PlayStation Showcase, alebo keď 40 minút zatieni E3 a Gamescom dokopy

Vo štvrtok 9. septembra o 22. hodine večer sa uskutočnila dlho očakávaná prezentácia spoločností PlayStation a Sony. Tá už tradične dostala názov PlayStation Showcase. Fanúšikovia hier na konzolách PS4 a PS5 na toto vysielanie čakali niekoľko mesiacov. A nemožno sa im čudovať. V priebehu uplynulých týždňov sa uskutočnili dve veľké herné podujatia, na ktorých japonský gigant chýbal. Spomeňme E3 a Gamescom, ktoré síce priniesli množstvo herných noviniek, ale len minimum tých, ktoré si užijú aj hráči na konzolách od Sony.

Množstvo špekulácií

Ako už býva zvykom, pred samotnou konferenciou, resp. prezentáciou, sa na internete objavilo množstvo „zaručených“ únikov. Tie mali potvrdzovať, o akých hrách či hardvérových doplnkoch a vylepšeniach sa malo hovoriť. Sony už vopred krotilo vášne hráčov, keď avizovalo, že sa na prezentácii nebude hovoriť o očakávanom PSVR 2. Do toho ešte šumy o tom, že sa prezentácia zameria len na hry, ktoré majú vyjsť okolo Vianoc a krátko po začiatku nového roka, a celkový obraz o podujatí zrazu naberal chudobnejšie kontúry.

Hovorilo sa o tom, že očakávať môžeme nové informácie o hrách ako Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West či God of War Ragnarok. Chýbať nemali ani tituly tretích strán – Call of Duty: Vanguard, Death Stranding Director´s Cut či next-gen update GTA V. Čo všetko sme nakoniec videli, resp. nevideli?

Sony všetkým ukázala, ako má prezentácia vyzerať

Možno odvážne slová, ale ja si za nimi stojím. Dianie v hernom svete sledujem už dlhší čas a myslím, že nielen mne, ale mnohým štvrtková prezentácia vyrazila dych. V rámci približne 40 minút sme dostali doslova jeden trailer za druhým, pričom nechýbali skutočne nečakané prekvapenia. Čo na druhej strane „chýbalo“ boli nudné reči o tom, aké sú tie hry skvelé a ako sú všetci nadšení, že na nich môžu pracovať.

Akcia začala vo veľkom štýle, hneď v úvode totiž dostal priestor remake oceňovaného a dodnes milovaného RPG Star Wars: Knights of the Old Republic. Pôvodná hra od BioWare, vyšla ešte v roku 2003. Legendu privedie späť k životu Sony v spolupráci s Lucasfilm Games a štúdiom Aspyr Media.

Zaujímavá je aj informácia, že pri vydaní pôjde o konzolovú exkluzivitu PS5. Debutovať bude zároveň aj na PC. Na Xbox konzoly by hra mala doraziť, ale až neskôr.

Podľa očakávaní sa v krátkej ukážke odhalil aj remaster oceňovaného hororu Alan Wake. K hráčom by mal doraziť už 5 októbra. Priestor dostala aj battle royale akcia Bloodhunt zo sveta Vampire: The Masquerade. Tá je od 7. septembra dostupná aj na Steame v rámci predbežného prístupu. Vďaka partnerstvu vývojárov zo štúdia Sharkmob sa hry dočkajú aj hráči na PS5.

Za zmienku stojí aj Uncharted, resp. jeho 4. diel a rozšírenie Lost Legacy. Práve tie totiž budú súčasťou balíčka Uncharted: Legacy of Thieves Collection. Kolekcia ponúkne remaster oboch titulov a začiatkom tohto roka dorazí nielen na PS5, ale aj PC. O tom, že GTA V mieri na PS5, sa vedelo už dlhšie, ale až počas PlayStation Showcase sa potvrdila informácia, kedy sa tak stane. Hráči si do kalendárov môžu poznačiť marec 2022. Ako však ukázali rôzne porovnania trailerov, ktoré sa medzičasom objavili na internete, veľké zmeny nás asi nečakajú.

Rozpisovať sa o každej jednej hre by bolo zdĺhavé a v niektorých prípadoch aj zbytočné. Nezávislé štúdio Awaceb prinieslo gameplay zábery z rozprávkovo ladeného sveta v titule Tchia. Nový trailer dostalo aj Marvel’s Guardians of the Galaxy, ktorí sa v podstate od začiatku potýkajú s kritikou grafickej stránky.

V krátkosti došiel na reč aj titul Project: Eve. Ten síce ešte nedostal dátum vydania, ale láka na zaujímavý svet, ktorý k nám nebude dvakrát priateľský. Okrem toho sme dostali aj ďalšie zábery z hry Ghostwire: Tokyo. Tá vyjde v roku 2022, a to len na PS5.

Za zmienku ešte stojí Forspoken od štúdia Square Enix. Donedávna mal tento titul názov Project Athia, ale ten už neplatí. Vyjsť by mal na jar v roku 2022 a hráčov by mal lákať na otvorený kúzelný svet.

To najlepšie na koniec

Poďme sa teraz pozrieť na tituly, ktoré na seba strhli najväčšiu pozornosť. Priam neskutočne vyzerajúce Gran Turismo 7 dorazí na PS4 a PS5 4. marca 2022. O hre sa v posledných týždňoch objavujú stále nové a nové informácie a diať by sa tak malo aj v nasledujúcich mesiacoch.

Nový God of War dostal potvrdený názov – Ragnarok, ale aj prvé gameplay zábery. Hra by sa mala odohrávať niekoľko rokov po udalostiach prvého dielu, ktorá vyšla v roku 2018. Tešiť sa okrem Kratosa a jeho syna môžeme aj na ďalšie postavy – Thora či Freyu. Navštíviť budeme môcť navyše už všetkých 9 svetov, ktoré spojuje strom Yggdrasil. Škoda len, že sme nedostali dátum vydania.

O pokračovaní Spider-Mana od štúdia Insomniac Games sa síce špekulovalo, až vo štvrtok sme ale dostali oficiálne potvrdenie, a nielen to. Do hry vstúpi aj Venom. Marvel’s Spider-Man 2 dorazí až v roku 2023, ale spojí osud Petra Parkera a Milesa Moralesa. Udalosti totiž budú nadväzovať na obide predošlé hry. Dodajme ešte, že vydanie je naplánované, podľa všetkého, len na PS5.

Vývojári z Insomniac Games si okrem nového Spider-Mana pripravili ešte ďalšie prekvapenie, z ktorého jasali asi všetci fanúšikovia Marvelu a konzoly PlayStation. Do herného sveta totiž vstúpi aj Wolverine. Marvel’s Wolverine sa síce ukázal len v pár sekundovom teaseri, ale rozhodne sa máme na čo tešiť.

To by bolo zo súhrnu PlayStation Showcase všetko. Už teraz je jasné, že v najbližšom období sa v hernom svete nudiť nebudeme. Zvlášť začiatok budúceho roka bude poriadne nabitý. Herný pôst, ktorý sme si dopriali začiatkom roka 2021, sa s najväčšou pravdepodobnosťou opakovať nebude a my môžeme byť len radi.

Sledovali ste prenos aj vy? Ktorá hra vás oslovila, nebavila či prekvapila? Dajte nám vedieť v komentároch.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.