Hearthstone ako silná digitálna závislosť (návod pre nových hráčov)
Poznáte hrdinov z Warcraftu? Máte chuť sa naučiť niečo nové a prudko návykové? Ste tu správne! Ale začneme pekne od začiatku.
Čo je vlastne Hearthstone? Hearthstone je free-to-play (je teda zdarma) digitálna strategická hra, v ktorej má hráč na výber 9 Warcraft hrdinov. Cieľom hry je zničenie súpera, čo niekedy býva nie úplne jednoduché. Poďme si však predstaviť hrdinov, s ktorými má nový, potenciálny hráč možnosť hrať.
Jaina Proudmoore: Jej postava reprezentuje mága. Tzv. hero power (schopnosť) Jainy je Fireblast, a teda zasadenie jedného zranenia (deal 1 damage). Jej balíček kariet pozostáva z množstva kúzel, s ktorými spôsobuje značné škody súperovi, či jeho bojovníkom na hracej doske. Obsahuje taktiež aj secrets (tajomstvá), ktoré sa spustia len vtedy, ak súper vykoná určitú akciu – či už zabije vášho bojovníka alebo priamo zaútočí na vášho hrdinu.
Anduin Wrynn: Obrázok napovedá, že ide o kňaza. Hero power Anduina je Lesser Heal – obnovenie dvoch životov (restore 2 health). Anduin má v zálohe hneď niekoľko silných kúzel, ktoré liečia či už samotného Anduina alebo jeho bojovníkov na hracej doske. No pri bližšom preskúmaní jeho balíčka kariet zistíte, že je veľmi náročným súperom.
Garrosh Hellscream: Ako už pri bojovníkoch býva, zakladajú si na svojom brnení, preto aj hero power Garrosha je Armor Up!, teda získanie dvoch brnení (gain 2 armor). Jeho balíček pozostáva z množstva zbraní a krvilačných bojovníkov, aj dostatočného počtu taunt bojovníkov (taunt bude vysvetlený v úvodnom návode) a kariet, ktoré mu ešte dodatočne navyšujú množstvo brnenia.
Gul′dan: Čarodejníkova mágia mu vždy zaručí výhodu počtu kariet, hero power je totiž Life Tap – potiahnutie karty, ale zároveň aj strata dvoch životov (draw a card and take 2 damage). Balíček kariet Gul′dana je zložený z množstva lacných démonických bojovníkov, ktorí vedia byť vo väčšom počte pekne nepríjemní.
Thrall: Šamanova hero power je prekvapivo Totemic Call – privolanie náhodného totemu (summon a random totem). Thrall je silným súperom kvôli vyrovnanému balíčku kariet, v ktorom sú kúzla, ktoré liečia, ale aj tie, ktoré zrania. Plusom sú aj húževnatí bojovníci. Jeho balíček kariet obsahuje aj karty s overload efektom, ktoré zvyčajne stoja málo, ale efekt udáva, koľko mana kryštálov bude ďalšie kolo uzamknutých, a teda ich nebudete môcť použiť.
Uther Lightbringer: Paladin charakteristický svojimi bojovými jednotkami. Hero power je Reinforce – privolanie 1/1 (prvá hodnota udáva silu a druhá život) Silver hand recruit (summon a 1/1 Silver hand recruit). Paladin má v arzenále karty, ktoré vedia značne zvýšiť štatistiky jeho bojovníkom a liečiť ich. Utherova schopnosť zabezpečuje že nikdy nebude bez bojovníka.
Valeera Sanguinar: Rogue je zákerná svojou hero power Dagger Mastery – ozbrojenie hrdinu 1/2 dýkou (equip a 1/2 dagger), ktorej útok si vie jednoducho zvýšiť pomocou kariet v balíčku. Ten taktiež obsahuje aj kúzla a karty s combo efektom, to znamená že je potrebné pred ich použitím zahrať inú kartu aby sa combo efekt spustil.
Malfurion Stormrage: Hero power druida je Shapeshift a teda +1 útok a +1 brnenie (+1 attack this turn, +1 armor), ktorým môže bezpečne odstrániť súperových bojovníkov. Charakteristická je rýchla generácia many a kúzel a kariet, ktoré môžu maťdva rozdielne efekty. K dispozícii sú aj Jade golems, rôzne beštie a množstvo taunt minionov.
Rexxar: S lovcom a jeho beštiami by ste do kontaktu prísť nechceli. Hero power Steady Shot zaručuje udelenie 2 zranení hrdinovi oponenta (deal 2 damage to the enemy hero). Korisťou je jeho súper. Zväčša je Rexxarova hra dosť agresívna a taktiež jeho balíček obsahuje, podobne ako u Jainy, množstvo secret kariet.
