Žltá gulička sa z videohier prehrýzla až na stoly – Quoridor Pac-Man [RECENZIA]
Ikonický zvuk waka waka z videohry vystrieda ticho pri premýšľaní. Vydavateľstvo Albi prišlo s novou verziou hry Quoridor, ktorá svojou jednoduchou hrateľnosťou a dávkou taktiky zaujala nemálo hráčov po celom svete a jedna z jej prvých verzií vyhrala ocenenie Mensa Mind Game Awards a Hra roku vo viacerých krajinách sveta. Na stoly sa nám dostáva žltá postavička, požierajúca guličky a utekajúca pred duchmi – Pac-Man.
Možno vám, podobne ako sa stalo mne, vyrazí dych, že základná mechanika hry Quoridor je takmer dvakrát taká stará ako ja – datuje sa až do roku 1970 kedy dizajnér Mirko Marchesi vytvoril strategickú hru Blockade. Až v 1997 ju prerobil na modernejšiu verziu a do popredia sa dostala s vydaním verzie pre deti Quoridor Kids.
Drevo všade, kam sa pozriete
Hra zaujme na prvý pohľad. Po otvorení škatule zistíte, že všetky komponenty sú vyrobené z dreva a že hra vlastne neobsahuje nadmerný počet žetónov, ktoré v hre nevyužijete. Herná doska je dostatočne hrubá a ťažká na to, aby ostala na stole na svojom mieste. Všetky komponenty v nej pekne držia a aj pri miernom buchnutí ostanú zátarasy na svojom mieste. Vizuálne pripomína šachovnicu o rozmeroch 9 na 9 dielikov, no po prvom zahratí uvidíte, ako sa vám pod nosom mení na bludisko. Imponuje mi aj výrez na prednej strane škatule, ktorý odkrýva žltého Pac-Mana a farebných duchov – na polici sa tak vyníma aj ako trofej.
Analogizácia videohry
Mechanikami je hra veľmi jednoduchá. Cieľom hry Quoridor je dostať sa svojou postavou na druhú stranu mapy ako prvý. Hráči tak majú možnosť buď hýbať svojou figúrkou alebo stavať zátarasy protihráčom. Napriek tejto jednoduchosti je Quoridor hrou, ktorá v sebe ukrýva potenciál strategickej a matematickej hry, pretože z lineárnej cesty sa v momente vybudovania zátarasy stane kombinatorická a vypočítavá taktika. Napriek tomu hra odsýpa veľmi rýchlo. Tento variant odporúčam hrať vo väčšom počte hráčov, nakoľko s každým ďalším hráčom prídu ďalšie prekážky, ktoré vám vytýčia novú trasu.
Na hre oceňujem to, že obsahuje rovno dve verzie a spôsoby hrania. Hráči si tak môžu užiť klasický systém hry Quoridor alebo pripraviť si mapu na verziu s Pac-Manom. Pri tejto verzii však hráči nesmú ukladať dieliky zábran, pretože tie momentálne tvoria bludisko. Jeden z hráčov ovláda Pac-Mana, zatiaľ čo druhý (alebo všetci ostatní) ovláda duchov. Ako pri videohre aj tu sa má žltý panáčik snažiť zjesť štyri guličky uložené na mape bez toho, aby ho duchovia chytili. Tento systém je viac konfliktnejší a podľa mňa aj viac zábavnejší než základ hry. Po každom Pac-Manovom pohybe sú na ťahu všetky štyri figúrky duchov, ktorí mu v jedení guličiek majú zabrániť. Vďaka konfliktu je tento režim vhodnejší pre dvojice, keďže sa z vtipnej hry pomaly stáva taktický šachový duel. Na rozdiel od duchov má Pac-Man výhodu v tom, že má na svoju úlohu vyhradené tri životy. Tie sa rovnako dajú využiť ako taktická výhoda (napríklad pri zacyklení sa, čo sa nám stalo viac ráz), nakoľko po ubratí života sa figúrky hráčov resetujú na ich štartovné pozície. Hráči pri príprave môžu popustiť uzdu svojej fantázii a rozmiestniť si prekážky podľa seba, preto ak ich teda neosloví základná mapa, po dohode si hru môžu oživiť dávkou domácich pravidiel.
Najväčším plusom hry sú pravidlá. Tie sú napísané na jednej dvojstránke, ktorá obsahuje pravidlá oboch herných režimov. Tie viete rodine a priateľom vysvetliť za minútu, rozdáte si prekážky, prípadne vybalíte duchov a môžete hrať. Pri pravidlách ma pobavili rovno dve veci a to, že na začiatku je odstavec venovaný vysvetleniu, čo vlastne Pac-man je (rozumiem, že mladší hráči sa s ním nemuseli stretnúť) a že duchovia majú svoje mená (to som zas nevedel ja). To do hry vkladá ďalší zábavný prvok, keď hráči po pláne hýbu Inkym, Pinkym, Binkym a Clydom, a nie obyčajným generickým duchom.
Skoro šachový duel
Navonok milá hra ponúka i stratégiu, pri ktorej bude každý nepremyslený krok znamenať protivníkov úspech. Budovanie prekážok dokáže zmariť plány nejedného taktického hráča a každá z nich predstavuje novú sériu ťahov potrebných na to, aby sa hráči dostali na druhú stranu. Dva spôsoby hrania robia z Quoridoru zábavu, ktorá sa rýchlo neobohrá a poskytuje vysokú dávku variability. Hra je určená pre rodiny a na bežné hranie, ktoré nechcete ťahať donekonečna, no zároveň také, ktoré donekonečna môžete opakovať. Hru si môžete kúpiť na stránke vydavateľstva Albi Slovensko alebo v obchodoch so spoločenskými hrami.
Za hru na recenziu ďakujeme vydavateľstvu Albi Slovensko. Ak si hru chcete vyskúšať, príďte na jeden z našich eventov, alebo si dohodnite hranie v našej komunitnej skupine PoP-Cult D6 Klub na facebooku. Hru vám donesieme a pravidlá radi vysvetlíme.
Galéria obrázkov:
- Ponorte sa pod hladinu a skúmajte korálové útesy – Atol [RECENZIA] - 28. decembra 2024
- Zasväťte do alchýmie mladých – Malí Alchymisté [RECENZIA] - 19. decembra 2024
- Poštové známky ešte nikdy neboli tak atraktívne – Burza známek [RECENZIA] - 17. decembra 2024
Hodnotenie
Záver
Po rôznych hrách, inšpirovaných retro videohrami, prišla taká, ktorá zabaví, ale aj potrápi vaše taktické schopnosti. Quoridor ponúka dva herné režimy, z ktorých je každý unikátny. Vizuálna stránka je prispôsobená na jednotku a pri hraní máte pocit, že sa Pac-Man zhmotnil priamo pred vami. Mechaniky sú až na pár drobností vyriešené veľmi dobre a variabilita hrania zabezpečí dlho trvajúci hype z hrania. Odporúčam ako pre dvojice tak aj pre hranie vo viacerých hráčoch.