Princezná, elf a démon vojdú do baru… Znovu. Po tretíkrát

Nie je náhoda, že pre recenziu tretej série seriálu Disenchantment volím rovnaký nadpis ako pri druhej sérii. Napokon prakticky nikam sme sa nepohli. Kým postavy a vtipy sú naďalej na dobrej úrovni a vizuálna stránka seriálu je lepšia ako kedykoľvek pred tým, samotný dej nedostal zaslúžené vylepšenie. Urobili sme síce obrovský skok, avšak preskočili sme priveľa otáznikov.

Pôvodná premisa seriálu Disenchantment bola veľmi sľubná a tvorcovia na čele s Mattom Groeningom z nej ťažia maximum. Netradičná, nekonformná princezná, ktorá sa v magickom kráľovstve Dreamland vymyká všetkým stredovekým štandardom, sa dá dokopy s elfom Elfom (elf ktorý sa volá Elfo) a démonom Luci. Zažijú nejaké tie dobrodružstvá, zapletú sa do bitiek a pitiek. Vtipy sa točia hlavne okolo stredovekých pomerov tamojších obyvateľov, a väčšina pančlajnu stojí najmä na prednese dabových hercov. Originálny dabing je fantastický a pomáha udržiavať humor. 

Koncom druhej série bolo vidieť, že tvorcovia sa nerozhodli len urobiť animovaný sitcom s mágiou a hradmi, ale že by radi rozvinuli príbeh hlbšie a ukázali nám, že udalosti na seba silne nadväzujú. Že aj málo významné situácie sa môžu o niekoľko dielov neskôr vrátiť s väčším dosahom, ako by sme čakali. Koncom prvej série sme dostali nálož dôležitých udalostí, ktoré druhá séria len čiastočne vysvetlila a uzavrela. Prípadne ich proste obišla úplne. Dozvedeli sme sa niečo viac o susediacich kráľovstvách Dreamlandu, ale len veľmi málo o tom, čo vlastne robí Bean takou osudne dôležitou, kto je vlastne jej matka Dagmar a čo je to dôležité bohatstvo Dreamlandu, o ktorom nikto netuší. Veď aj elfovia odišli zo svojho magického lesa, pretože ich kráľ možno narazil na stopu Tej Veci. Akej, to sme sa dozvedeli iba čiastočne.

Pestrofarebné trio Bean, Elfo a Luci sa ochotne pobijú s čímkoľvek, čo im osud hodí do cesty. Avšak udalosti najnovšej série sú priveľa aj pre nich! (Foto: digitalspy.com)

Tretia séria pokračuje v šľapajách predošlej. A to doslovne. Sledujeme presne tú istú linku – Prvé dva-tri diely chabo vysvetlia drámu na konci druhej série, a potom sa všetko viac-menej vráti do normálu. Istý posun predsa len vidíme, ale nijak zvlášť veľký. Doteraz čakáme odpovede na otázky z prvej série, pridali sa k tomu nedoriešené zápletky druhej a najnovšie diely venujú veľmi málo pozornosti nášmu záujmu. K množstvu predošlých konšpirácií a dejových línií iba pridali za hrsť ďalších, ktorým navyše chýba logika.

Tretia séria pokračuje presne v bode, keď sa princezná Bean ocitá v podzemnej sieni plnej čudných škriatkov a z tieňov sa vynorí jej matka Dagmar. Okolo Bean sa naraz sťahuje hneď niekoľko chaotických konšpiračných kruhov. Jej mama stále spomína akési proroctvo a moc, o akej Bean ani netuší, Minister Odval a celá Tajná Spoločnosť naďalej konšpirujú proti kráľovskej rodine (hoci Bean s tým takmer nič nerobí) a aj steampunková krajina Steamland sa snaží ťahať rôzne nitky. Nečakajte však žiadne dramatické posuny v deji a záver rozhodne nenaplní vaše očakávania. Jediné, čo sme dosiahli je otvorenie dvierok pre ďalšiu sériu.

Pocity z najnovších dielov Disenchantmentu sú prinajlepšom zmiešané. Začínam byť vcelku unavený z rastúceho množstva nevysvetlených línií, čoho výsledkom je absencia napätia a prekvapenia, keď sa dozviem niečo nové. Veľmi kladne však hodnotím snahu venovať sa aj téme mentálneho zdravia aj milostného života Bean. Očakávam, že štvrtá séria (ktorej sa pravdepodobne dočkáme až v roku 2022) prinesie nejaké odpovede, ale popravde, dych veľmi netajím. Na základe drobných detailov je vidieť, že tvorcovia sledujú jeden zámer od začiatku. Ak seriál pozriete znovu, naraz a celý, zrazu zbadáte omnoho viac skrytých znamení, ako napríklad značky Trøgov na stenách. Dá sa teda tušiť jednotný smer, ktorým sa seriál uberá, napriek dojmu že sa naši hrdinovia zapletajú do čoraz chaotickejších zápletok. Povedal by som však, že tvorcom dochádza priestor dokázať nám svoju víziu. Koniec série zastihol našich hrdinov roztratených na všetky smery a situácia je prinajlepšom neistá. Tentokrát už nebude stačiť len ledabolo uzavrieť povedané a vrátiť nás do normálu. Disenchantment sa ako seriál rozhodol byť viac dejovo orientovaný, než len zoskupením vtipov o stredovekých pomeroch. Pevne verím, že tvorcovia dostoja svojmu sľubu.

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.