“Vykročiť občas z postele rovno do práce nie je ako skúsenosť vôbec na škodu.” Rozhovor s Twitch streamerkou Greydominikou

Nedávno mi vybehlo upozornenie na 4. predplatiteľský mesiac na streame s názvom Greydominika. Na jej streame sa objavujem dosť často. Voči divákom je otvorená, nehanbí sa za svoju komunitu a jej miešaná čeština so slovenčinou oslovila už tisícky užívateľov a takmer tisícku predplatiteľov. Rozhodla som sa jej preto opýtať pár otázok na to, ako sa jej život vďaka platforme Twitch zmenil.

Dominika má 26 rokov a býva na západnom Slovensku s priateľom Dominikom a fenkou Didi. Pred spustením vlastného vysielania Twitch ani nepoznala a za prácou cestovala do zahraničia. V čarovný dátum 11.1.2021 dostala možnosť stať sa partnerom Twitchu a oficiálne už u nej svieti fialová fajka, ktorá označuje overeného používateľa. Dominika mi poskytla krátky pohľad na jej doterajšiu kariéru a Twitch ako taký.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Môj deň vyzerá úplne bežne. Nestihnem sa naraňajkovať pre moje bežné ponocovanie. Preto vstávam v neskorších dopoludňajších hodinách. Ak práve nestreamujem, venujem sa hudbe a textom, robím si seriálové maratóny alebo chodíme na prechádzky so psíkom. Ak nerobím ani to, tak rada varím. Chcela by som mať viac času na knihy, ale zatiaľ sa mi nevošli do programu. Bohužiaľ, som na pol dňa (dobrovoľne) uväznená  na streame. Ak by nebolo lockdownu, určite by som nonstop cestovala.

Kto/čo ťa priviedlo na Twitch?

Youtube ma sem-tam priviedol k výberom toho najlepšieho z tejto platformy. Bola som však nezainteresovaný divák a klipy ma neprinútili si aplikáciu ako takú stiahnuť. Twitch som nikdy predtým neriešila. Hlavne kvôli práci v zahraničí. Keďže som o platforme vlastne nič netušila, ani som si nepredstavovala, že sa môže stať mojím programom a nie ešte plnohodnotnou prácou! V neplánovanom čase na neplánovanom mieste som sa zoznámila s veľmi príjemnou osobou, ktorá je mojim menovcom. Po čase mi navrhol, žeby bola naozaj škoda nevyužiť môj prednes. A ak by som chcela vysielať aj s webkamerou, tak sa dá na mňa aj pozerať, čo ma naozaj upokojilo. A keďže nie každý bol obdarovaný našľapaným počítačom s herným príslušenstvom, musela som sa vyšvihnúť až keď som bola prvý raz LIVE a všetko sa učiť od úplných základov. S ostatnými (viac technickými) vecami mi pomáha Dominik Voržáček (alias JinApsidal), ktorý sa zároveň stará aj o vizuálnu stránku streamu presne podľa mojich želaní.

Potrebovala si určitý čas na to, aby si si zvykla na pravidelné vysielanie?

Nepotrebovala. Zvykla som si IHNEĎ!

Náhľad na stream (Foto: twitch.tv/greydominika)
Náhľad na stream (Foto: twitch.tv/greydominika)

A čo bežný život? Vysielaš v poobednajších hodinách a niekedy dlho do noci.

Popravde, bolo už na čase sa trochu upokojiť od spoločenského diania. Niežeby mi to nejakým spôsobom vadilo, ale vykročiť občas z postele rovno do práce nie je ako skúsenosť vôbec na škodu. Vďaka záväznosti streamovania na formu práce mi nevadí čas, ktorý do neho vkladám.  Urobila som si taký predčasný lockdown v dobrom slova zmysle. Ale neručím za to, že keď už budem šedivá, budem stále spĺňať účel môjho pôsobenia na Twitchi.

Prešiel už nejaký čas, odkedy si na Twitchi. Čo pre teba znamená táto platforma?

Twitch je pre mňa osobne platforma, s ktorou som sa zoznámila na pracovnej báze. Trvalo to dlhé mesiace ba až niečo cez rok, aby som sa malými krôčikmi niekde posunula. Momentálne stojím na mieste, kde som v celom vysielaní našla okrem zábavy aj zmysel. Je zábavné, že v roku 2019 bola táto fialova aplikácia pre mňa úplne neznáma. Nikdy by som si nemyslela, že by som mohla zostať na home office a Twitch brať za svoju prácu.

Na streamoch sa objavuje mnoho ľudí. Niektorí často, iní menej. Vytvorila si si s niektorými aj hlbší vzťah na úrovni priateľstva?

Kvôli každoročnému cestovaniu do iných krajín, hľadaniu samej seba a skúšaniu mnohých pracovných skúseností v týchto krajínach som vlastnou chybou postupne strácala všetkých možných kolegov, priateľov, dokonca známych z rodného mesta. Väčšinu kolegiálnych vzťahov prijímam až v práci, v ktorej sa nachádzam, z čoho môžu vznikať priateľské vzťahy. Dokedy ma budú sprevádzať? Neviem.

Internet sa stáva aj častým miestom hejtu a nenávisti. Zažila si útoky alebo diskrimináciu zo strany streamerov? Alebo je to skôr naopak a cítiš z ich strany skôr podporu?

