Obľúbené Vianočné epizódy pre sviatočné leňošenie

K Vianociam mám svojský prístup. (Bah! Humbuk!) Od polovice novembra až do konca decembra mi zo všetkých strán všetci tlačia vianočnú náladu, radosť, pokoj, sem tam nejaké to náboženstvo a tak mesiac a pol vyzerám ako ranený, zúrivý dikobraz zatlačený do rohu. Avšak aj ako ťažký “anti-vianočiar” podlieham tomu zvláštnemu, celosvetovému fetišu vo Vianočných seriálových špeciáloch. Spolu s kolegami z redakcie a blízkymi sme si dovolili pripraviť pre vás malý zoznam.

Family Guy – Road to the North Pole

Na úvod zoznamu (hoci to nie je číslovaný rebríček) musím zaradiť môj najobľúbenejší špeciál a to zo seriálu Family Guy. Stewie a Brian sa vydávajú na cestu na Severný pól, aby našli Santu, avšak miesto magického jadra Vianoc nachádzajú industriálne peklo, kde sa Santova dielňa pod nátlakom Vianočného dopytu zmenila na gigantickú továreň, kde zle živení elfovia aj chradnúci Santa drú v strašných podmienkach, aby nasýtili tento konzumný sviatok. Napokon, Vianoce sú o dostávaní, nie? 

Diel navyše obsahuje moju najobľúbenejšiu (anti)Vianočnú pesničku – Christmas Time is Killing Us, ktorú každý rok súcitne venujem všetkým kolegom a pracovníkom sektoru obchodu a služieb, ktorí cez tento sviatočný blázinec dostávajú najviac zabrať.

Brian a Stewie zisťujú, že Severný pól je v skutočnosti hororová továreň neschopná nasýtiť našu konzumnú spoločnosť (Foto: imdb.com)
American Dad – For Whom the Sleigh Bell Tolls

Ani vo svojom druhom seriáli Seth MacFarlane netrafil tú pravú Vianočnú atmosféru, ako si ju predstavuje väčšina ľudí. Stan dá svojmu synovi pod stromček automatickú pušku a keď sa ju vyberú vyskúšať, omylom postrelia postaršieho muža, ktorým nie je nik iný ako Santa Claus. Santa je však magický a zo svojich smrteľných zranení sa v opatere elfov zotaví a vyhlási Stanovi a jeho rodine pomstu. Smithovci sa pokúsia ukryť vysoko v horách, ale Santa ich nájde, čo vedie k epickej prestrelke medzi Smithovcami a Santom. 

Avšak Santa nie je nijaký svätuškár. Ako sa ukáže v inom Vianočnom špeciáli, svojich tradícii odmeňovania dobrých a trestania zlých detí sa dávno vzdal v prospech profitu z predaja hračiek rozmaznaným deťom. 

Stan a jeho syn Steve čelia Santovej armáde elfov v epickej prestrelke (Foto: imdb.com)
The Big Bang Theory – The Bath Item Gift Hypothesis

Teória Veľkého Tresku má tiež svojich niekoľko klasických Vianočných epizód, medzi najväčšie klasiky jednoznačne patrí tento diel. Sheldon z princípu Vianoce neslávi (môj človek) a neznáša rozdávanie a prijímanie darčekov, keďže je náročné dať si navzájom darček rovnakej hodnoty, čím nastáva nerovnováha, čo Sheldon neznáša. Penny mu však sľúbi darček a Sheldon vzniknutú situáciu rieši tým, že si pripraví hneď niekoľko darčekových košov. Darček od Penny však rozbije všetky jeho plány a výpočty a nastane situácia často považovaná za jeden z najkrajších momentov seriálu.

Iba skutočne veľký darček donúti germofóba ako je Sheldon k fyzickému kontaktu (Foto: wall.alphacoders.com )
BoJack Horseman Christmas Special: Sabrina’s Christmas Wish

Tento Vianočný špeciál vyšiel ako samostatná epizóda mimo hlavného deja seriálu. BoJack ako bývalá hviezda sitkomu Horsin’ Around nie je nijak zvlášť nadšený existenciou a svoju mizériu zväčša utápa v alkohole. V podobnom stave ho v jedno Vianočné ráno prekvapí jeho večne optimistický spolubývajúci/príživník Todd a donúti ho pozrieť si Vianočný špeciál z jeho starého sitcomu. BoJack tu zvláštne miesi atmosféru klasického sitcomu z prelomu 80. a 90. rokov s atmosférou mrzutého, deprimovaného BoJacka a akosi dokáže predsa trochu zohriať, keď aj mrzutý BoJack pookreje. 

BoJack a Todd spolu sledujú Vianočnú epizódu BoJackovho starého seriálu Horsin’ Around a vykúzlia si tak akúsi vlastnú domácu pohodu (Foto: imdb.com)
Community – Abed’s Uncontrollable Christmas

Abed sa následkom zlých správ od mamy prebudí vo svete, ktorý je celý tvorený stop-motion animáciou. Jeho priatelia Jeff a Britta, s pomocou profesora Duncana, sa hypnózou prenesú do Abedovho animovaného sveta, aby mu pomohli dostať sa z tohto podivného sna.

Abedov Vianočný Wonderland (Foto: entertainment.time.com)
The Simpsons – She of Little Faith

Simpsonovci vyprodukovali za svoj dlhý život pomerne veľké množstvo sviatočných špeciálov, medzi moje najobľúbenejšie patrí diel v češtine známy ako “Malověrná Líza”. Homer a Bart modelom rakety nechtiac zdemolujú kostol a cirkev v snahe získať peniaze predá v kostole reklamný priestor. Nový, korporátny kostol sa však nepáči Líze, ktorá sa necíti dobre, keď v chráme viery bzučia reklamy. Rozhodne sa hľadať novú vieru a vďaka Richardovi Gereovi spozná učenie budhu a stane sa budhistkou.

Diel mám obzvlášť rád preto, že poukazuje, ako ľahko vedia ľudia stratiť cit pre vieru a ako lacné pozlátko často oklame naše zmysly.

Rodina ani okolie nie je nijak nadšené z Lízinej novej viery (Foto: theandrewblog.net )
The Librarians – Santa’s Midnight Run

Keď zmizne nesmrteľný avatar dobrej vôle menom Nick, znamená to veľa problémov pre celý svet. Nick počas celého roka zbiera lásku a nádej od ľudí, a znovu a znovu nám ju na Štedrý deň vracia. Jeho zmiznutie preto spôsobí, že sú ľudia pred sviatkami obzvlášť podráždení. Keď už dochádza všetka láska a nádej, zasiahnu Knihovníci a zároveň sa aj im splnia ich vlastné, bizarné Vianočné želania.

Naši hrdinovia si vyslúžia aj svoje vlastné splnené priania. Hoci trochu nevšedné (Foto: imdb.com)

Toľko k našim obľúbeným Vianočným dielom. Máte nejaké ďalšie? Priatelia, Office, Cleveland Show? Smelo sa o ne s nami podeľte, radi si necháme odporučiť niečo dobré ku kakau a medovníkom. Prajeme Šťastné a veselé! 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.