Začala sa nová éra MCU. Na čo všetko sa môžeme tešiť?

V piatok 15. januára sa všetci fanúšikovia Marvelu dočkali nového seriálu WandaVision. Ten nielenže odštartoval 4. fázu MCU, keďže filmy, ktoré mali vyjsť v roku 2020, pre koronavírus nevyšli, ale v podstate začal aj novú éru tejto známej značky. V súvislosti s tým vám iste napadli mnohé otázky, na ktoré sa vám pokúsime dať odpovede.

Koniec 3. fázy a prvé indície, čo nás čaká

Keďže už je to vyše roka, čo sme sa nedočkali žiadneho nového obsahu v podobe filmu či seriálu z MCU, pripomeňme si, kde sme vlastne skončili. Fázu 3 ukončuje film Spider-Man: Far from Home, v ktorom sa Peter Parker postavil proti Mysteriovi. Na jeho konci sme sa dočkali 2 potitulkových scén, ktoré naznačovali, na čo sa môžeme tešiť. Pripomeňme, že sa vtedy písal rok 2019.

Prvá potitulková scéna priamo nadväzovala na záver filmu. Spidey sa v nej v New Yorku spustí na pavučine spolu s MJ a chystá sa vyraziť ďalej, keď sa na veľkoplošnej obrazovke objaví priamy prenos s nečakanou správou. DailyBugle.net práve uverejnil video z posledných okamihov pred smrťou záhadného Mysteria. Video bolo zámerne nastrihané tak, aby to vyzeralo, že Spider-Man môže za útoky po celom svete. Okrem toho bola odhalená aj jeho identita.

Druhá potitulková scéna nám zas prezradila, že Nick Fury vlastne nebol Nick Fury. Už sme sa báli, že sa nechal tak ľahko oklamať Mysteriom. Vyšlo totiž najavo, že v skutočnosti išlo o skrullov – Talosa a jeho manželku Soren, ktorých sme videli vo filme Captain Marvel. Talos následne volá skutočnému Furymu, ktorý sa nachádza v spoločnosti ďalších skrullov vo vesmíre, že by sa mal radšej vrátiť, pretože sa ho každý pýta na Avengerov.

Čo tieto potitulkové scény vlastne znamenali? V menšom merítku to, že Spider-Man by v ďalšom filme nemusel byť tak obľúbeným hrdinom ako doteraz, ale najmä to, že aj keď je Mysterio podvodník, paralelné svety, o ktorých hovoril, by mohli byť skutočné. Scéna s Furym naopak ukazuje, že Spider-Man zostal na zemi sám a ostatní Avengeri tak nie sú po ruke.

Bolo teda zrejmé, že sa aj napriek odchodu Iron Mana, Kapitána Ameriku a ďalších postáv z MCU máme na čo tešiť. Prvé informácie o štvrtej fáze hovorili o multiverze a postupnom predstavovaní nielen nových hrdinov, ale aj nového záporáka.

Štvrtá fáza – filmy

V decembri 2019, teda pár mesiacov po premiére zatiaľ posledného Spider-Mana, sa začali objavovať správy o neznámej chorobe, ktorá vyčíňala v čínskom meste Wu-chan. Neskôr sa ukázalo, že ide o podstatne závažnejší problém, ako sa mohlo na prvý pohľad zdať a vírus, ktorý dostal označenie COVID-19, prerástol do celosvetovej pandémie.

Svet sa v priebehu roka 2020 značne zmenil a zatvorili sa školy, fabriky, reštaurácie, kiná, divadlá. Celý svet zostal stáť. Inak tomu nebolo ani v prípade MCU. Filmy z tohto univerza sa postupne dočkávali ďalších a ďalších odkladov, až to napokon dopadlo tak, že v uplynulom roku sme sa nedočkali žiadneho filmu. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát od prvého Iron Mana, ktorý bol uvedený v roku 2008.

Marvel vytušil, že na to, aby sa diváci naspäť nahrnuli k jeho značke, musí prísť s niečim novým. A tak došlo k oznámeniu štvrtej fázy, ktorá okrem filmov so sebou prinesie aj množstvo seriálov – práve tie mali byť očakávanou novinkou. Mali a aj budú totiž spadať priamo do MCU. Na jednej strane táto správa divákov potešila, na strane druhej sa týmto krokom “zmazalo” množstvo skvelých a obľúbených seriálov, ktoré síce sledovali hrdinov Marvelu, ale nespadali do MCU.

Na čo sa teda vo fáze 4 môžeme tešiť? Začneme filmami. V máji 2021 to bude Black Widow, ktorej trailer nájdete vyššie, v júli zas novinka Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings a koniec roka majú uzavrieť Eternals a tretie pokračovanie Spider-Mana, ktorý zatiaľ nedostal oficiálny názov. Rok 2022 otvorí pokračovanie Doctora Strangea, nasledovať bude v máji Thor: Love and Thunder, v júli Black Panther 2 a v novembri Captain Marvel 2. V roku 2023 má doraziť Guardians of the Galaxy Vol. 3 a nepotvrdené dátumy majú filmy Ant-Man and the Wasp: Quantumania a Fantastic Four, ktorí sú azda najväčším lákadlom tejto fázy.

