Dojmy z komiksu Kingdom Come
Poznáte ten pocit, keď by ste si najradšej vymazali pamäť, aby ste niečo mohli zažiť znova a po prvýkrát? Presne to som cítil po prečítaní Kingdom Come od Marka Waida. A dojmy z tohto komiksu si nemôžem nechať iba pre seba.
Dej je zameraný na spor nových „ochrancov” tejto planéty a na dosluhujúcich hrdinov Justice League. Po tom, keď ľuďom dôjde trpezlivosť so Supermanom a jeho spoločníkmi (kvôli ich politike nezabíjať zloduchov), sú starší hrdinovia zvrhnutí mladou generáciou, vedenou Magogom, ktorá tuto hranicu nemá absolútny problém prekročiť. Magog zabije Jokera (asi spoiler, ale viete, ako to s hrdinskými komiksami je 🙂 ) a verejnosť je nadšená, že niekto tento problém konečne vyriešil. Následne Superman potupne odchádza do ústrania a žije si svoj pokojný život.
Avšak po útoku na Parasita (jeden zo Supermanových veľkých nepriateľov), ktorý zničí a zamorí značnú časť krajiny sa tzv. „Big Blue” vracia späť a pomocou svojich priateľov, ako je Wonder Woman a Green Lantern, opäť zakladá Justice League. Batman sa však odmieta pridať, pretože nesúhlasí so spôsobom zachraňovania sveta. Netopierí muž tak zakladá svoju vlastnú skupinu hrdinov, takzvaných Outsiders. Tiež sa spojí s úhlavným nepriateľom Supermana, Lexom Luthorom, ktorého chce využiť pre svoju najväčšiu zbraň – Kapitána Marvela (Shazama).
Pre tých „hrdinov”, ktorí sa k Supermanovi nechcú pridať, postavila Justice League väzenie nazývané Gulag, ktoré je čoskoro zaplnené. Lex Luthor v snahe zničiť Muža z ocele pošle svojho preprogramovaného poskoka Billyho Batsona (Kapitán Marvel), aby sa vlúpal do Gulagu a oslobodil všetkých odporcov Supermuža. Postupne vidíme veľkolepý súboj nielen dvoch najsilnejších postav DC Comics, ale aj súboj Justice League vedenou Wonder Woman proti utečencom z väzenia.
Medzitým sa vodcovia celého sveta rozhodujú, ako proti tomu všetkému zakročiť. Prídu k záveru, že na všetkých superhrdinov pošlú bombu, ktorá by tento problém navždy vyriešila. Vtedy, ako v takmer každom superhrdinskom komikse (hej, viem, zas), vyhráva dobro nad zlom a Superman prehovára Shazama, aby sa zbavil dohľadu Lexa Luthora a začal rozmýšľať vlastnou hlavou. Hneď nastáva zvrat, ktorý som pri čítaní komiksu nečakal. Nebol to Kal-El (Superman), ktorý všetkých zachráni, ako by človek pri čítaní predpokladal, ale bol to Kapitán Marvel. Za cenu vlastného života vzlietol do vzduchu a zneškodnil bombu. Avšak prišiel ďalší zvrat a ukázalo sa, že väčšina hrdinov pri výbuchu zomrela. Nažive ostal len Superman a niekoľko ďalších členov Justice League, ktorých pomocou svojho prsteňa zachránil Green Lantern. Naštvaný Muž z Ocele odletí do OSN a za toto rozhodnutie chce potrestať predstaviteľov všetkých štátov. Vtedy prichádza na scénu postava, ktorá nás celou touto novelou len sprevádzala – obyčajný kazateľ, Norman McCay, ktorého si vybral Spectre, aby s ním celu tuto apokalypsu sledoval. Norman celu situáciu a hlavne Supermuža upokojí. Ten si na počesť Kapitána Marvela berie jeho plášť a zavesí ho ako vlajku pred OSN.
Ak by som mal tento komiks zhrnúť a jednoducho zhodnotiť, tak by som s čistým svedomím povedal, že patrí do mojej top desiatky. Mark Waid odviedol skvelú prácu (škúľte aj na jeho Daredevila alebo Spider-Mana). Krásne a netradične vyrozprávaný príbeh z pohľadu obyčajného človeka. Ide o dielo, ktoré vás svojou hĺbkou vtiahne do deja a nechce vás pustiť. Jediným mínusom pre mňa je, ako krátko to trvá. Viem, že ide len o malú udalosť v svete DC, no takýto komiks s takým dobrým dejom by mohol mať aj päťdesiat čísel. Otázkou však je, či by si zachoval svoje kvality. A artwork? Ten podla mňa patrí do galérii a múzeí. Je to Alex Ross v tej najlepšej kvalite, ktorý nevytvára len ilustrácie, ale priam umelecké diela (to je aj komiks sám o sebe, ale chápete, čo chcem povedať). Kingdom Come odporúčam každému, kto by chcel vidieť trochu iný pohlaď na tradičný superhrdinský komiks.
- Geek 5: DC Comics – inšpirácia na čítanie - 2. júla 2017
- Geek 5: Marvel – inšpirácia na čítanie - 19. mája 2017
- Iron Fist očami PoP-Cultu - 9. apríla 2017