Videohry

Tajomní muži v kapucniach na pive vo Valhalle

A už je to tu. Fiktívny príbeh extrémistických ismaílcov s konickými kapucňami a ostrým esom v rukáve vo viac ako reálnej histórii nás previedol všelijakými minulými obdobiami a zaujímavými miestami po celom svete. Tentokrát sa vydáme do chladných ale krásnych, atmosférických severských zemí. Polárna žiara, severské pivo a tzv. leap of faith do kôpky snehu… idylka!

Ako Ubisoft teasoval – doslova

Ubisoft včera ukázal, ako doslova berie výraz “teaser”, keď na celom svete upútal pozornosť fanúšikov a priam ich napínali s odhaľovaním najnovšieho dielu Assassin’s Creed. A to veľmi špecifickým spôsobom – videom zobrazujúcim tvorbu grafického obrazu, ktorý sa stal nakoniec artworkom pre nový diel. Umelec “Bosslogic” na to má talent – to si môžeme overiť aj na jeho instagramovom profile.

Dnes je nám už artwork známy a mnohí mu vzdali hold, pretože je to krásna a precízna práca. Oznámenie nového titulu bolo veľmi kreatívne a fanúšikovia po celom svete vďaka tomu mohli nahliadnuť “do ateliéru grafikov” a presvedčiť sa, koľko práce sa skrýva za jedným artworkom. Celé premietanie trvalo viac než 8 hodín a príprava umelcovi určite dala zabrať ešte dlhšie. Na záver nám Ubisoft oznámil aj názov nového titulu. Už dlho sa na internete hovorilo o novom pokračovaní za éry vikingov, no doteraz sme si neboli stopercentne istí. Tradovala sa fáma “Ragnarok”, ale dnes je nám už jasné, že názov tohto titulu bude – Assassin’s Creed Valhalla.

Celý (ale našťastie zrýchlený) proces tvorby artworku si môžete pozrieť v tomto teaseri:

Éra vikingov, Cinematic Trailer a čo vieme o novom dieli

Po dlhom čakaní sme dostali trailer na Asassin’s Creed Valhalla. Ten nám ukázal, že hra nás zavedie do vikingskej éry v 9. storočí nášho letopočtu. Hlavná postava sa bude volať Eivor a budeme si môcť znovu vybrať medzi pohlavím v hre – hoc meno zostane rovnaké – a bude mať za úlohu poviesť svoj klan z nehostinných zemí severu na územia Anglicka, čím však vyprovokujú vojnu s anglickým kráľom Alfredom Wessexským. Cinematic nám spočiatku naznačil, že hra sa bude niesť v čisto vigingskej tematike, no ku koncu videa vidíme kameň uhoľný pre bratstvo assassinov: hidden blade. Tentokrát je táto zbraň trochu odlišná okrem dizajnu aj v tom, že ju hrdina má na opačnej strane ruky, čo je (buďme úprimní) viac praktické ako “eso v rukáve”, kvôli ktorému si assassini museli zraniť prsty.

Hra bude podľa informácii z rozhovorov s tvorcami a informácii z oficiálneho webu AC stránky obsahovať toho naozaj veľa a bude to živé. Veľkosť mapy, pre mnohých hráčov obmedzením, pre iných radosť, bude určite opäť o niečo širšia. Bude pokrývať ľadové moria na severe a lokalitu od Nórska po Anglicko. V Anglicku sa budeme starať o svoju osadu so svojím klanom a bojovať o vplyv nad územím – podobne ako to bolo v Unity vrámci Peloponézkych vojen. Hráči budú mať k dispozcii rôzne štýly boja, samozrejme sa vráti aj štít, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou v hre Origins. Kontroverzné RPG prvky nadobudli na sile a očakáva sa, že sa zdokonalili – možno sa dočkáme aj nelineárnych dejových línii.

Mimochodom, ohľadom hry máme aj zlé správy. Pre PC hráčov bude dostupná okrem platformy uPlay ako exkluzívka na Epic Games. Táto správa hnevá predovšetkým tých hráčov, ktorí si poctivo všetky ostatné AC hry vyzbierali cez platformu steam. V minulosti sme sa stretli s niečim podobným, keď Ubisoft stiahlo celkovo z predaja Assassin’s Creed III – Remaster, ktorý po pravde nebol veľmi úspešný, keďže pôvodná hra vyzerala presvedčivejšie (predovšetkým tváre postáv). Čo sa týka našej lokácie – Česko a Slovensko, horšou správou je, že sa nedočkáme ani českých titulkov. Filip Aleth Ženíšek, prekladateľ predošlých dielov a taktiež aj iných kvalitných herných titulov ako The Witcher III Wild Hunt túto informáciu potvrdil na svojom twitteri. Dôvodom by mohol byť fakt, že v našich krajinách AC hry nemali veľký marketingový úspech.

Ak sa tešíte spolu s nami na nový diel Assassin’s Creed, čochvíľa vyjdu aj prvé videá s gameplayom. Hra je už dostupná v predpredaji aj napríklad v tejto nádhernej zberateľskej edícii.

