Spoločenské hry

Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA]

Syseľ tu, syseľ tam. Syslíci mali na našom trhu svoj debut len nedávno, a tak sa dnes pozrieme na mechaniky, vizuálnu stránku a predstavíme vám jednu z najmilších hier za posledné obdobie. Dnes recenzujeme Syslíci: Heboučké údolí od vydavateľstva Albi.

Zima sa blíži a všetky živočíchy vedia, čo je potrebné urobiť. Počas posledných jesenných dní je treba pripraviť svoje obydlie na to, že sa z neho čoskoro nebude vychádzať, preto je nutné nazbierať dostatok potravy a samozrejme zabezpečiť si aj dostatok tepla. Bobule a med naplnia brušká, no seno zahreje celé telo. Hráči tak majú za úlohu počas deviatich kôl čo najviac naplniť svoju noru, aby si zima vyžiadala čo najmenšiu daň.

Zahreje ako seno v nore

Ak píšem o jednej z najmilších hier, mám prečo. Dizajn hry je vytvorený tak, aby ulahodil oku mladších a začínajúcich hráčov, nakoľko sa celá škatuľa zmení na hraciu plochu tým, že sa na pripravený insert uloží plocha čistinky. Tá obsahuje výrezy, ktoré presne súhlasia s dierami v pripravenom inserte a vytvoria tak miesto na hracie figúrky sysľov. Práve tie sú ťažiskom vizuálneho prevedenia, nakoľko vytvárajú dojem, že zvieratká vykukli z nory alebo iných jám. V hre sú využité aj karty udalostí či karty vylepšení. Tie sú, rovnako ako celá hra, dizajnované milo, skôr na mladého hráča. Pri hraní si hráči ťahajú žetóny z dvoch látkových sáčkov, ktoré sú veľmi pekne odlíšené nielen farbou látky ale aj farebnou potlačou. Všetky komponenty vizuálne podporujú tému.

S vylepšením zvládnu vaše sysle viac (Foto: PoP-Cult)
S vylepšením zvládnu vaše sysle viac (Foto: PoP-Cult)

K insertu ešte spomeniem to, že napriek jeho funkčnému využitiu sa škatuľa nedá uzavrieť bez toho, aby sa komponenty neskryli pod neho. To ma trošku zamrzelo, pretože vrch škatule obsahuje výrez a priezor na uskladneného sysľa, ktorého musia hráči buď zakryť kartónom čistinky alebo všetky komponenty uskladniť pod insert. Pri odkladaní hry tak hráči majú jedno kreatívne rozhodovanie navyše.

Pripravenosť na zimu netreba podceňovať

Syslíci ponúkajú mechaniku kooperatívneho worker placementu – hráči si každý ťah vyberú jednu figúrku a skočia na políčko, ktorého akciu chcú vykonať. Aby sa tieto políčka nemohli opakovať, figúrky do jamiek majú hráči vkladať hlavou dole. Tým si hra nielen zaistila to, aby hráči nezabudli aké akcie vykonali, no aj to, že pohyb figúrky pripomína skočenie zvieratka do jamy so snahou vyloviť nejakú dobrotu. Po skoku a využití akcie je na ťahu ďalší hráč. Tento jednoťahový princíp je prívetivý najmä pre mladších hráčov, pre ktorých je hra aj určená. Spolu s ostatnými hráčmi sa tak môžu spoločne dohadovať na ďalšom postupe a vykonávať tie akcie, ktoré prinesú čo najviac úžitku.

Aby hra nebola úplne jednoduchá, je v nej predstavený aj princíp kariet udalostí. Pred začatím ťahov hráčov sa na stôl vyloží jedna karta, ktorá má za úlohu trochu poškodiť. Aj v prírode sa predsa stáva, že vám líška ukradne jedlo, nájdete v nore spiacu lasicu či jedného zo sysľov vezme na výlet orol. Karty udalostí spomalia postup a hráči tak musia zmeniť spôsob hry, prípadne nájsť obchádzku, ktorou si pomôžu. Na to, aby v hre neboli iba zlé karty a zlé efekty, sú dostupné aj karty vylepšení. Tie sa správajú tak, že po využití a odhalení môžu efekt z karty využívať všetci hráči. Tým si zabezpečia ťahanie viacerých žetónov, uskladňovanie väčšieho množstva potravy či iné vylepšenia, ktoré im pomôžu naplniť noru.

