Čo nás čaká v popkultúrnom januári
Pre tých, ktorí to náhodou prehliadli – je Nový rok, a to je také to naivné obdobie, keď si zase raz vravíme – áno, odteraz chudnem či oddnes si budem doma udržiavať väčší poriadok. Ak podobne ako ja to prvé ani neskúšate a pri tom druhom neviete, kde poriadne začať, môžete si spraviť poriadok s počítačom. A to zvonku aj zvnútra. Január je totiž svetový mesiac čistenia počítačov. Konečne máme dôvod očistiť si ten oťapkaný monitor, vysypať z klávesnice všetky omrvinky, čo sa tam zázračne za ten rok nahromadili, a konečne si vymazať všetky zbytočné súbory a programy, ktoré sme použili iba raz – a to v deň ich inštalácie.
A čo nás čaká vo svete popkultúry? Niekoľko úžasných osobností by tento mesiac oslávilo svoje narodeniny. Medzi nimi biochemik ale hlavne jeden z najvýznamnejších autorov sci-fi a fantasy literatúry Isaac Asimov. Za svoj život napísal Asimov viac než 500 kníh a vyše 9000 článkov (pri tomto si hovorím, že veru, ešte mám čo robiť). A venoval sa hádam všetkých vedným oblastiam okrem filozofie a psychológie – hoci tieto témy nahrádzajú jeho sci-fi diela, v ktorých sa venuje psychológii nie len ľudí ale aj robotov – tí boli aj jeho najobľúbenejšou témou. Je otcom troch zákonov robotiky, ktoré sú uznávané dodnes: 1. Robot nesmie ublížiť človeku ani svojou nečinnosťou dopustiť, aby bolo človeku ublížené. 2. Robot musí poslúchnuť človeka, okrem prípadov, kedy je to v rozpore s prvým zákonom. 3. Robot musí chrániť sám seba pred poškodením, okrem prípadov, kedy je to v rozpore s prvým alebo druhým zákonom. Tento úžasný pán by sa 2. januára dožil svojich 92. rokov.
Svoje 126. narodeniny by hneď deň po Asimovovi oslávil autor epickej fantasy trilógie Pán prsteňov John Ronald Reuel Tolkien. Ak ste tento dátum nestihli osláviť ako sa patrí – nevadí. Stále to môžete napraviť pri pohári dobrého vína a orkami bojujúcimi s jazdcami Rohanu na televíznej obrazovke. A samozrejme v rozšírených verziách. Veď dokopy s Hobbitom vám to zaberie iba… 1262 minút. Teda približne 21 hodín a 2 minúty. Keď už bola reč o robotoch a narodeninách, tie svoje by, teoreticky, oslávil aj android Roy Batty, teda záporák z kultového filmu Blade Runner. Aktivovaný bol totiž 8. januára 2016. Aj jeho „narodeniny“ môžete osláviť podobne ako pri pánovi Tolkienovi – sadnite k telke a pustite si Blade Runnera. A ak sa vám podarí, pozrite si aj čerstvý remake z minulého roka. Aj 12. januára máte dobrý dôvod presedieť ďalší deň pred monitorom – tentoraz s Batmanom. Pred 52. rokmi sa totiž prvý raz maskovaný samozvaný ochranca Gothamu dostal na obrazovky televízie ABC.
V januári nás čaká aj premiéra nového seriálu od DC. V utorok 16. televízia CW odvysiela prvú epizódu nového počinu s názvom Black Lightning, za ktorým stojí producent Greg Berlanti (Flash, Arrow, Supergirl). V roli superhrdinu na dôchodku, ktorý musí znova oprášiť svoj superkostým, sa prvý raz ocitne afroameričan – Cress Williams. Black Lightning však nebude nadväzovať na ostatné DC seriály, ktoré sa momentálne vysielajú na CW, čiže crossoveru sa nedočkáme. Môžeme sa ale tešiť na krásnu Jill Scott vo vedľajšej úlohe.
Všetci gameri pozor! 25. januára začínajú Winter-een-mas, čiže také gamerské Vianoce, počas ktorých si ľudia v herných komunitách vymieňajú, ako inak, herné darčeky. Táto oslava trvá celý týždeň až do 31. januára a stojí za ňou autor ctr+alt+del skratky Tim Buckley. Som zvedavá, či dostanem nejakú hru. (Assassin‘s Creed: Origins by ma potešil, priatelia.) 26. januára sa v kinách objaví ďalší film zo série Maze Runner (Labyrint), konkrétne Maze Runner: The Death Cure. Filmové spracovanie knižnej dystopie od autora Jamesa Dashnera sa svojej prvej časti dočkalo v roku 2014, o rok na to sa v kinách objavilo pokračovanie s názvom The Scorch Trials. Po troch rokoch sa fanúšikovia môžu tešiť na Thomasovu poslednú misiu.
A sme na konci mesiaca. Keď už sme začali tým počítačovým upratovaním, môžeme pokračovať a upratať si napríklad aj v údajoch, ktoré zdieľame na internete. 28. január je totiž svetovým dňom ochrany osobných údajov. Ideálny deň na to, prestať si v každom statuse na fejsbúku zverejňovať presnú polohu či poupratovať si v priateľoch a nechať si medzi nimi iba tých, ktorých aj skutočne poznáme.
Tak, a na čo sa tešíte vy? 🙂
- Stephen King píše knihu o Jánošíkovi. Aký dopad bude mať na slovenskú kultúru? - 1. apríla 2023
- Murder Mystery s PoP-Cultom - 23. apríla 2019
- 50 kariet na záchranu sveta – Detektívna únikovka od Albi (RECENZIA) - 3. novembra 2021