Videl som Star Wars: A New Hope, prvýkrát v živote len pred pár dňami

Po krátkej pauze som sa opäť konečne dostal ku sledovaniu tentoraz pôvodnej trilógie Star Wars. Ako som písal pri dojmoch z epizódy 3, prequelová séria sa mi veľmi páčila a preto som bol zvedavý, čo ma čaká pri ďalšom filme.

Rytieri Jedi boli vyhladení a Impérium sa chopilo moci v galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalcov však odvážne vzdoruje a ukradne plány k najmocnejšej zbrani Impéria – Hviezde smrti. Darth Vader (pre mňa ešte stále v hĺbke duše Anakin) musí plány nájsť a povstalcov zničiť skôr než zistia, ako dokážu zničiť oni jeho.

Ben Kenobi vs Darth Vader

Štvrtá epizóda priniesla niekoľko, pre mňa, dôležitých momentov, ktoré by som chcel v nasledujúcich riadkoch rozobrať. Tým prvým je bezpochýb súboj Bena, resp. Obi-Wana Kenobiho a Dartha Vadera. Osobne ma tento súboj sklamal. Keďže mám rád veci uvedené na pravej miere – ani v tejto scéne, rovnako ako počas celého filmu, mi nevadilo to, ako Star Wars z roku 1977 vyzerá. Myslím si, že na tú dobu ide o skvelé dielo čo sa týka vzhľadu.

Ben, resp. Obi-Wan, nám zostarol (Foto: Star Wars Epizóda IV)

Problémom pri spomínanom súboji pre mňa bolo to, že som mal pocit, akoby sa bili nejakí 100-roční dedkovia. V redakcii mi niektorí argumentovali tým, že ale veď oni už boli starí – minimálne Ben. S tým však nemôžem súhlasiť. Kde bola Sila? V pomste Sithov sa bil oveľa starší Majster Yoda s Darthom Sidiusom a v tomto súboji sme mohli vidieť aj oveľa lepšiu choreografiu.

Súboj Bena a Dartha Vadera skrátka priniesol nulovú choreografiu, takmer žiadne úskoky či otočky, nič. A argument o efektoch v tomto prípade cezo mňa neprejde, lebo šermiarske umenie ako také už existovalo dávno pred rokom 1977. Tvorcovia preto túto scénu mohli zvládnuť aj oveľa lepšie, a to aj bez použitia špeciálnych efektov. Navyše v súboji má Ben na hlave kapucňu a Darth Vader je zamaskovaný celý od hlavy až po päty, takže si myslím, že by nemusel byť problém, ak by sa v súboji stretnú filmoví kaskadéri, ktorí by dokázali predviesť skvelý súboj.

Súboj Bena a Dartha Vadera (Foto: Star Wars Epizóda IV)
Darth Vader

Druhým, nemenej dôležitým momentom, boli scény s Darthom Vaderom. Pri jeho úplnom zrodení a následnom dýchaní na konci tretej epizódy som mal zimomriavky a mám ich aj teraz, keď si na to spomeniem. Vo svojom hodnotení som vtedy spomínal aj to, že Padmé ma dokázala presvedčiť, že niekde v hĺbke jeho duše je schovaný Anakin. To jeho dobro.

Nová nádej ma jednoducho nedokázala presvedčiť o opaku, resp. o tom, že Darth Vader je ultimátne zlo. Niektoré scény s ním boli strašne nelogické, nedomyslené, alebo jednoducho nefungovali a nedokázali mi predať to, čo zrejme chceli. Za zmienku stojí moment, kedy mu pri plánovaní ďalšieho postupu jeden z prítomných odvráva a nesúhlasí s ním. Darth Vader ho pomocou Sily začne škrtiť, ale len dovtedy, kým mu ďalší prítomný nepovie, aby ho pustil a on tak v tej sekunde urobí.

Nehovoriac o tom, že mu nenapadlo, ako prinútiť princeznú Leiu, aby prezradila, kde sa skrývajú povstalci. Nápad vyhrážať sa s ničením jej „rodnej“ planéty musel opäť prísť od niekoho iného. A keď Darth Vader nakoniec predsa len dal pokyn na zničenie, aj keď už dostali informácie, predsa len to z neho nespravilo úplne toho zlého. Jednak sme s tými ľuďmi na planéte nemali vytvorený akýkoľvek vzťah, takže pre mňa to nebolo vôbec emotívne a po druhé, aj keď je to hrozný čin, takýchto planét je v Galaxii nespočetne veľa.

Rozmýšľam aj nad tým, že určite ma ovplyvňuje môj štýl pozerania Star Wars. Začal som prequelovou trilógiou, kde bol Darth Vader skutočne vykreslený ako mocný a zlý človek. Pozrel som sa na to preto aj z opačnej stránky, čo by sa dialo, keby som začal práve epizódou IV. Možno by mi vyššie napísané veci o zlom Darth Vaderovi nevadili. Teda nie možno, ale určite. Na druhej strane však tvorcovia vedeli, aký je Darth Vader a mohli na to poukazovať už od prvého filmu. Škoda, že to tak nespravili. Možno sa dočkám v epizóde 5 či 6.

O vtipné momenty sa nám opäť raz postarali C3PO a R2D2 (Foto: Star Wars Epizóda IV)
Už viem kto je Han Solo

Sledovanie Star Wars so sebou prináša množstvo skvelých vecí. Začínam rozumieť rôznym vtipom a narážkam, ktoré mi donedávna ešte nič nehovorili. Spoznávam nové postavy, ako napr. Han Solo, o ktorom som už toľko počul a teraz konečne viem o koho ide. Samozrejme nie úplne, ale aspoň trošku. Ináč keď už ho spomínam, pre mňa osobne je Han strašný sympaťák a teším sa na ďalšie filmy s ním. Dúfam, že ho uvidím v epizóde 5 alebo 6.

Nová nádej do tohto celého pekne zapadá. Dva mesiace pred mojimi 26. narodeninami som prvýkrát v živote videl jeden z najlegendárnejších filmov na svete. Žiaľ, moje očakávania akosi nedokázal naplniť. Opäť to bol ten film, ako som písal pri Epizóde 2, pri ktorom cítim, že je to len príprava na čosi väčšie. Dokonca som mal chvíľami pocit, či by som nemal jednotlivé trilógie hodnotiť ako celky.

Keďže som však začal prequel hodnotiť po častiach budem v tom pokračovať aj naďalej. Star Wars: A New Hope by som pre to hodnotil pre mňa peknými, pre vás možno slabými 7/10.

Dominik Cenkner
Najnovšie články od Dominik Cenkner (zobraziť všetky)

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.