V každej jame sa môže skrývať niečo chutné (Foto: PoP-Cult)
V každej jame sa môže skrývať niečo chutné (Foto: PoP-Cult)

Každá kooperatívna hra trpí jedným neúmyselným efektom, čo je vytváranie alfa hráčov. Stále existuje aspoň jeden, ktorý na seba vezme rolu veliteľa a nechcene sa snaží pretlačiť svoju postupnosť ťahov ostatným hráčom. Pri hre s deťmi odporúčam nechať rozmýšľanie na nich. Na hre sa mi páči aj funkčnosť plastového insertu, ktorý sa počas hry správa ako diery v zemi pre skákajúcich sysľov. Dokopy deväť jamôk obsahuje osem unikátnych akcií, ktoré môžu hráči počas hry vykonávať. Okrem zberu tak môžu vyháňať otravné lasice, hľadať v chodbách nory užitočné žetóny, vylepšovať či obchodovať. Okrem Zmije Lucie a Bobra Boba je k dispozícii aj Ježko Miešok, ktorý má v slovenskom preklade veľmi nešťastné meno. Ak by som mal vytknúť ešte niečo, bolo by to určite spracovanie pravidiel, z ktorých som mal chvíľami problém sa vyznať. Obsahujú všetky potrebné informácie na hru, no prišli mi napísané spôsobom piate cez deviate, kde sa najprv predstavia obmedzenia a až potom sa hráči dozvedia ako sa k takému obmedzeniu počas hry dostanú. Po odohraní prvej hry je však všetko jasné a môžete veselo skákať do jám.

Čo sme sa naučili o sysľoch?

Syslíci: Heboučké údolí je veľmi milou hrou, ktorá je zacielená so stopercentnou presnosťou. Mladší hráči a rodiny si pri hraní prídu na svoje, nakoľko je vizuálne rozkošná, mechanikami jednoduchá a pri hraní sa využíva celá škatuľa. Napriek jednoduchosti obsahuje aj prvky vylepšovania a obchodovania, čo dobre slúži na predstavenie taktizovania pre mladších hráčov, ktorí by neskôr možno mali záujem hrať aj čosi zložitejšie. Spracovanie čistinky ako 3D políčka dier, ktoré obsahujú akcie, je za mňa jedným z najzaujímavejších prvkov hry. Hra je určená pre rodiny s deťmi od 6 rokov a jedno hranie zaberie približne 25 minút. Nakoniec ešte trochu vtipne. Vykúkajúce sysle pripomínajú hru Whac-a-mole, preto treba začať vysvetľovať pravidlá skôr než po sysľoch začnú deti udierať.

Za hru na recenziu ďakujeme vydavateľstvu Albi. Ak by ste si ju chceli vyskúšať, príďte na jeden z našich eventov alebo si dohodnite hranie v našej komunitnej skupine PoP-Cult D6 Klub na facebooku. Hru vám prinesieme a pravidlá radi vysvetlíme.

Galéria fotiek:

Gabriel Horváth
Hodnotenie
  • Vizuálna stránka
  • Mechaniky
  • Celkový dojem z hrania
5

Záver

Syslíci zaujmú na prvý pohľad a tento záujem si udržia aj štýlom hrania, čo je vzhľadom na cieľovú skupinu veľmi podstatné. Dizajn hry a komponentov vystupuje z radov detských hier svojou veselosťou, v ktorej sú ukryté aj elementy prvotného taktizovania. Kooperatívny prvok hry je vhodný práve pre mladších hráčov, ktorí môžu výhru dosiahnuť spoločným úsilím bez zbytočného škodenia si. Odporúčam najmä pre rodiny s deťmi, ktoré sa chcú zabaviť pred spaním, na rodinné výlety či ako vyplnenie prázdninového času.

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.