Zlatým Geekom sa môžu pochváliť ďalšie hry

Každoročné oceňovanie spoločenských hier Golden Geek má pod záštitou medzinárodný portál boardgamegeek.com. V ňom môžu prihlásení užívatelia hlasovať v rôznych kategóriách a oceniť tak najlepšie spoločenské hry. Začiatkom mája sme sa dozvedeli víťazov tohto ročníka.

Najdôležitejším ocenením je samozrejme hra roku (kategória Game Of The Year). A keďže je hier také množstvo, táto kategória bola rozdelená do troch podkategórií. V kategórii Light GOTY sa na prvom mieste umiestnila hra MicroMacro: Město zločinu, ktoré v CZ lokalizácii prináša vydavateľstvo MINDOK. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili hry Project L a Santa Monica. Kategóriu Medium GOTY vyhrala spoločenská hra Lost Ruins of Arnak, pričom druhé a tretie miesto patrí hrám Dune: Imperium a Calico. V kategórii Heavy GOTY dominoval Gloomhaven: Jaws of the Lion v závese s hrami On Mars a Viscounts of the West Kingdom.

Tieto hry už v obchodoch nájdete s nálepkou víťaza Golden Geek (Foto: PoP-Cult Magazín)
Tieto hry už v obchodoch nájdete s nálepkou víťaza Golden Geek (Foto: PoP-Cult Magazín)

Kategóriu za najlepší dizajn vyhrala hra On Mars. V tejto kategórii obsadili druhé a tretie miesto hry Lost Ruins of Arnak a mačacia hra Calico (Pelíšek). V kategórii najlepšia Print and Play hra vyhrala sólo verzia 7 Wonders a v kategórii najlepšia sólo hra vyhrala Under Falling Skies. Tento ročník sa spoločenské hry oceňovali v novej kategórii – Best Zoomable Games (najlepšie hry, ktoré je možné hrať cez videochat). V tejto kategórii vyhrala hra Forgotten Waters a za ňou sa umiestnili hry My City a The Search for Planet X.

Oceňované boli aj spoločensko herné podcasty. Víťazom  v tejto kategórii sa stal podcast So Very Wrong About Games. Na druhom a treťom mieste skončili This Game Is BrokenBoard Game Barrage. Ak by ste teda hľadali podcastové relácie, ktoré môžete počúvať popri kosení či upratovaní, môžete skúsiť práve tieto. Pri digitálnych formátoch ešte chvíľku ostaneme. V kategórii najlepšia aplikácia spoločenskej hry vyhrala hra Root. Druhé a tretie miesto patrí hrám Wingspan (Na Křídlech) a Cartographers (Kartografové).

Po minuloročnom fiasku s oceneniami Golden Geek dopadol tento ročník v rámci variability hier na výbornú. Najviac ocenení si odniesla hra Gloomhaven: Jaws of the Lion, ktorá vyšla víťazne v troch kategóriách. Celý zoznam víťazov nájdete v tomto odkaze.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.