Videl som Star Wars: Attack of the Clones – prvýkrát v živote len pred pár dňami

Je to už zhruba týždeň, čo som prvýkrát v živote videl Star Wars film, konkrétne 1. epizódu. O tom, prečo som začal jednotkou a ako na mňa film pôsobil si môžete prečítať v samostatnom článku. Keďže vás tato forma zaujala, rozhodol som sa vám priniesť svoje dojmy postupne zo všetkých filmov zo Star Wars canonu.

V ďalšej časti textu vám preto prezradím, čo si myslím o Star Wars: Attack of the Clones. Článok bude obsahovať spoilery, aj keď v tomto prípade je varovanie zrejme zbytočné.

Väčšie očakávania

Keď som k epizóde 1 pristupoval neutrálne a nemal som v podstate žiadne očakávania, pri tomto filme to už bolo o inom. Skrytá hrozba ma do Star Wars sveta dokázala dostať celkom bez problémov a preto v prípade druhej epizódy som už mal isté očakávania, ktoré neboli nízke. Žiaľ, neboli stopercentne naplnené i keď po zhliadnutí filmu som nebol vyslovene sklamaný.

Tešil som sa na sympatického malého Anakina ako aj na ďalšie postavy. To som ešte nevedel, že film sa bude odohrávať desať rokov po udalostiach z prvej epizódy. Kráľovnú planéty Naboo, Padmé Amidalu, sa niekto pokúsil zabiť, a tak sa naši rytieri Jedi – Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker – vydávajú po stopách nepriateľa. Teda Obi-Wan sa vydáva, Anakin ostáva strážiť Padmé. Počas toho však zisťujú skutočnosti, ktoré neskôr zasiahnu do životov všetkých v galaxii.

Natalie Portman, Silas Carson, Hayden Christensen, Jesse Jensen, Matt Sloan, Mary Oyaya, Orli Shoshan, and Lily Nyamwasa in Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002)
Záverečná bitka stála za to (Foto: imdb.com)
Anakin nám vyrástol

10-ročný skok v deji nám priniesol nového Anakina. Toho si zahral kanadský herec Hayden Christensen, ktorý, ako som sa po zhliadnutí filmu dozvedel, za túto rolu získal nomináciu na Zlatú malinu v kategórii najhorší herec vo vedľajšej úlohe.

S nomináciou ako takou rozhodne nesúhlasím. Podľa mňa sa svojej roly zhostil veľmi dobre, problém však spočíval v tom, že mi bol nesmierne nesympatický. Ak som sa veľmi snažil, vedel som na ňom nájsť aj niečo pozitívne, ale prevládali opačné pocity. Na druhej strane však toto presne vystihuje jeho postavu. Anakin je síce dobrák, ale vo vnútri sa v ňom miešajú aj temné pocity, napr. v momente keď zavraždí skupinu púštných ľudí, ktorí uniesli jeho matku, ktorá následne umiera.

Hayden Christensen in Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002)
Pre mňa nesympatický Anakin, ktorý sa však svojej postavy zhostil celkom dobre (Foto: imdb.com)
S Jar Jara som sa už nesmial a Anakinova zaľúbenosť mala zbytočne veľa priestoru

Pri dojmoch z epizódy 1 som písal, ako som svojim kamarátom pokazil Star Wars. Jar Jar mi totižto pripomínal jedného z našich politikov, s čím som mal „problém“ takmer po celý čas filmu, keďže som sa pri každej scéne s ním neprestával smiať. Tu mi to už, našťastie pre mňa a mojich kamarátov, smiešne neprišlo.

Naopak, čo mi nebolo vôbec smiešne boli Anakinove neutíchajúce reči ako miluje Padmé. Normálne sa čudujem, že sa do neho zamilovala. Takže recept na nájdenie si lásky svojho života? Stretnite dievča, trošku jej zalichoťte, potom sa na desať rokov straťte z dohľadu a keď sa vrátite, neprestávajte jej hovoriť ako veľmi ju milujete. Potvrdzuje to jeden z desiatich rytierov Jedi.

A keď už sme pri nich, nemali by Jedi dodržiavať niečo také ako celibát? Nech už je to akokoľvek, myslím si, že tieto jeho reči mali na obraze až príliš veľa miesta. Namiesto nich si pokojne viem predstaviť napr. scény, v ktorých by sme viac videli, čo sa chystá, poprípade by sme nemuseli na útok klonov čakať takmer dve hodiny.

Konečne dostavaný C3PO a R2D2. (Foto: imdb.com)
Hodnotenie

Musím povedať, že oproti jednotke, sa mi tento film páčil o trochu menej. Opäť dokázal priniesť celú škálu pocitov, pekné spracovanie efektov (niekde som čítal, že až 80% filmu bolo natáčaných pri modrom plátne) i zaujímavý vývoj postáv. Zvlášť u spomínaného Anakina, ktorý nebol už len čistokrvný „dobráčisko“.

Z druhej epizódy som však mal pocit, že je to len akási príprava na niečo väčšie, na niečo pričom stratím reč a naplno sa zamilujem do tohto sveta. Preto by som tomu udelil hodnotenie 8/10.

Dominik Cenkner
Najnovšie články od Dominik Cenkner (zobraziť všetky)

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.