Videl som Star Wars: Phantom Menace – prvýkrát v živote len pred pár dňami

Poznáte ten pocit, keď si poviete: “Toto by som chcel vidieť ešte raz ako prvýkrát”? Presne to som zažil pred pár dňami, keď ma kamaráti „dokopali“ si konečne pozrieť dejovo prvý film Star Wars s podtitulom Phantom Menace.

Musím sa priznať, že keď som bol dieťa, tak ma filmy z tejto série absolútne nelákali. Dodnes si pamätám na tie pocity sklamania, keď to kedysi vysielalai v telke a ja som bol nahnevaný, že nič dobré vlastne nepôjde. Keď som sa dostal na strednú a potom neskôr na vysokú školu, mal som pocit, že množstvo ľudí z môjho okolia na mňa začalo tlačiť, že toto je jednoducho niečo, čo človek musí vidieť. Niekde tu som si povedal, že Star Wars dám šancu.

Prečo epizóda I.?

Takýchto filmových klasík, ktoré som doteraz nevidel, a to už mám 25 rokov, je viac. Za zmienku stojí napr. Pán prsteňov. Možno sa pýtate ako takýto človek môže písať pre takýto magazín. (známosti 😉). Ale späť k veci. S mojimi dvoma najbližšími kamarátmi sme teda najskôr vyberali, ktorú sériu začneme pozerať najskôr – SW, spomínaného Pána prsteňov alebo niečo iné?

Voľba padla na Star Wars, ale ani v tejto časti sme nemali vyhraté. Začať epizódou I., alebo IV.? Keďže ma kamaráti poznajú, rozhodli o tom, že začneme dejovo prvým filmom, nakoľko ja a časové skoky vo filmoch či seriáloch nejdú veľmi dokopy. Spomenúť musím napr. 2. sériu Westworld, kde nebyť článkov a ochotného kamoša, ktorý mi po každej časti vysvetľoval čo a ako, asi by som to nedopozeral.

Qui-Gon Jin a jeho učeň (Zdroj: imdb.com)
Ako som kamarátom zničil Star Wars

Všetko bolo pripravené, občerstvenie nachystané a viac ako dvojhodinový zážitok mohol začať. Nemal som od toho žiadne očakávania. Nebol som nadšený, že to konečne budem vidieť. Nemal som však ani pocit, že sa mi do toho nechce. Hodil som to do neutrálu. 3, 2, 1 – Štart. Spustili sme film a už nebolo cesty preč.

Všetko išlo dobre až do jedného momentu. Momentu kedy sa na scéne objavil Jar Jar Binks z rasy Gunganov. Nastal výbuch smiechu. Ostatní nechápali prečo. Spomenul som si totiž na najznámejšieho slovenského kapitána, ktorý sa vyjadroval približne rovnako – „Ja veľká strach mala,“ alebo „raňajka ja jedla zrazu a“. Trvalo mi asi polovicu filmu, než som si na to zvykol a prestal sa smiať pri každej jeho vete. Kamarát Majo to uzavrel vetou, ktorá to myslím dostatočne vystihuje: „Zničil si mi Star Wars.“

Ahmed Best in Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
Jar Jar Binks (Zdroj: imdb.com)
Moje hodnotenie

Film som si užil. Zo začiatku to síce bolo na mňa prirýchle – republika, obchodná federácia, senát, spor, blokáda, Jedi, rôzne planéty, neskôr však film akoby spomalil a ja som začínal viac rozumieť tomu, čo som pozeral. Páčilo sa mi, ako kamaráti pri scénach s Anakinom rozoberali každú jeho vetu a reagovali na ne väčšinou „Wau. Teraz čo povedal, ty vieš čo to znamená, že?“ Vďaka tomu predpokladám, že ho čaká ešte dlhá cesta.

Star Wars: Epizóda I. – Skrytá hrozba mi ponúkol celú škálu emócií. Od smiechu až po smútok pri záverečnej  smrti jednej z postáv. Naschvál nepíšem ktorej, dúfajúc, že nie som jediný, kto ten film ešte nevidel. Na portáli imdb.com som filmu udelil 8/10 hviezdičiek. Na začiatok celkom slušné hodnotenie, aspoň podľa mňa. Teším sa na ďalšie filmy, ale už nikdy nezabudnem na pocit, keď som Star Wars videl po prvýkrát.

Dominik Cenkner
Najnovšie články od Dominik Cenkner (zobraziť všetky)

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.