V kotloch sa počas októbra nevarí polievka – Čarodění [RECENZIA]
Skúšali ste niekedy vyrobiť elixír šťastia, vytrvalosti či ochrany pred duchmi a prízrakmi? Albi nám tesne pred týmto strašidelným a studeným obdobím uvarilo spoločenskú hru, v ktorej sa z vás stane vedúci klanu čarodejníc. Dnes recenzujeme hru Čarodění.
Listy a bobule
Už na prvý pohľad zistíte, že hra je cielená na rodinné hranie, s možno mladšími no skúsenejšími hráčmi. Celkový dizajn hry pôsobí veľmi milo, akoby čarodejnice a komponenty boli vytrhnuté z rozprávky alebo komiksovej predlohy. Celá hra na stole nezaberá veľa miesta a je naozaj prehľadne spracovaná. Hráči tak vedia kde sa nachádzajú suroviny, kde môžu nájsť karty čarodejníc a elixírov alebo ako sú rozdelené oblasti. Táto presnosť a jednoduchosť je vhodná aj pre mladších hráčov, nakoľko sa im celý dizajn a rozloženie rýchlo dostane do hláv. Vyzdvihnúť musím aj pripravený plastový insert a vyhotovenie komponentov. Krásne drevené žetóny s vytlačenými vyobrazeniami farebných surovín sú uložené v nepriehľadnom jutovom vrecúšku surovín.
Poriadne rozložený ohník
Táto milá hra s elixírmi v sebe skrýva viac, ako som čakal. Hráči sa stanú vedúcimi klanu čarodejníc a ich úlohou je zbierať suroviny a získať na svoju stranu také čarodejnice, ktoré vám vedia uvariť tie najsilnejšie elixíry. V hre sa navzájom dopĺňajú viaceré mechaniky – zbieranie surovín, hranie kariet, zbieranie setov či predbiehanie sa a plnenie verejných úloh. Každá jedna z nich má v hre svoje miesto.
Hráči majú počas svojho ťahu na výber jednu z dvoch akcií – zber alebo odpočinok. Keďže sa akcia odpočinok správa iba ako refresh kariet, viac bude využívaná akcia zberu. Pri nej si hráči môžu vybrať z piatich rôznych zdrojov, ktoré sú pred nimi na stole. Okrem surovín môžu hráči využiť obojstranné karty a zbierať tak čarodejnice, elixíry, nástroje či (v rozšírenej verzii) zvieratá. Každá čarodejnica má na svojej karte uvedené, aké a koľko zdrojov si môžete vziať a aký elixír dokáže namiešať. V hre tak hráči musia kombinovať farebné elixíry s farbami čarodejníc, čo dodáva hre na taktike, keďže je potrebné premýšľať i pár ťahov vopred, a kombinatorickým zručnostiam hráčov. Keďže na výrobu elixírov sú potrebné aj určité nástroje, tu nastupuje mechanika zbierania setov a za každý jedinečný nástroj vo vašom klane získate dodatočné body, ktoré môžu zvýšiť vašu šancu na výhru. Rovnako fungujú aj karty zvierat, ktorými si hráči môžu obohatiť hru a pridať ďalší taktický prvok.
Počas prvých hraní sme sa museli viac ráz pozrieť do pravidiel. Priznám sa, že pri tejto pekne vyzerajúcej hre som s nimi mal trochu problém. Sú síce napísané prehľadne, no pri príkladoch akcií popisy nesedia s pravidlami či komponentami. Spomína sa v nich prsteň, ktorý je v českej verzii správne pomenovaný ako kryštál. Bodovanie úloh nesedí a v príklade hráč nesplnil bodovacie podmienky, no body mu boli pripísané. V skratke, vyzerá to tak, že autori dali korekciu pravidiel buď na starosť nejakej AI alebo študentovi, ktorý to odflákol, neprečítal si princípy, skontroloval gramatiku a odovzdal to ako hotový, na 100 % správny kus práce. Ako skúsený hráč sa v chybných pravidlách viem po čase zorientovať, no problém to môže robiť rodinám, pre ktoré je hra určená.
Na spoločenských hrách oceňujem možnosť znovuhrateľnosti a variability hry. Čarodění v pomerne malej škatuli ponúka hru, ktorá sa rýchlo neobohrá a ktorú si viete ľahko prispôsobovať. Okrem možnosti hrania s magickými zvieratami si môžete hru predĺžiť napríklad zvýšením počtu úloh. Tie sa v hre, okrem dodatočných bodov, správajú ako jedna z možností spustenia konca hry a bodovania. Úprimne a s čistým svedomím môžem povedať, že sme sa do hry zažrali natoľko, že sme si ani nevšimli, že máme končiť. Počítanie bodov na konci hry je jednoduché a jasne dané, no nie je uvedený tzv. “tie breaker”, teda kto vyhrá ak majú hráči rovnaký počet bodov. Nemôžu predsa vládnuť dva klany čarodejníc naraz.
Vytvorí tajomnú atmosféru
Čarodění je skvelou rýchlou hrou, ktorá napriek svojej jednoduchosti poskytuje dávku zbierania a kombinovania. Lákavý dizajn zaujme nielen deti, no aj skúsenejších hráčov, a zabaví medzi hraním väčších hier či ako aktivita na večerné polospánkové hranie. Napriek nezrovnalosti v slovenských pravidlách je hra na pochopenie jednlduchá. Mechaniky medzi sebou fungujú ako dobre umytý kotlík a vytvárajú z hry dostatočnú výzvu pre všetkých. Odporúčam predovšetkým milovníkom témy, rodičom hráčov na spoločné hranie alebo ako zábavnú aktivitu na októbrové Halloweenske obdobie.
Za hru na recenziu ďakujeme vydavateľstvu Albi Slovensko. Ak by ste si hru chceli vyskúšať, príďte na niektorý z našich eventov alebo si dohodnite hranie v našej komunitnej skupine Pop-Cult D6 Klub na facebooku. Hru vám prinesieme a pravidlá vysvetlíme.
Galéria fotiek:
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024
- Na predplatnom – november 2024 - 4. novembra 2024
Hodnotenie
Záver
Milovníci čarodejníckeho sveta si prídu na svoje. Táto milá a jednoduchá hra zaujme rovnako deti ako aj dospelého hráča a vďaka svojej celistvosti sa hodí na večerné rodinné hranie. Mechaniky sa krásne dopĺňajú a hráči sú nútení kombinovať, zbierať a míňať suroviny s cieľom vytvoriť najsilnejší klan čarodejníc. Ak teda máte radi hry, ktoré vyzerajú milo no poskytnú istú dávku taktizovania a premýšľania, táto hra sa vám v tomto období priam núka.