Predstavovanie hrdinov máme za sebou, teraz k pravidlám samotnej hry. Cieľom hry je poškodiť súperovho hrdinu tak, aby jeho život bol na nulovej hodnote. Hráč začína s troma kartami, alebo ich má štyri, ak je druhým hráčom (jedna z kariet je minca, ktorá vám pridá +1 manu, aby ste nezaostávali za prvým hráčom). Na začiatku je možné karty vymeniť za iné (tzv. mulligan), náhodné z balíčka, v ktorom je 30 kariet. Nový hráč musí prejsť takzvaných 6 misií, v ktorých sú vysvetľované pravidlá hry, štýl, potrebné informácie o kartách a podobne. Nie je možnosť preskočiť úvodný návod a vrhnúť sa priamo na hru. Hráč začína s Jainou Proudmoore a príbehom, v ktorom sa učí základy Hearthstone. Týmto spôsobom je vysvetlené ako funguje man,a za ktorú sa dajú kúpiť bojovníci, sú vysvetlené i samotné karty, ktoré majú špeciálny efekt (napríklad taunt), ako funguje hero power a podobne.
Čo ale robiť po skončení úvodného návodu? Po jeho ukončení sa sprístupní en jeden hrdina – Jaina. Na to, aby ste mohli hrať aj s ostatnými, ich potrebujete vyzvať na súboj a poraziť v tzv. Practice Mode. Môžete si vybrať, ktorého hrdinu odomknete najprv, nie je určené žiadne poradie. Po odomknutí každého hrdinu je dobré zvýšiť ich level aspoň na 10, pretože každý typ hrdinu týmto získava základné karty, ktoré bývajú užitočné aj neskôr. Viete hrať v móde Casual a Ranked. Casual a Ranked sú módy, ktorých hráte proti reálnym oponentom, nie proti AI. Casual sa odporúča najmä novým hráčom, aby získali skúsenosti a aj základné karty. Ranked je seriózny mód, v ktorom získavate hodnosť (rank), a tá odráža vašu zručnosť v boji. Rank je od 25 (najnižší) až po 1 (najvyšší) a potom sa automaticky dostanete do Legend Rank. Na konci každého mesiaca je vaša dosiahnutá hodnosť odmenená. Má to však jeden háčik: pri prehre rank klesá. Na prvý pohľad vyzerajú obidva módy rovnako, rozdiel vidíte len vľavo hore a vľavo dole – ranked mód zobrazuje aj vašu a súperovu aktuálnu úroveň.
Taktiež je dobré plniť questy (úlohy). Dôvod je jednoduchý – zlato! Na čo je vlastne potrebné zlato? Za zlato sa dostanete do arény (ďalší herný mód), môžete kúpiť balíčky kariet, adventures (dobrodružstvá) a podobne. Zlato získavate za denné questy, alebo za jedinečné, ktoré sa už nikdy opakovať nebudú, taktiež sa zlato dá získať z arény. Nováčikom sa odporúča zlato nemíňať, ale v začiatkoch, práve naopak, šetriť, kým nepochopia princíp hry a nebudú s ním bližšie oboznámení (samozrejme ja, ako nový hráč, som všetko zlato minula a potom to ľutovala 😉 ).
Potom, čo každý hrdina je na 10. úrovni, je čas sa rozhodnúť, s ktorým hrdinom chcete hrať serióznejšie. V zložke My Collection si vytvoríte vlastný balíček kariet, napríklad podľa návodu, ktorý vám ponúkne Hearthstone (namiesto tých, ktoré vám chýbajú, je ponúknutá náhrada). Je to dobrá pomôcka pre začiatočníkov, ale je možné nájsť na fórach návody mnohých balíčkov pre začiatočníkov, ktoré si viete vytvoriť a nie sú vôbec drahé. Hra sa od expanzie z roku 2016 delí na formáty Standard a Wild. Aký je teda rozdiel? Vo formáte Standard sa hrá so setmi kariet, ktoré boli vydané v súčasnom alebo predchádzajúcom kalendárnom roku. Vo Wild móde, sa používajú všetky karty. To znamená, že tu nie sú žiadne obmedzenia. S balíčkom, ktorý si vytvoríte v Standard móde viete hrať aj vo Wild móde, ale nikdy nie opačne.
Nemáte dostatok kariet na vytvorenie balíčka, alebo chcete vedieť čo vlastne sú adventures a ako funguje aréna? V ďalších článkoch vám postupne predstavíme aj tieto detaily z Hearthstone.
- Hearthstone ako silná digitálna závislosť (návod pre nových hráčov) - 17. januára 2018