Potešíte sa krásnou zberateľskou edíciou? (Foto: store.ubi.com)
Stručná retrospektíva a tipy na trávenie času do vydania hry

Určite nie je v tejto chvíli “odveci” zahrať si niektoré predošlé diely. Lore je rozsiahly a pôvodné príbehy sú klasikou v srdciach mnohých. To, ako sa ismaílske moslimské hnutie zo srdca orientu dostalo až do industriálneho Londýna a svoje základy má v antickom Egypte vysvetľuje, že všetky všetky tieto diely prepája príbeh o predošlej civilizácii pred nami. Takzvaná ISU civilizácia, ktorá za sebou zanechala veľa mocných artefaktov alebo miest. A vďaka tejto fikcii si táto herná séria po niekoľko rokov drží titul “Assassin’s Creed”. Okrem iného v nej môžeme objavovať rôzne zákutia a obdobia histórie. Síce v predošlom dieli Odyssey to už vyvolávalo kontroverziu, predovšetkým preto, lebo si tvorcovia nedali pozor na princípy príbehu, avšak môžeme len dúfať, že AC Valhalla to napraví, keďže jej vývojarmi sú Ubisoft Montreal na čele s Ashradom Ismailom, medzi fanúšikmi veľmi obľúbeným (Black Flag, Origins).

Zaujímavý úlovok z predošlých dielov nájdeme aj v Eziovej knižnici v hlavnom úkryte Istambulských assassínov v hre AC Revelations. Medzi vystavenými knihami (ktoré v hre zberáme) je kniha “Heimskringla”, čo je v podstate veľká zbierka ság zo severského prostredia zostavená Snorrim Sturlusonom. Žiaľ, táto zbierka sa jednotne v slovenčine alebo češtine nedá zohnať, ale štvrtá sága v poradí v “Heimskringli” – “Edda a sága o Ynglinzoch” je dostupná v češtine a dá sa zakúpiť. Ďalšou dobrou správou pre ľudí bažiacich po tejto zbierke je aj tá, že “Heimskringla” sa dá zakúpiť aspoň v anglickom jazyku. Snáď sa dočkáme aj celého prekladu! Mimochodom, okrem iných kníh sa “Heimskringl”dá  zadarmo prečítať aj TU. Jedným z hlavných prvkov série hier AC je práve edukatívnosť. A preto mnohých budú zaujmať aj reálie tohto obdobia. Knihy sú skvelým trávením času a pokrmom pre dušu a preto vám onedlho prinesieme 10 ďalších tipov na skvelú nordickú literatúru.

Artworky zachytávajú pravú vikingskú atmosféru nájazdov (Foto: Ubisoft)

Roky sme mali dostupnú databázu so základnými informáciami pri historicky významnej postave (napr. Leonardo da Vinci, George Washington, Charles Darwin…) alebo pri nejakom mieste (napr. Hagia Sofia, Notre Dame, Vaticano…), neskôr ju nahradia viac interaktívna „Discovery Tour“, ktorá sa dá zakúpiť aj samostatne ako učebná pomôcka do škôl alebo pre iné účely blízke skúmaniu daného historického obdobia – a áno, aj ja osobne sa už neviem dočkať práve na tú z vikingskej éry. Zatiaľ sa Discovery Tour vyskytla len v posledných dvoch dieloch, najprv v Origins a neskôr v Odyssey. A práve tam bola vylepšená, preto veríme, že sa tejto digitálnej exkurzie dočkáme aj v titule Valhalla. Ak už budete hrať jeden z predošlých dvoch dielov, určite sa zahĺbte do krásy „Discovery Tour“, varujem, je tu možnosť zamilovať sa do antického Egypta alebo Grécka!

Ak si chcete skrátiť čakanie na Valhallu kreatívnym spôsobom, čo tak trošku sa rozhýbať v karanténe a urobiť si – pre vikingov veľmi ikonický – vlastný štít? Samozrejme, krásne si ho nafarbiť do dobových farieb a symbolov. Taktiež napríklad si vytvoriť bojovú sekeru. Alebo, vytvoriť si cosplay, ktorý si nevyžaduje prítomnosť v dielni. Alebo aspoň vikingský náramok! Kreativite sa hranice nekladú a v dobe káblov a internetov máme materiálu na inšpiráciu viac ako dosť (určite sa pochválime aj my z redakcie s našim vlastným výtvorom).

Séria AC nás stále naučí niečo iné (Foto: PoP-Cult Magazín)

Naučte sa nórsky, fínsky alebo švédsky! Veď koľkí z nás o tom už uvažovali? Vedieť trošku viac ako ikonický pozdrav „SKÅL!“ Naučte sa runy. Tvary a znenie nordických symbolov. Kreslite! Alebo dokonca napíšte knihu… Dajte si pivo (ale s mierou)! Určite si zapnite na plné pecky vikingský, severský metal a hneď začnite napr. so skladbou od Skálmöld & Sinfóníuhljómsveit Íslands (kto to vie vysloviť?) – Kvaðning (len nie o polnoci, myslite trošku na susedov). Pozrite si seriál „Vikings“. Zahrajte si iné hry s vikingskou kultúrou ako „Age of Mythology“, „Ancestors Legacy“, „Hellblade: A Senua‘s Sacrifice“ (tu sa trošku pozastavím, pretože práve Hellblade odporúčam z hĺbky môjho srdca).

Čas pomaličky plynie a ani sa nenazdáme a už budeme hrať Valhallu (túto možnosť prajem všetkým fanúšikom série, ale aj každému nadšencovi videohier). Preto Vám dovtedy prajem veľa zdravia, ktoré sa dnes zíde každému z nás. „Ha det!“

Jeden z prvých fan artworkov na AC v Škandinávii (Foto: gamebyte.com)

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

0 thoughts on “Tajomní muži v kapucniach na pive vo Valhalle

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.