Švrtá fáza – seriály

Vráťme sa však opäť k seriálom, ktoré majú zaplniť prázdne miesta v príbehoch filmov, a ktoré nám istým spôsobom majú aj skrátiť čakanie na nich. Všetko začalo v piatok 15. januára, kedy odštartoval seriál WandaVision. V marci sa môžeme tešiť na The Falcon and the Winter Soldier, v máji zas príde na rad Loki.

Tento rok k nám dorazia aj seriály What if…?, Ms. Marvel a Hawkeye. V ďalších rokoch to budú Moon Knight, She-Hulk, The Guardians of the Galaxy Holiday Special, Secret Invasion, Ironheart a Armor Wars.

Keďže seriál WandaVision nám už ponúkol prvé dve časti, môžeme nielen hovoriť o prvých dojmoch, ale najmä o ďalších dielikoch do skladačky s názvom štvrtá fáza. O tomto seriáli sme už z trailerov vedeli, že bude na prvý pohľad iný ako ostatné. Prvé časti sa totiž odohrávajú v štýle starých sitkomov. Prvé dve časti sú navyše čiernobiele, majú formát obrazu 4:3 a v istých momentoch môžeme počuť typický zastrený zvuk, ktorý je známy zo starých televízorov.

Nedajte sa však odradiť. Úprimne, aj ja sám som bol po zhliadnutí prvej časti v šoku. Je však jasné, že celý seriál sa nebude niesť v tomto duchu, čo nám vlastne prezradili aj samotné trailery. Už prvé dve časti ale naznačili množstvo odkazov na to, čo sa bude diať nielen v seriáli, ale aj v tejto štvrtej fáze. Viaceré z nich totiž naznačujú možný príchod ďalšieho záporáka – samotného diabla menom Mefisto. Ten sa navyše objavil aj na vytráži, ktorú sme mohli vidieť v traileri na ďalší seriál – Loki. Samozrejme treba brať tieto odkazy s rezervou. Áno, Marvel rád schováva rôzne odkazy do filmov, o čom sme sa už neraz presvedčili, na druhej strane však oficiálnou cestou žiadne bližšie informácie o Mefistoviči o smerovaní fázy 4 nevyšli.

Všetko na jednom mieste alebo pár slov o Disney+

Toto všetko, spolu s predchádzajúcimi filmami z prvých troch fáz MCU, môžu diváci vo vybraných krajinách sledovať na „novej“ streamovacej službe Disney+. Tá ponúka obsah spoločností Disney, Pixar, Marvel, Star Wars a National Geographic. Predplatitelia tak automaticky získavajú prístup k obrovskému množstvu filmov, seriálov a dokumentov.

Práve počas roka 2020 sa na ňu sústredilo množstvo pozornosti, čo službe prinieslo nových zákazníkov. Nie všetky informácie však boli pozitívne. Spomenieme napr. film Mulan. Ten sa kvôli pandémii koronavírusu nedostal do všetkých kín na svete a nedočkal sa tak veľkolepej premiéry. Aj preto sa čoskoro objavil práve na Disney+, avšak s jedným háčikom. Kto si ho chcel pozrieť, musel okrem predplatného zaplatiť v prepočte ďalších 30 € za samotný film. Spoločnosť to odôvodnila tak, že v cene nie je započítaný len samotný film, ale aj výdavky, ktoré by bežný divák minul aj pri sledovaní priamo v kine – teda nákup pochutín a pitia. Takýto prístup sa však divákom nepáčil a tak sa na službu zniesla vlna kritiky.

Na Slovensku služba oficiálnou cestou dostupná nie je. V novembri 2020 však portál zive.sk prišiel s prvými informáciami, že Disney čo-to chystá a potešiť by to malo aj región strednej Európy. O pár dní na to, ten istý portál, prišiel s oficiálnou informáciou, že Disney+ bude od polovice roka 2021 dostupné aj na Slovensku. Dosvedčovať to mal aj YouTube kanál, ktorý niesol názov Disney Plus Slovensko a na ktorom sa objavil nasledujúci trailer.

Ukázalo sa však, že za kanálom a skutočne podareným videom stojí len jeden z tuzemských fanúšikov. K situácii sa vyjadrilo aj samotné Disney, ktoré potvrdilo, že chce Disney+ priniesť aj do ďalších krajín, ale v súvislosti s našim regiónom ešte nepadlo rozhodnutie, kedy sa tak stane. Nie je preto jasné, odkiaľ spomínaný portál prišiel s touto „oficiálnou“ informáciou.

Disney+ sa teda v našich končinách dočkáme, len nevedno kedy. Už tu totiž skvelo funguje Netflix a HBO GO, ktoré ponúkajú aj českú lokalizáciu v podobe titulkov či dabingu. Nič to však nemení na tom, že Marvel týmto rokom vstúpil nielen do novej fázy, ale môžeme povedať aj do novej éry, aká tu doteraz nebola. Neostáva nám preto nič iné než mu popriať, aby sa mu jeho veľkolepé plány podarili. My sa tak dočkáme skvelých projektov, ktoré nás len ťažko odtrhnú od obrazoviek.

Dominik Cenkner
Najnovšie články od Dominik Cenkner (zobraziť všetky)

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

0 thoughts on “Začala sa nová éra MCU. Na čo všetko sa môžeme tešiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.