Najlepšie aplikácie pre knižného červa

Nemusíte cestovať na Arrakis, aby ste takého knižného červa našli, pretože ten sa nachádza všade na svete. Každý “bookworm”, po našom “knihomoľ” si v tomto článku určite príde na svoje. Pozreli sme sa na zopár aplikácií do vašich smartfónov, ktoré vám pomôžu sledovať priebeh čítania.

Goodreads
Goodreads sa správa ako sociálna stieť pre milovníkov kníh (Foto: PoP-Cult Magazín)
Goodreads sa správa ako sociálna stieť pre milovníkov kníh (Foto: PoP-Cult Magazín)

O Goodreads ste už určite počuli. Sociálna sieť pre knihomoľov z celého sveta. Aplikácia vám umožňuje pridávať hodnotenia kníh, písať recenzie, ktoré môžu ovplyvniť vašich priateľov či úplne neznámych ľudí. Na Goodreads sa mi páči aj to, že vám každoročne ponúka čitateľskú výzvu. Vy sami viete koľko kníh dokážete prečítať. Nastavte si cieľ, pridajte si knihy a môžete začať. Váš progres môžu vidieť aj vaši známi a aj to ich môže nakopnúť, aby čítali.

Dante
Aplikácia jednoducho umožní pridávať či meniť rozčítané knihy (Foto: PoP-Cult Magazín)
Aplikácia jednoducho umožní pridávať či meniť rozčítané knihy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Aplikácia s názvom autora jedného z najznámejších diel. Dante vám pomôže prehľadne sledovať postup čítania kníh, ktorý si sami nastavíte. Čítate knihu s rozsahom 494 strán a ste na strane 302? Aplikácia vám povie, že máte knihu dočítanú na 61 % a zaznamená to na hlavnej stránke pri danej knihe. Dante je veľmi prehľadná aplikácia, kde si nastavíte aké knihy ste prečítali, ktoré máte za sebou a čo vás ešte čaká. Jednoduchým “swipeom” si pozriete všetky vaše zoznamy. Môže sa stať, že vám niekedy nenájde vašu knihu, no viete ju tam jednoducho pridať.

My Library
S aplikáciou My Library si dokážete viesť prehľad nielen o knihách (Foto: PoP-Cult Magazín)
S aplikáciou My Library si dokážete viesť prehľad nielen o knihách (Foto: PoP-Cult Magazín)

Táto aplikácia ma veľmi milo prekvapila. Nielen v tom, že je prehľadná a knihy si môžete zadávať skenovaním ich ISBN čísla, ale aj v tom, že je momentálne v BETA verzii dostupné aj pridávanie videohier. Aplikácia má v sebe rozlíšené knihy, komiksy a videohry a vám tak ponúka lepší prehľad o tom, čo vlastníte a čo ste čítali či prešli. Databáza kníh je pomerne veľká a nájde vám aj slovenské tituly. K samotným knihám či komiksom môžete pridávať poznámky a viete si evidovať, či ste knihu požičali, na ktorej strane ste prestali čítať, alebo si vyberiete obľúbený citát, na ktorý nechcete zabudnúť. Jedinou nevýhodou je to, že aplikácia vám nesleduje progres čítania (ak si to neznačíte do poznámok) a ak si ju označíte ako prečítanú, na hlavnej stránke sa vám zobrazí iba malé odškrtnutie.

Books I’ve Read 
Všetky knihy, ktoré čítate si jednoducho zaznamenáte (Foto: PoP-Cult Magazín)
Všetky knihy, ktoré čítate si jednoducho zaznamenáte (Foto: PoP-Cult Magazín)

Túto aplikáciu som používal ako doplnok k aplikácii Goodreads. Pridávanie kníh má však jednu závadu. Všetky knihy musíte ručne vyhľadať v zozname a priradiť si k nim žáner. Databáza kníh nie je kompletná a stane sa, že vám nenájde napríklad slovenské knihy, či niektoré slovenské verzie zahraničných kníh. Vizuálne je však pekná a prehľadná.

Ktorú z týchto aplikácií používate vy? Poznáte aj nejaké iné? Dajte nám vedieť do komentárov.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.