50:50. Nie je všetko čierne, ale ani ružové. Je skvelé mať podporu, no nesmie tam byť obrovský tlak. Z drsnejších skúseností, ktoré by som nerada konkretizovala, sa stane po dlhšom čase výborný príbeh, ktorý ma bude po večeroch baviť. Niektoré väzby na streame určite nepotešia. Ale určite nie natoľko, žeby sme sa mali na niekom doživotne upínať. Človeku aj tak ostanú tí ľudia v pamäti. Hlavne ak sa vám snažia komplexmi a zlou náladou pokaziť tú vašu snahu, ktorú do toho dávate. Ale z dobrých skúseností sa radujem a podporu vraciam vo všetkých možných formátoch.

Dominikina výbava po poslednej aktualizácií (Foto: Archív Greydominika)
Dominikina výbava po poslednej aktualizácií (Foto: Archív Greydominika)

Dostávaš aj nevkusné návrhy?

Áno, v priebehu vysielania dostávam hlášky, ktoré sa však rýchlo vytratia vďaka práci mojich moderátorov a ich všímavosti. Množstvo divákov s takými návrhmi ale po pár minútach sledovania zistí, že to buď nemá žiaden zmysel, alebo začatú diskusiu nedokončíme s takýmto hanlivým prístupom. Po celý čas vysielam v mikinách, bez odhaľovania. Narážky potom dostávam skôr na hry a vybraný Twitch program konkrétneho dňa, než na sexizmus či telesnú provokáciu.

Čo je zaujímavejšie pre divákov? Single alebo multiplayer? Predsa ponuka hier je obrovská a stále rastie.

Single aj multiplayer. Záleží od toho, na čom si vystavíš komunitu. Ak to stojí za to, tak sa budú ľudia cielene stretávať na tvojom streame. Ku herným klasikám dokážeš prilákať takmer každého.

Mnohých sa pýtajú, kde sa vidia o 5-10 rokov. Kde ty vidíš Twitch o pár rokov? Stále sa objavujú nové pravidlá používania hudby a “netoxickej komunikácie”.

Budúcnosť Twitchu nevnímam ako závažný problém, ani varovný krok. Nevyhovuje mi, že musím prispôsobovať slová, ktoré sú vytvorené platformou a slangom ako takým. Virtuálne vyjadrovanie pre skratky ľudí (pozn. autora: Twitch komunita vytvorila slovo SIMP, ktoré je už zakázané vo vysielaní používať) nie je realita. Po zoznámení musím divákov upozorniť na tieto slová a dávať si pozor na to, o čom sa bavíme.

Som aj extrémny nadšenec hudby a s novými obmedzeniami mi neostáva nič iné, než si stream aspoň hudobne prispôsobovať. Napriek tomu to nijak seriózne neberiem, pretože hlavnou zložkou môjho vysielania je gameplay a hry.

Najväčšou konkurenciou Twitchu je Youtube. Kde sa podľa teba dá rýchlejšie presadiť?

Od doby, čo som pričuchla k Twitchu, sa nestarám o nič iné, pretože je pre mňa primárna reputácia práve tam. Charakter budúceho streamera/youtubera závisí od od toho, kde sa človek cíti dobre, kde je vítaný, vie, čo je pre neho dobré a hlavne necháva za sebou odkaz. Podľa toho čo sledujem, a koľko toho mám nasledovaného, je momentálne dosť trendy IRL vysielanie. Na vlne tohto vysielania sa nesie asi 90% ľudí. Vyššia empatia je pri bežnom IRL vysielaní varenia, prechádzok, alkoholického stretnutia či iných aktivít, než u seriózneho (hlavne) herného ženského vysielania.

Oplatí sa podľa teba ešte začať streamovať?

Je nás veľa. Ako vysielajúcich je nás naozaj veľa. A stále tých vysielajúcich pribúda. Pokiaľ človek nemá niekoho na Twitchi, kto by ho podporil, bude to mať extrémne ťažké. Hlavne ak chce robiť gameplay. Možno ešte ten IRL stream. Ak chce človek do toho naozaj ísť, musí mať fame alebo konexie.

Aký je tvoj najobľúbenejší emote na Twitchi?

Pre mňa je to určite emote restt2 (z kanálu resttpowered). Ten emote dokáže vyjadriť každú emóciu a hodí sa všade.

restt2 emote vhodný na každú príležitosť (Foto: twitch.tv/resttpowered)

Dominiku môžete podporiť na jej Twitchi greydominika. Ja jej chcem na záver tohto článku poďakovať za skvelý rozhovor, ktorý našej redakcií poskytla.

DarkSites:

Ivana Tomečková

Zbiera figúrky Funko POP!.Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!

4 thoughts on ““Vykročiť občas z postele rovno do práce nie je ako skúsenosť vôbec na škodu.” Rozhovor s Twitch streamerkou Greydominikou

 • 21. februára 2021 at 20:09
  Permalink

  PogChamp članok, greya Godgamer

  Reply
 • 21. februára 2021 at 17:44
  Permalink

  Pači sa mi ta židle 🙂 Samozrejme streamerka super, odcenujem ze streamuje full time Crasha co je fajn 🙂 Clanok tiez vydareny.

  Reply
 • 21. februára 2021 at 17:30
  Permalink

  No ja si myslím o greydominika že je to tá najlepšia baba a najlepšia strimerka no a ja ju mám najradšej 😍😍♥️♥️😍😍♥️♥️♥️😍😍♥️♥️😍

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.