Bez bardov by sme nepoznali hrdinov – Balada [RECENZIA]
Ako vznikajú báje o hrdinoch? No predsa tak, že ich niekto rozpovie či zaspieva. Do roly jedného takého barda sa v žijete aj vy a vašou úlohou bude vymyslieť čo najepickejší príbeh. Dnes recenzujeme hru Balada od vydavateľstva Albi.
Hra pochádza priamo z hláv trojice českých autorov Petr Vojtěch, Jindřich Pavlásek a Jakub Muřín. Balada využíva mechaniku hrania flip and write, pri ktorej (ako názov naznačuje) odhaľujete karty a zakresľujete efekty. Zasadená je do fantastického prostredia rozprávok o hrdinoch a vašou úlohou je odvážne skutky vašich hrdinov podať čo najlepšie.
Príprava na dobrodružstvo
Balada sa správa úplne jednoducho. Pred hraním je potrebné vytvoriť dva balíčky kariet (označené A a B) a tie samostatne premiešať. Vedľa balíčkov A a B ešte zamiešame a položíme karty prostredia. Vo všetkých balíčkoch by malo ostať presne 12 kariet. Každý hráč obdrží papierik cesty a ceruzku.
Partia trvá dve kolá, počas ktorých odkryjete karty z každého balíčka a zakreslíte jeden zo zvolených symbolov na cestu vášho hrdinu. Každá z kariet má špeciálny efekt a dopad na hrdinu a jeho dobrodružstvo. Jedno kolo = jedna strana cesty. Po dokončení dennej strany je na rade nočná. Zamiešajte karty a odohrajte druhé kolo.
Ako správne naladená lutna
Balada je krátka hra, ktorá zaberie 15 – 20 minút. Škatuľa je menšia a skladná. Aj keď je hra určená pre 2-5 hráčov, prakticky hru môže hrať akékoľvek množstvo ľudí naraz. Stačí zájsť do švédskeho obchodu s nábytkom a pozbierať si zopár malých ceruziek. Deti majú pri bodovaní možnosť vymyslieť si aj vlastný príbeh, ktorý ich hrdina zažil (napriek tomu, že to hra nevyžaduje). Páči sa mi aj to, že každý z hráčov má rovnaké podmienky a šancu na výhru. Je tak len na hráčoch ako udalosti usporiadajú a vyhodnotia. Hodnotenie sledu udalostí je dobré najmä na tom, že sa hrdina vie pripraviť na ďalšie kolo a nechať si zopár zranení, ktoré vylieči, alebo sa môže vyzbrojiť na súboje.
Aj majstrovi pri hraní niekedy ujde tón
Hra nás žiadnym spôsobom netlačí do toho, aby sme si nejaký príbeh pri hodnotení vymysleli. Týmto variantom sme si hru obohatili sami, no pri samostatných symboloch to nebolo také jednoduché ako napríklad pri kartách v hre Myriorama. Prvá hra bola pre každého hráča chaotická, pretože každá karta obsahuje svoju špeciálnu vlastnosť a inak interaguje s ostatnými kartami. Tým pádom sa stalo, že pri úvodnej partii bolo veľa rozhodnutí typu pokus / omyl. Na kartách chýbal krátky popis efektu, ktorý daná karta spustí, aby si hráči osviežili pravidlá. Pri hraní mi chýbala interakcia s hráčmi napríklad obviniť protihráča, že si dobrodružstvo vymyslel. Grafické spracovanie kariet sa nedrží témy na obale. Mne osobne sa brutalistická grafika pripomínajúca perokresbu páči, no môžu sa nájsť hráči, ktorí z toho budú sklamaní, že hra nevyzerá ako na obale.
Podaril sa tento príbeh napísať?
Táto spoločenská hra je niečím úplne iným ako som očakával. Doteraz som hru s mechanikou flip & write neskúsil a som rád, že mi Balada predstavila aj takúto cestu. Žiaľ hra môže rýchlo omrzieť, čo je škoda, pretože práve pri opakovanom hraní si začnete všímať kombinácie, ktoré vám prinesú viac bodov. Preto by som odporučil, aby ste prvé hry vydržali a zistili si o kartách čo najviac. Balada sa môže zapáčiť najmä hráčom, ktorí hľadajú nové mechaniky a ktorí majú radi krátke hry. Určite stojí za to hru vyskúšať. Myslím, že za cenu 14,99 € nám ponúkne adekvátnu porciu zábavy a uvažovania.
- Zasväťte do alchýmie mladých – Malí Alchymisté [RECENZIA] - 19. decembra 2024
- Poštové známky ešte nikdy neboli tak atraktívne – Burza známek [RECENZIA] - 17. decembra 2024
- Preskúmajte krásy severozápadu Ameriky – Kaskádie [RECENZIA] - 11. decembra 2024