Spoločenské hry

Po stopách turistov – Parky (RECENZIA)

Čas dovoleniek je tu a deti sa tešia na prázdniny. Inšpiráciou na výlety vám môžu byť napríklad aj spoločenské hry. Albi nám začiatkom roka prinieslo jednu takú, ktorá sa venuje národným parkom severnej Ameriky. Dnes sa na hru pozrieme a predstavíme aj rozšírenie s názvom Po setmění.

Hra Parky nás vezme na prechádzku turistickými chodníkmi, ktoré končia v národných parkoch severnej Ameriky. Každý z hráčov reprezentuje dvojicu výletníkov, ktorí počas turistiky zbierajú spomienky z výletov formou žetónov a tie môžu využiť na návštevu jedného z trojice parkov. Každý národný park prináša víťazné body, preto je fajn navštíviť ich čo najviac. Hra prebieha počas štyroch ročných období, pričom sa vaša trasa predlžuje. Každý z hráčov má dostupnú aj tajnú úlohu, ktorá je na konci hry zahrnutá do bodovania. Víťazom sa stáva hráč s najväčším počtom víťazných bodov.

Pripravte sa na nové dobrodružstvá (Foto: Pop-Cult Magazín)
Pripravte sa na nové dobrodružstvá (Foto: Pop-Cult Magazín)

Spoločenská hra Parky je zmesou rôznych mechaník. Od klasického worker placementu, ktorý je reprezentovaný pohybom turistov po turistických chodníkoch, cez zbieranie setov kariet (tajné úlohy), plnenie kontraktov (návšteva parkov) až po pohyb po trase – od začiatku turistického chodníka po jeho koniec. Hráči si môžu dokúpiť vybavenie a vylepšiť si tak cenu za návštevu parkov alebo si kúpiť širokouhlý objektív, ktorý umožní fotografovať. Každý z hráčov na začiatku hry dostane tajnú úlohu, ktorá obsahuje podmienky na zisk bodov. Karty ročných období vedia ovplyvniť priebeh kola a dá sa tak hovoriť aj o tom, že pri hraní dokážete využiť prvok strategického myslenia.

Vizuálne sú Parky nádhernou hrou. Krásne ilustrácie od rôznych autorov pekne vykresľujú prostredie parkov. Keďže je Amerika obrovská krajina, nájdeme v hre národný park Grand Canyon, krásne zalesnené Yosemite či národný park v Aljaške. Rovnako pekné sú aj drevené komponenty turistov, stromov, slnka, vody, hory a zvierat. Artwork na ostatných kartách, či už sú to karty vylepšenia alebo karty ročných období, sú prehľadné a nestane sa, že človek nevie, aký efekt obsahujú. Hra obsahuje málo textu; väčšina hry je teda riešená piktogramami.

Produkčná kvalita hry je zvládnutá na výbornú. Drevené komponenty v tvare zvierat sú extrémne fotogenické, turisti s chodeckými palicami a veľkým vakom na chrbte dodávajú pocit, akoby ste sa pozerali na reálnu turistickú trasu. Ak by sa udeľovala cena za najlepší insert, hra Parky by bola na prvých priečkach. Presne vylisovaný priestor na každý jeden komponent a plán hry. Najväčším prekvapením sú uzatvárateľné nádoby na žetóny v tvare stromov. Veľakrát sa pri hraní stáva, že na komponenty nedosiahnu všetci; tu to autori vyriešili dvoma nádobami stromov, v ktorých si komponenty môžete rozložiť a hráči sa nemusia naťahovať za misou na druhej strane stola. Pravidlá sú vytlačené na tvrdšom embosovanom papieri, sú prehľadné, obohatené o príklady a zatiaľ sa nám nestalo, aby sme v nich nenašli to čo hľadáme.

Navštívte čo najviac národných parkov (Foto: Pop-Cult Magazín)
Navštívte čo najviac národných parkov (Foto: Pop-Cult Magazín)
Rozšírenie – Po setmění

S hrou hneď vyšlo aj rozšírenie s názvom Po setmění. To prináša do hry ďalšiu mechaniku – prespanie v prírode. Na to hráči využívajú drevené žetóny stanov. Táto funkcia do hry pridáva ďalšie možnosti pretože sa hráči v jednom momente musia rozhodnúť pre jednu z dvoch vecí. Buď využijú akciu turistického chodníka ako v klasickej hre, alebo si oddýchnu a načerpajú sily na ďalšiu cestu. Drevené žetóny stanov sa využívajú na spustenie vedľajších akcií ako výmena bodovacích kariet, výmena žetónov prírody a podobne. Rozšírenie Po setmění tak dodáva do hry ďalšiu dávku stratégie. Zároveň do hry pribudli karty národných parkov, ktoré na sebe majú aj okamžitý efekt. Hráči tak majú – s použitím rozšírenia – z jednoduchej hry takú, v ktorej sa naozaj oplatí premyslieť si viac ťahov dopredu. Niektoré rozšírenia k hrám sú zbytočné a menia chod hry len natoľko, že sa v konečnom dôsledku je rozšírenie nepotrebné. Pri tejto hre sme našťastie tento pocit nemali. Rozšírenie Po setmění žiadnym spôsobom nenarúša chod hry, interakciu medzi hráčmi ani distribúciu zdrojov, naopak – krásne ju obohacuje.

Niekedy je dobré načerpať nové sily na ďalšiu cestu (Foto: Pop-Cult Magazín)
Niekedy je dobré načerpať nové sily na ďalšiu cestu (Foto: Pop-Cult Magazín)

Napriek vynikajúcej produkčnej kvalite mi prekáža jedna vec. Rozšírenie sa nevojde do škatule so základnou hrou a tak ich musíte skladovať a prenášať separátne.

Koniec turistických značiek

Parky zaujmú najmä svojou vizuálnou stránkou. Karty národných parkov sú dych berúce  a žetóny zvierat umocňujú zážitok zo spoznávania nových miest. Jednoduchý herný systém je možné predstaviť aj mladším hráčom; tí starší môžu počas hry kombinovať a plánovať. Rovnako si hru užijú aj tzv. “sviatoční hráči”, ktorí si spoločenské hry zahrajú len párkrát do roka a nemajú radi veľa pravidiel. Kombinácia turistickej trasy, kariet vylepšení, počasia a národných parkov spôsobujú, že hra nie je repetitívna. Parky odporúčam do každej domácnosti, nakoľko si v nej niečo pekné nájdu všetci hráči. Za mňa 9/10 (7.8 na boardgamegeek.com) kvôli vizuálnej a produkčnej kvalite, jednoduchosti pravidiel a mechanikám hry.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.