Vedci objavili pozostatky jednorožcov – čo o nich vieme?

Len pred mesiacom objavili vedci v Škótsku zaujímavý paleontologický nález. Všetko nasvedčuje tomu, že nájdené fosílie by mohli patriť tvorovi, ktorý v bájnych príbehoch dostal pomenovanie jednorožec.

Skamenené pozostatky, ktoré sa okamžite stali objavom roka, podľa všetkého potvrdzujú teórie o tom, že jednorožce skutočne existovali. Paleontológovia datujú nález do obdobia starších štvrťohôr. “Je teda veľmi pravdepodobné, že jednorožci kráčali po svete spolu s predchodcami ľudí,” vyjadril sa pre denník Global Discovery Jeff Malcolm, jeden z hlavných vedcov poverených skúmaním tohto nálezu.

Nájdené fosílie sú objavom desaťročia (Foto: fineartamerica.com)
Nájdené fosílie sú objavom desaťročia (Foto: fineartamerica.com)

Kosti živočícha nasvedčujú tomu, že prehistorické jednorožce vyzerali úplne inak, než ako sú zobrazované v populárnych filmových dielach. Pravdepodobne mali mohutné telo so zahnutým rohom a podľa zubov a šlo o všežravce. Je dosť možné, že sa živili i zdochlinami.

Pokusy s DNA alebo jednorožce 2.0?

Paleontológ Jeff Malcolm sa už niekoľko rokov venuje výskumu DNA prehistorických živočíchov. Objav pozostatkov jednorožcov by pre jeho kariéru mohol znamenať všetko. Jeho tím sa už dlhšiu dobu pokúša replikovať DNA niektorých vyhynutých živočíchov. Najnovšie nálezy sú natoľko zachovalé, že Malcolm je presvedčený, že dokáže jednorožca skutočne znova “vyrobiť” za pomoci moderných vedeckých techník vo svojom laboratóriu. K doplneniu chýbajúcich článkov DNA reťazca vyhynutého jednorožca majú poslúžiť genetické materiály koňa a nosorožca.

Takto nejako mohol vyzerať prehistorický jednorožec (Foto: cnn.com)
Takto nejako mohol vyzerať prehistorický jednorožec (Foto: cnn.com)

“Niektorí vedci sú vyslovene proti tomuto výskumu a replikáciám vyhynutých jedincov. Ja však zastávam názor, že život si vždy nájde cestu,” vyjadril sa Malcolm k svojmu prístupu.

Budeme môcť niekedy skutočne pohladiť jednorožca? Nuž, možno ak nebude 1. apríl a skutočne sa vo svete objaví ozajstný nález, ktorý by dokazoval jeho existenciu, tak možno. Vtedy o tom určite napíšeme vážny článok.

Áno, opäť sme napísali aprílový výstrelkový článok, ktorému ste možno aspoň na chvíľočku uverili. Veríme, že ste sa zabavili aj to aj napriek tomu, že zatiaľ nie je existencia jednorožcov dokázaná.

Magdaléna Horváthová

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.