SONY vo štvrtok predstavila samotný vzhľad PS5 i hry, ktoré si na nej zahráme

Nekonečné čakanie skončilo. Spoločnosť SONY vo štvrtkovom live-streame na svojich oficiálnych kanáloch predstavila časť hier, ktoré si budeme môcť zahrať na novej generácii jej konzoly, ale taktiež aj dlho utajovaný vzhľad novej PS5. Poďme si preto zhrnúť to najdôležitejšie zo včerajšieho večera.

Perfektne poskladaná šou

Celé to vypuklo vo štvrtok večer o 21:45 nášho času. Pre pripomenutie, udalosť sa mala uskutočniť už pred týždňom, avšak kvôli občianskym nepokojom v Amerike sa SONY rozhodla presunúť podujatie na 11. jún.

Na začiatku približne 80 minútového videa sme takmer stratili dych, keď sa na obrazovke zjavilo logo Rockstar Games. Nové GTA 6 resp. GTA VI. však ohlásené nebolo. SONY len prinieslo informáciu, že sa aktuálne vydanie dostane aj na PS5. To by malo byť nielen graficky vylepšené, ale zrejme tiež rozšírené, takže sa možno dočkáme nejakej novej misie.

 

Na úvod oznámenie, ktoré SONY muselo dodatočne vysvetliť

Po úvodnom menšom sklamaní v súvislosti s Rockstarom to prišlo. Aj keď v oficiálnom traileri, ktorý sa dostal na svetlo sveta hneď po skončení prenosu, sa objavuje logo Marvelu a Insomniac Games, v origináli to tak nebolo a my sme mohli vidieť najskôr len akúsi ruku, ktorá sa do niečoho poriadne oprela.

Po pár sekundách bolo jasné, že ide o Spider-Mana. Žiaľ, ako SONY dodatočne vysvetlilo, nedočkáme sa plnohodnotného pokračovania, ale len remaku hry z roku 2018, rozšírenú o pár nových misií s Milesom Moralesom, ktorý je pavučím mužom v paralelnom vesmíre. Remake dostal názov Spider-Man: Miles Morales a vyjde ešte tento rok.

 

Ďalšie skvelé tituly

Vysielaním PS5: The Future of Gaming, ako SONY akciu pomenovalo, nás sprevádzali vývojári, resp. zamestnanci, ktorí pracujú na jednotlivých hrách, alebo sú vedúcimi nejakého odboru. Spomenúť všetko, čo sme vo vyše hodinovej šou mohli vidieť by bolo nadlho, preto ponúkneme akýsi výber toho najdôležitejšieho.

Tým je určite predstavenie novej časti zo série Gran Turismo, tentokrát s poradovým číslom 7. Dočkali sme sa dokonca aj krátkeho gameplay-u, pričom hra predviedla neskutočné grafické spracovanie, navyše s podporou 4K a ray tracingu.

 

Ani piata konzola od SONY sa nezaobíde bez príbehu dvojice Ratchet & Clank. Podtitul Rift Apart naznačuje, že hlavní hrdinovia budú ďalším dobrodružstvám čeliť naprieč dimenziami.

 

Fínsky tím Housemarque zas prinesie na novú generáciu konzoly od Sony titul, ktorý mne osobne príde ako mix Death Strandingu a Aliena. Akčný triler Returnal nám predstaví hrdinku, ktorej sa dookola opakujú posledné hodiny jej života a to vrátane aj jej smrti. V tomto prípade navyše pôjde o PS5 exkluzivitu.

 

To najlepšie z hier v závere

Ku koncu sme sa dočkali aj vskutku nádherného traileru na remake hry Demon’s Souls, ktorý vyšiel ešte na PS3. Titul vyzerá na prvý pohľad neskutočne dobre a je poznať, že ide o novú generáciu konzoly. V tomto prípade to bude zrejme splnený sen všetkých fanúšikov.

 

Pozornosť na seba však, aspoň podľa mňa, strhlo holandské štúdio Guerrilla Games, ktoré v závere predstavilo pokračovanie open world akčnej adventúry Horizon Zero Dawn pod názvom Horizon: Forbidden West. Aj v tomto prípade pôjde o exkluzivitu pre PS5, pričom do hry pribudnú novinky v hrateľnosti, ako napr. plávanie či nové robotické potvory, proti ktorým budeme bojovať.

 

Čerešnička na torte

Pred včerajšou akciou množstvo ľudí na sociálnych sieťach či diskusných fórach upozorňovalo, aby diváci neočakávali predstavenie oficiálneho vzhľadu novej PS5, ktorý SONY doteraz tajilo. Fanúšikom však počas prenosu svitala nádej, keďže spoločnosť pomedzi jednotlivé „predstavovačky“ hier prinášala aj technické informácie o svojej novej konzole.

A keď už to v závere vyzeralo, že sa dočkáme len malého náhľadu, mýlili sme sa. SONY nám totiž oficiálne ukázalo podobu PS5 a ukončila tak niekoľkomesačné diskusie o tom, ako to bude vyzerať. Našťastie sa nepotvrdil výzor ako bol znázornený v devkitoch. PS5 dostala moderný, priam až futuristický vzhľad. Už od začiatku bude k dispozícii v dvoch variantách: v klasickej verzii a vo verzii určenej iba pre digitálne hranie. Fanúšikom sa nepáči prevažujúca biela farba na ktorej, podľa nich, bude vidieť prach, ale určite ich poteší to, že si budú môcť vybrať či si konzolu umiestnia horizontálne, alebo vertikálne.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

0 thoughts on “SONY vo štvrtok predstavila samotný vzhľad PS5 i hry, ktoré si na nej zahráme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.