Mindhunter sa konečne vrátil s druhou sériou
Keď pred dvomi rokmi Netflix uviedol svoj originálny seriál Mindhunter, fanúšikovia Davida Finchera jasali. Desať-dielny príbeh o vzniku Oddelenia behaviorálnych vied v americkej FBI je všetkým, čo od dobrého krimi možno očakávať. Po otvorenom konci a dvoch rokoch čakania Netflix konečne uviedol aj druhú sériu. A tá za to čakanie naozaj stála.
Začalo sa to, ako to už pri väčšine lepších projektov býva, knihou. Tentoraz ňou bola Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit, založená na skutočných prípadoch, ktoré viedli k špeciálnej jednotke skúmajúcej zločin za pomoci psychológie. Seriál sleduje špeciálnych agentov Holdena Forda (v podaní broadwayského herca Jonathana Groffa) a jeho staršieho kolegu Billa Tencha (Holt McCallany), ktorý za pomoci doktorky Wendy Carr (Anna Torv známa tiež zo seriálu Fringe), spovedajú najznámejších sériových vrahov ich čias (hoci pomenovanie sériový vrah si vymyslia až sami).
Aj keď akcie nie je veľa a o väčšine príšerných podrobností sa iba hovorí, ich akademický výskum vás vtiahne do deja už od prvej epizódy. Čo robí tento seriál takým zaujímavým sú totiž jeho majstrovsky napísané a spracované dialógy. Sledovať ako Ed Kemper (Cameron Britton, ktorý sa do povedomia dostal už ako Hazel z Umbrella Academy) rozpráva s mrazivým pokojom o tom, ako si vyberal a zabíjal svoje obete, pričom z jeho správania poznať, že necíti žiadnu ľútosť a je skôr fascinovaný vlastným konaním a jeho príčinami, vás donúti napäto počúvať každé slovo. Holdenova posadnutosť týmito vrahmi, jeho nadšenie a snáď až prílišná empatia sa však začnú vyplácať, keď získané informácie využijú v praxi a v priebehu série tak pomocou svojich nových metód chytia niekoľko vrahov. A hoci Bill je agent zodpovedný za založenie Oddelenia behaviorálnych vied, je to práve Holden a jeho neústupčivosť, kto veci skutočne rozbehne. A keď sa k ním pridá aj dr. Carrová dostane sa im aj financovania, čo im umožní bližšie sa venovať vrahom a ich pohnútkam. Zároveň medzi seba príjmu nového člena, Gregga Smitha, ktorý hoci chce pomôcť, nezdieľa ich entuziazmus a je skôr špiónom Roberta Shepard, asistenta riaditeľa Akadémie FBI, ktorý dohliada na jednotku behaviorálnej vedy. Aj napriek Shepardovým počiatočným pochybnostiam im nadriadený neskôr nie len povoľuje ďalší výskum, ale tiež jednotke poskytne nové priestory.
Nie všetko je však také ružové, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Billa znepokojuje Holdenovo rastúce sebavedomie, Wendy sa hnevá, že agenti sa nevedia sústrediť na akademický výskum a neustále sa odkláňajú od dotazníka, ktorý pre nich vytvorila, a Holden, neschopný ustúpiť od svojich veľkolepých plánov, si pomaly, ale isto znepriateľuje všetkých okolo seba. Prvá séria sa napokon končí jeho nervovým zrútením na tom najnevhodnejšom mieste a neistým osudom ich jednotky, ktorú spôsobila zrada jedného z členov a byrokracia FBI. V priebehu série tiež sledujeme neznámeho muža v Kansase, ktorého správanie je čím ďalej podozrivejšie, od zakrádania sa po cudzom dome, cez skúšania rôznych uzlov až po pálenie desivých náčrtkov, a nám tak neostáva nič iné ako počkať na ďalšiu sériu aby sme zistili o koho ide alebo sa pozrieť na Wikipédiu, ktorá túto otázku zodpovie predčasne. Druhá séria začína práve záberom na onoho neznámeho muža, o ktorého identite a hrozných činoch sa dozvedáme, keď je Bill požiadaný aby sa pozrel na jeho prípady.
