Spoločenské hry

Ťažiť zlato nemusí byť až taká drina – Zlatá řeka [RECENZIA]

Yee-haw! V bani sme našli novú žilu zlatej rudy! Berte krompáče, ideme zbohatnúť!

Nedávna novinka od Loris Games nás vezme do obdobia piesku, ťažby a prestreliek. Hra Zlatá řeka nám pripomína túto éru amerických zlatokopov a vzácnej nerastnej suroviny. Ako majitelia lomov tak budete mať za úlohu zveľaďovať vaše mesto, vyťažiť čo najviac zlata a stať sa najbohatším zlatokopom u vás doma.

Nabrúsiť krompáče a naolejovať fúriky!

Príprava hry sa líši od počtu hráčov. Pri hre dvoch hráčov sa z hry odoberie 15 náhodných kariet. Tu je dôležité poznamenať, že medzi nimi musí byť karta Kořalka a Mustang. Tie je možné, kvôli ich efektu, využiť iba pri hre viacerých hráčov. Ak sa chystáte hrať viac ako traja, karty sa neodoberajú. Každý dostane 15 žetónov zlata, ktoré bude využívať na dražbu. Karty starostov spolu so žetónmi zlata dajte do stredu stola, na dosah každého hráča.

Hra je pripravená, môžeme ťažiť (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hra je pripravená, môžeme ťažiť (Foto: PoP-Cult Magazín)
Ťažba drahého kovu na vašom stole

Jedno kolo v hre Zlatá řeka má päť fáz. Najprv sa vyložia karty, ktoré tvoria ponuku na dražbu. V nich môžete nájsť karty lomov, alebo špeciálne eventové karty, ktorými môžete škodiť protihráčom. Nasleduje dražba kariet, v ktorej každý z hráčov postupne prihadzuje, aby sa stal prvým hráčom a mohol si vybrať lepšiu kartu. Vo fáze výplata zaplatí prvý hráč celú vydraženú sumu hráčovi po svojej pravici a ten si vezme polovicu do vlastných zásob. Pozor, toto pravidlo sa mení v závislosti od počtu hráčov. Následne si každý v poradí vezme kartu zo stredu stola a zahrá ju podľa pravidiel. Nakoniec sa hodí kockami, ktoré určia, z ktorých lomov sa ťaží zlato, a vezmú si ho zo spoločnej zásoby.

Možno sa to zdá zložité, no my sme už pri prvej hre po chvíli všetky fázy robili automaticky bez toho, aby sme sa pozastavili – hra je teda veľmi plynulá aj pre nových hráčov. Hra sa končí v momente, kedy už nie je možné vykonať prvú fázu, teda vyložiť dostatok kariet na stôl (o jednu kartu viac ako je počet hráčov).

Nádejní banníci majú možnosť získať počas hry starostov mesta, ktorí im na konci prinesú bonusové body. Práve preto chce každý hráč začať prvý, aby si svoje náleziská kombinoval a prilákal starostovu pozornosť. A keď už takého starostu máte, ostatní hráči vám pri založení nového náleziska vo vašom meste musia platiť. Priazeň starostu však hráči môžu stratiť. Ak si niektorý z hráčov otvorí dostatok lomov na zlato, starosta prejde k nemu.

Každý otvorený lom môže prilákať pozornosť vrchnosti (Foto: PoP-Cult Magazín)
Každý otvorený lom môže prilákať pozornosť vrchnosti (Foto: PoP-Cult Magazín)
Seknutie do toho správneho miesta

Hra netrvá dlho a odsýpa ako čerstvo naťažené zlato. Dražobný systém podčiarkuje tému zlatokopov, ktorí sa ohadzujú zlatou rudou kade-tade a je im to viacmenej jedno, pretože si zlata naťažia viac. Špeciálne karty sú pestré a vedia riadne zamiešať hru, hlavne ak sa použijú v správnom čase. Zlatá řeka na stole nezaberá veľa miesta a viete ju odohrať aj v stiesnených podmienkach na konferenčnom stolíku.

Špeciálny tvar škatule, kde má všetko svoje miesto (Foto: PoP-Cult Magazín)
Špeciálny tvar škatule, kde má všetko svoje miesto (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pestrá kreslená grafika na kartách zaujme a spolu s vtipnými názvami miest pobaví aj na tejto úrovni. Insert a škatuľa sú identické ako pri predošlej hre – Kavárna příšer. Miesto v nej majú vyhradené pravidlá hry spolu s popisom špeciálnych kariet a žetóny zlata s kartami môžu byť pekne uložené vo vnútornom priestore s potlačou. Pochvalu si zaslúžia aj hracie “kocky”, ktoré sú pribalené k hre. Tie používate iba na určenie lomov, ktoré toto kolo vyprodukujú zlato, no predstavujú veľké surové drevené trámy. Pekná práca.

Zlata je dosť pre každého (Foto: PoP-Cult Magazín)
Zlata je dosť pre každého (Foto: PoP-Cult Magazín)

Do pozornosti by som dal aj variant pokrových majstrov. Každá karta lomu má v pravom hornom rohu hodnotu a farbu podľa klasických žolíkových (pokrových) kariet. Body navyše môžete získať ak máte pred sebou čo najväčšiu ruku. Autori v pravidlách nevynechali ani postupnosť, takže si viete počas hry overiť, či sú vaše lomy na vyššej pokrovej úrovni ako súperova postupka. A väčšinou nie sú.

Nie všetky zlaté žily sú dobré

Zlatá řeka funguje lepšie pri hre viacerých hráčov. Pri hre v dvoch sme si nechceli až tak škodiť event kartami, najmä keď sa druhému hráčovi darilo menej. Rovnako mi hra prišla lepšie ladená pre hru viacerých aj pteto, lebo pri spomínaných eventoch a dražbe majú hráči viac možností. Pri dražení (pri hre dvoch hráčov) sme neboli nejak extra nútení prihadzovať, preto sa naplno nevyužila ani táto mechanika.

Vydražte si najlepší lom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vydražte si najlepší lom (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vyrovná sa hodnota hry jej váhe v zlate?

Zlatá řeka je hra, ktorá zaujme nielen témou, ale aj mechanikou. Dražba kariet a škodenie si navzájom rozpútajú menšie hádky, ktoré miestami pripomínajú westernové zlatokopecké časy. Vyložené karty sú náhodné, no je na hráčoch, aby určili poradie dražbou. Hra je jednoduchá a veľmi rýchla a spočíva viac menej v distribúcii kariet všetkým hráčom. Napriek jej jednoduchosti vedia hráči kombinovať a spúšťať efekty, ktoré hru zmenia natoľko, aby boli hráči nútení kombinovať a uvažovať ešte viac. Hru nájdeme v obchodoch s cenovkou 19,99 €, no na stoloch sa bude objavovať častejšie najmä kvôli tomu, že na ňom nezaberá veľa miesta a jedna partia netrvá dlho. Zlatej řeke by som odovzdal moje vymyslené ocenenie “Zlatý krompáč” a vrelo ju každému odporúčam.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Som vášnivým hráčom spoločenských hier a konzumentom filmov, komiksov, kníh a príbehov celkovo. Venujem sa prevažne recenziám spoločenských hier, vytváram si vlastné herné prototypy a organizujem eventy zamerané na využívanie voľného času hravou formou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

CLOSE
CLOSE