Spoločenské hry

Pohľad do praveku s Albi – Catan RECENZIA]

Ak ste niekedy uvažovali, ako mohol vyzerať praveký život, teraz máte jedinečnú možnosť vyskúšať si ho. Vydavateľstvo Albi nám prednedávnom prinieslo ďalšiu verziu Catanu. Po všetkých rozšíreniach s možnosťami budovať lode a vydávať sa na plavby, stretávať sa a bojovať s obávanými pirátmi či verzie Catanu zo sveta úspešného seriálu Game of Thrones, prichádza nová samostatne hrateľná hra, ktorá nám ukáže, ako sa vynašlo koleso. Vydajte sa s nami na cestu do praveku, do dôb objavov a začiatkov civilizácie; poďme sa spolu pozrieť na hru Catan: Úsvit lidstva.

Po vesmírnom prieskume s poslednou hrou Catan: Hvězdoplavci sa dostávame na opačnú stranu časovej osi – do pravekej Afriky, počiatku civilizácie. Práve odtiaľ sa začali do okolitých kontinentov šíriť prví ľudia, ktorí začali skúmať a nadobúdať poznatky. Keďže na prieskum nových oblastí potrebovali rôzne technologické prvky, boli to oni, kto začal uvažovať nad jednoduchou lodnou prepravou, výstavbou prvých obydlí z kostí a koží či konzervovaním jedla pomocou jeho údenia. A práve to bude vašou úlohou v hre Catan: Úsvit lidstva.

Koľko pravekých ľudí je potrebných na výmenu žiarovky?
Hráči sa z územia Afriky musia dostať do celého sveta (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hráči sa z územia Afriky musia dostať do celého sveta (Foto: PoP-Cult Magazín)

Jednou z nevýhod hry je jej dlhšia príprava. Oproti základnej hre, v ktorej vyskladáte ostrov, uložíte čísla a môžete hrať, sa Catan: Úsvid lidstva líši tým, že namiesto ostrova pripravujete na hru celý svet. Mapa starého sveta je odlišná pre hru troch a štyroch hráčov (aj keď len v počte možných obydlí). Pre hru tak potrebujete pripraviť počiatočné rozloženie v Afrike (toto sa najviac podobá na rozkladanie základnej hry), rozmiestniť žetóny objavov, uložiť na mapu žetóny obydlí a pripraviť štyri stupnice pokroku. Práve tieto stupnice menia hru na nepoznanie; každý z hráčov sa môže počas hry rozvíjať rôznymi spôsobmi a zatiaľ, čo prvý hráč môže kráčať po mape oveľa rýchlejšie, vy ste zatiaľ prišli na to, ako si ušiť jednoduchý plášť, ktorý vás ohreje. Pokrok je v niektorých miestach potrebný aj na to, aby ste vôbec mohli prejsť do druhého kontinentu, nakoľko je tam zima, alebo neviete plávať a musíte si vyrobiť loď. Klobúk dole pred tvorcami hry, ktorí z jednoduchej strategicko-obchodnej hry vytvorili civilizačnú stratégiu, ktorú pochopia aj príležitostní hráči.

Objavte krásy dávneho sveta
Prieskumníci sa budú musieť vydať aj na nebezpečné výpravy do otvorených vôd (Foto: PoP-Cult Magazín)
Prieskumníci sa budú musieť vydať aj na nebezpečné výpravy do otvorených vôd (Foto: PoP-Cult Magazín)

Prvé, čo som si po rozbalení všimol, bola mapa celého sveta, na ktorej sú čísla predtlačené (okrem Afriky). Ukladanie všetkých dielikov čísel by samozrejme zabralo kopec času, takže toto považujem za dobrý ťah, nakoľko si hra vyžaduje uloženie ďalších špeciálnych žetónov. Tie sú pekne roztriedené podľa veľkosti a tvarov, čo hráčom uľahčuje rozlíšenie pri základnom rozložení hry. Rovnako sú na pláne predtlačené miesta, kam sa špeciálne žetóny majú uložiť. Pomocné karty pre hráčov sú vytlačené na hrubom kartóne s veľmi prehľadným zoznamom úloh a cien. Figúrky hráčov – dokopy šesť palisád, dvaja prieskumníci a štyri figúrky pokroku – sú vymodelované dokonale a krásne zobrazujú podobu pravekého človeka. Aj po porovnaní insertov základnej hry Catan, hry Catan: Hvězdoplavci a Catan: Úsvit lidstva som toho názoru, že menej je niekedy viac a musím vyzdvihnúť dizajn vnútra škatule. Nástenné maľby nám ukazujú kam všetky komponenty patria. Po vizuálnej stránke teda nemám hre čo vytknúť.

Hodnotenie
Pozor na lovca, ktorý blokuje príjmy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Aj keď som viac fanúšikom science-fiction, môžem s istotou povedať, že Catan: Úsvit lidstva s pekným náskokom prekonal predošlú hru Catan: Hvězdoplavci, ktorá už sama o sebe priniesla hre nový nádych. Cestovanie po starej planéte a objavovanie skrytých nástrah zmenili základnú hru na nepoznanie. Nové možnosti vylepšovania svojho kmeňa dodávajú hre pocit fungujúcej civilizácie. Po odohraní som bol veľmi milo prekvapený, pretože nám vydavateľstvo na stôl naservírovalo novú civilizačnú hru, ku ktorej pravidlá dávno poznáme. Oceňujem aj krátke historické okienko na konci pravidiel, v ktorom nám autori približujú, s akými nástrojmi a nepriateľmi sa prví ľudia stretávali a aký dôležitý bol pre nich aj kultúrny rozvoj. Udeľujem hre Catan: Úsvit lidstva 5 bodov z 5 a neviem sa dočkať kedy hru opäť dostanem na stôl.

Ak si Catan: Úsvit lidstva chcete vyskúšať, príďte na jeden z našich eventov, alebo si dohodnite hranie v našej hernej skupine PoP-Cult D6 Klub na Facebooku.

Galéria snímkov
Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE