Marty McFly Day: Čo všetko sme si nevšimli v slávnej trilógii?

Medzi jeden z mojich najobľúbenejších filmov jednoznačne patrí Návrat do budúcnosti. A keďže je dnes výročie dňa, kedy Marty McFly a Doc Emmet Brown cestovali do budúcnosti, prinášame vám zopár zaujímavých easter eggov, ktoré sa v trilógii objavili. 

The Atomic Kid
Odkaz nielen na film, hraný v danom roku (Foto: Back to the Future)

Na konci prvého filmu sa Marty dostane naspäť do budúcnosti, do roku 1985 a za DeLoreanom sa vytvoria ikonické ohnivé stopy po kolesách. V jeho záverečných momentoch v roku 1955 sa nám naskytne pohľad na kino, ktoré premieta film The Atomic Kid. Je to referencia na rovnomenný film z roku 1954, v ktorom sa uránový banník počas obednej prestávky dostane na testovacie miesto atómových zbraní, je ožiarený a získa superschopnosti. Zároveň je to odkaz na pôvodný scenár, v ktorom mal Marty McFly hľadať dostatok energie na pohon DeLoreana práve v atómovej testovacej zóne.

Kazeta Edward Van Halen
Keď dá filmu povolenie iba jeden člen kapely (Foto: Back to the Future)

Keď sa Marty snaží presvedčiť svojho otca aby pozval Lorraine na rande, predstaví sa ako Darth Vader z planéty Vulcan. Nehovoriac o spojení Star Treku a Star Wars, Marty použije kazetu, ktorá má na sebe nápis Edward Van Halen, pričom meno Edward je na kazete napísané menším písmom. Je to tak preto, lebo kapela Van Halen nedala súhlas na to, aby vo filme využili ich názov. Eddie Van Halen však súhlas dal a dokonca aj nahral gitarové zvuky použité vo filme. Kapela o tom nevedela a Eddie sa im priznal až o pár rokov.

Hodiny
Od začiatku vieme ako sa film skončí (Foto: Back to the Future)

V úvode prvej epizódy nám tvorcovia predstavujú pohľad na pracovisko Doca Browna. Vidíme niekoľko desiatok hodín, ktoré po chvíli začnú zvoniť a spustia automatizovaný systém na prípravu raňajok. Čo vám ale mohlo ujsť sú práve jedny špecifické hodiny, ktoré nám vyzrádzajú ako sa film skončí. Na čiernobielej fotografii hodín, ktoré ukazujú päť minút do ôsmej, visí človek, rovnako ako Doc. Brown na konci prvého Back to the Future. 

Mobilné platby – predikcia v roku 1989
Lietajúce drony či platby kartou na diaľku (Foto: Back to the Future II)

Neviem či tento bod môžeme nazvať referenciou, je to skôr pekná predikcia budúcnosti. V druhom filme sa Marty McFly dostane do roku 2015, kde nájde svoju budúcu rodinu. V scéne, počas ktorej Marty dohaduje podvodný biznis, vyberie zariadenie, ktorým preženie svoju platobnú kartu a tá automaticky odošle peniaze. Film vyšiel v roku 1989 a o takýchto možnostiach mohli vtedy ľudia akurát snívať. Dnes máme karty v mobiloch, hodinkách či dokonca v čipoch zabudovaných v rukách. Well played…

Najslávnejší vlak Hollywoodu – Sierra No.3
Legenda medzi lokomotívami (Foto: Back to the Future III)

Táto parná lokomotíva si zahrala vo viac ako 100 filmoch. V tretej časti Back to the Future ju Marty vidí ako jedinú možnosť vrátiť sa naspäť do svojho času – lokomotíva pred sebou tlačí DeLorean, aby nabral dostatočnú rýchlosť na cestovanie v čase. Prvýkrát sa táto lokomotíva objavila vo filme The Virginian (1929), čo bol aj prvý film, ktorý sa natáčal mimo Hollywoodskych štúdií. Najslávnejší filmový vlak je momentálne zaparkovaný v historickom múzeu Railtown 1987 v Kalifornskom meste Jamestown.

Marty McFly nepije
Marty si drinky neužil (Foto: Back to the Future)

V každom z filmov si Marty objedná nejaký nápoj. V prvom filme si v kaviarni objedná kávu, no prekvapí ho interakcia Biffa a jeho otca Georgea a kávu nevypije. V druhom filme si Marty objedná Pepsi, no znovu ho preruší Biff, ktorý mu rozpráva o Marty McFlyovi z budúcnosti. Nakoniec si v treťom filme, ktorý je ladený do westernových reálií, Marty objedná pohár whiskey, no ani tentokrát si nápoj neužije.

Odkazy na slávnych hudobníkov
Gitarové sólo ako pocta známym hudobníkom (Foto: Back to the Future)

Počas svojho vystúpenia na Enchantment Under the Sea sa Marty rozhodol zahrať skladbu Johny B. Goode. Práve pri hraní tejto skladby začne Marty robiť na pódiu šou, ktorou vzdáva poctu známym hudobníkom. Pri hraní na gitaru udieraním prstov (ako na fotke) odkazuje na Eddieho Van Halena. Marty potom vezme gitaru a hrá za hlavou ako Jimmy Hendrix a nakoniec skopne gitarové kombo ako Pete Townshend z AC/DC. Milým faktom je, že skladbu hrá priamo herec Michal J. Fox, ktorý sa ju naučil pred nakrúcaním.

Tričko Doca Browna
Ďalšie prezradenie ukončenia filmov (Foto: Back to the Future II)

V úvode druhého Back to the Future sa znova dozvieme, ako skončí jeden z filomov. Doc. Brown má na sebe žltú košeľu, na ktorej sú znázornení jazdci na koni naháňajúci vlak. Znie vám to povedome? Áno, košeľa v úvode druhého filmu nám prezrádza koniec toho tretieho, v ktorom Martyho v DeLoreane tlačí vlak a Doc. sa rozhodne ostať s Clarou v minulosti. Referencií na tretie pokračovanie Back to the Future je vo filme viac, napríklad aj v scéne, v ktorej Biff vo vírivke pozerá western s Clintom Eastwoodom.

Obchodný dom
Každý krok môže mať následky (Foto: Back to the Future)

Jedna z dôležitých scén sa odohrávala na parkovisku pred obchodným domom Twin Pines Mall. V momente, v ktorom sa Lýbijci chcú pomstiť Doc. Brownovi, sadne Marty do auta a prvýkrát cestuje v čase. Hneď po príchode do minulosti však Marty narazí do jedného z dvoch stromov na záhrade pána Peabodyho. Keď sa Marty na konci filmu dostane naspäť do roku 1985, dostane sa na parkovisko, na ktorom je ceduľa s nápisom Lone Pine Mall. Tvorcovia týmto chceli poukázať na malé detaily zmenené v minulosti.

Neviem ako vy, ale ja si dnes večer pozriem aspoň jeden z Back to the Future filmov. Ako budete oslavovať Marty McFly deň vy? Videli ste túto slávnu filmovú trilógiu o cestovaní v čase? Napíšte nám do komentárov.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.