Holden zisťuje, že všetok ten stres, ktorý zažíval, preňho predsa len nebol dobrý, keď mu doktor oznámi, že trpí stresovou poruchou, ktorá je schopná privolať mu záchvaty pripomínajúce infarkt, ako to len nedávno mohol okúsiť na vlastnej koži. Bill, ktorý ho letí vyzdvihnúť, s ním však nijako nesúcití, prikladajúc jeho stres iba jeho tvrdohlavosti. Ich nadriadeného Sheperda vystrieda Ted Gunn, ktorý na rozdiel od svojho predchodcu plne verí, že ich metódy odhaľovania sériových vrahov sú budúcnosťou vyšetrovacích techník FBI a preto jednotku podporuje v každom smere. Pre Holdena je Ted splneným snom, najmä keď mu prisľúbi akúkoľvek pomoc a povie mu, aby neohrozene nasledoval svoj inštinkt, hoci humorne za jeho chrbtom poverí oboch Billa aj Wendy, aby ho držali na uzde.
Na rozdiel od prvej série, kde duo agentov vyšetrovalo viaceré nové vraždy a následne nachádzali ich vinníkov, v tej druhej sa sústreďujú na jeden veľký prípad, ktorý, ak sa im ho za pomoci ich nových metód podarí vyriešiť, má viesť k ich expanzii. Tentoraz je to séria zabitých detí v Atlante, kde Holden a Bill strávia väčšinu času, zatiaľ čo Wendy a Greg preberú ich rozhovory s usvedčenými vrahmi. Wendy tak z prvej ruky zisťuje, že držať sa dotazníku nie je vždy možné a odhaľuje aj niečo o vlastnej minulosti, zatiaľ čo Greg, hoci stále nie taký nadšený z ich práce, sa ukazuje schopnejší než sa zdalo. Wendy však čaká ďalšie sklamanie, keď sa Ted, hoci stále ústretový, pokúša ponechať ju iba v kancelárii, nepriamo jej tak pripomínajúc, že ju neberie rovnako vážne ako jej mužských kolegov. Bill medzitým rieši vlastné problémy s rodinou, ktoré sú rovnako ako jeho práca nie práve bežné a vyžiadávajú si nemalú daň.
Druhá séria je ohromná. Každou ďalšou časťou vťahuje diváka hlbšie do svojho deja a vďaka zvyklostiam Netflixu vypustiť všetky epizódy naraz, sa stáva skôr veľmi dlhým filmom, než desať-dielnym seriálom. A aj v tomto poňatí vôbec nenudí. A kým v prvej sérii to bol Ed Kemper, v druhej je to Charlie Manson a ešte niekoľko notoricky známych vrahov, ktorých mená však nie sú také slávne v našich končinách. Holden sa aj naďalej slepo ženie za svojim cieľom, Bill je stále hlasom rozumu a Wendy sa neprestáva snažiť z ich výskumu vyťažiť akademickú hodnotu. Dynamika ich vzťahov funguje dokonale a čo chýba jednému doplní druhý. Nechýba ani montáž zo sledovačiek, či ďalšie problémy s byrokraciou, i keď tu musíme uznať Holdenovi jeho trpezlivosť s kvantom papierov, ktoré stoja medzi ním a uskutočnením jeho geniálnych plánov. Dialógy postáv nestratili nič zo svojho čara a ich podanie hercami je tak vynikajúce, že si dokážete živo predstaviť hrôzy, ktoré opisujú.
Seriál Mindhunter je teda možno bezpečne zaradiť medzi seriály prvej triedy. Nechýba mu nič, ohromujúce herecké výkony, bezchybná práca s kamerou, vždy presný strih, skvelé lokácie a dokonalý scenár. Ak ste ho teda ešte nevideli tak načo čakáte? Mindhunter vás určite nesklame!
Mindhunter 2. séria trailer
- Upíri sa vrátili… znova - 15. januára 2020
- Návrat na Pandoru s Borderlands 3 - 7. decembra 2019
- Keď sú znamenia dobré - 20. novembra 2019