Porazte vládcu podzemia – Karak: Goblin [RECENZIA]

Ak vašim deťom chcete predstaviť zložitejšie spoločenské hry, určite nie je vhodné začať Civilizáciou či survival hrami. Karak, ktorý sa nečakane stal fenoménom medzi rodinnými hrami, prichádza s pokračovaním v úplne novom šate. Toto je Karak: Goblin. 

Cieľom hry je zničenie pána podzemia. K nemu sa však musíte dopracovať cez tri jaskyne, v ktorých musíte získať kľúč od ďalšej úrovne. Iba so všetkými troma kľúčmi sa s ním môžete stretnúť v boji a zmerať si s ním vašu odvahu a silu.

Vyberte si hrdinu a môžete začať (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vyberte si hrdinu a môžete začať (Foto: PoP-Cult Magazín)

Spôsob akým bojujete je primeraný vekovej kategórii hry. Stretnutie prebieha vykladaním vašich kariet, pričom musíte dodržať farebnú postupnosť, ktorú udávajú symboly na pravej strane bojovej karty. Tie si postupne zbierate. Karak: Goblin teda funguje na mechanike deckbuildingu a vylepšovania vášho vlastného balíčku kariet hrdinu. Každá karta príšer má na svojej druhej strane odmenu za jej porazenie, ktorú si po zničení príšery pridáte do svojho odhadzovacieho balíčka. To, že je hra určená pre mladších hráčov, podčiarkuje aj fakt, že sa v hre nedá zomrieť. Každý hrdina začína s piatimi bodmi zdravia, ktoré si (ak sa minú) po vyčerpaní môže obnoviť. Hráč iba vynechá ťah a obnoví si zdravie na plný počet. Nestane sa tak, že skúsenejší a viac kombinatorickí hráči ostanú hrať, zatiaľčo vyradený hrdina odíde porazený plakať do izby.

Akčnými kartami porazíte protivníkov (Foto: PoP-Cult Magazín)
Akčnými kartami porazíte protivníkov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra je malá a dobre prenosná. Po rozložení ale zaberie viac miesta, nakoľko sa z kariet vyskladajú tri jaskyne podzemia, v ktorých budete operovať. Každá jaskyňa obsahuje aj špeciálneho nepriateľa, po porazení ktorého získate kľúč od ďalšej úrovne podzemia. Okrem jaskyne hra ponúka aj blší trh a obchod s elixírmi, pomocou ktorých sa viete liečiť, oslabiť nepriateľa či zvýšiť svoju bojovú silu. Zaujímavý je aj spomínaný blší trh, z ktorého si môžete vziať použité vybavenie iných hráčov.

Prebojujte sa cez tri úrovne a porazte bossa podzemia (Foto: PoP-Cult Magazín)
Prebojujte sa cez tri úrovne a porazte bossa podzemia (Foto: PoP-Cult Magazín)

Musím však hre vytknúť aj zopár negatív, ktoré mi počas hrania vadili. Jedným z nich sú odmeny, ktoré sú na opačnej strane príšer. Po získaní odmeny nastáva pri miešaní kariet moment, kedy si uvedomíte, že si akčné karty môžete “nakartovať” tak, aby vám lepšie vyhovovali. Je jedno, aký poctivý hráč ste, ak pri kartovaní nezatvoríte oči, ovplyvní vás fakt, že medzi vašimi základnými kartami sa nachádzajú aj získané karty s lepšími efektami. Trochu mi prekážalo aj to, že pri útoku na príšeru nevidíme presnú odmenu, o ktorú bojujeme. Na kartách príšer je odmena znázornená stále dvoma symbolmi, ktoré nám hovoria čo môžeme dostať. Môže sa teda stať to, že ak sa snažíte o akčnú kartu danej farby, dostanete práve tú druhú, čo je trochu frustrujúce. Hra sa môže aj zacykliť a natiahnuť najmä vtedy, keď si nešťastne potiahnete zlé karty. Stalo sa nám, že jeden z hráčov mal na ruke štyri karty, s ktorými by nevyhral ani hádku, nieto boj s príšerou. Neostávalo mu nič iné ako zaútočiť na niektorú z nich, čím stratil život a využil všetky zlé karty – napokon si v ďalšom kole život obnovil, čím ale stratil celý ťah.

Každý nepriateľ ponúka vylepšenie (Foto: PoP-Cult Magazín)
Každý nepriateľ ponúka vylepšenie (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hodnotenie

Spočiatku som voči hre Karak Goblin mal trochu predsudky (domnieval som sa, že hra primárne určená pre deti nemá čo ponúknuť skúsenejším hráčom). Hneď po prvom zahratí som svoj postoj zmenil. Hra prináša super spôsob, ako mladším hráčom predstaviť princípy deckbuildingu. Téma Karaku je na to ako stvorená, pretože hádam každé malé dieťa sníva o tom, že raz zmení či zachráni svet. Každý tak má možnosť vybrať si svojho hrdinu, s ktorým sa prebije cez jaskyne a postaví sa proti vládcovi podzemia, s ktorým skríži meč. Určite hru odporúčam, nakoľko boj nie je zložitý aj napriek tomu, že je prepracovaný. Karak Goblin si užijú s menšou pomocou aj hrdinovia od 7 rokov, predsa len sa kombinovanie kariet a efektov môže nakopiť a z pôvodných štyroch kariet na ruke vyhodíte deväť. Hru nájdete v obchodoch Albi s cenovkou 12,99 € a zabrať by vám nemala viac ako 45 minút.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.