Kto vás po stroskotaní zradí ako prvý? – RECENZIA: Trosečníci

Stáva sa. Zaplatíte si výletnú loď, tá sa nejakou náhodou dostane príliš blízko ku plytčine a do trupu lode sa spraví diera. Všetci na palube panikária a boja sa o svoj život, keď sa k nim zrazu dostane informácia, že sú hneď vedľa pustého ostrova. Zachránite sa, avšak na to, aby ste prežili aj tu, musíte spolupracovať. Poďme sa pozrieť na kooperatívnu hru Trosečníci z dielne ALBI.

Čo je vašou úlohou? Stroskotali ste, takže sa nejakým spôsobom musíte dostať z ostrova naspäť do civilizácie. Na to, aby ste prežili, musíte zabezpečiť dostatok potravy a tekutín pre všetkých stroskotancov a zároveň postaviť loď z dreva, ktoré sa na ostrove povaľuje. Keďže je hra kooperatívna, ide najmä o spoluprácu, aj keď nikdy neviete, aké skryté úmysly majú vaši kolegovia. Setup hry spočíva v tom, že doprostred stola vyložíte hraciu dosku, vedľa nej položíte kartónový model stroskotanej lode spolu s kartami predmetov a nastavíte ukazovateľ jedla a vody (podľa počtu hráčov). Vedľa hracej dosky položte karty otravy a voru a zamiešajte karty počasia.

Rozloženie hry je jednoduché a nezaberie veľa času (Foto: PoP-Cult Magazín)
Rozloženie hry je jednoduché a nezaberie veľa času (Foto: PoP-Cult Magazín)

Počas hrania máte na výber jednu zo štyroch akcií. Zabezpečiť jedlo, vodu, ísť do lesa na drevo, alebo prehľadať vrak lode. Práve spôsoby vyhodnocovania týchto akcií sa mi z hry páčili najviac. Morská voda je slaná a aj tak by ste rýchlo skončili s vysušeným hrdlom, preto pitnú vodu získavate z dažďa. Túto akciu ovplyvňujú karty počasia a môže sa stať, že počas kola ani vodu nenájdete. Robte si zásoby, kým je čas. Loviť ryby môžete každé kolo a to aj vrelo odporúčam. V hre je pribalené jutové vrecko, do ktorého vložíte drevené guličky s obrázkom rybiek. Pri love jednoducho vytiahnete jednu z nich a získate toľko rýb, koľko je zobrazených na guličke. Tajné ťahanie drevených guličiek umocňuje pocit, že pri rybolove (najmä bez rybárskeho náčinia) sa vám nie vždy podarí nazbierať dostatok potravy. Cesta do lesa sa vám môže vypomstiť v podobe neznámych hadov, ktorí vás môžu uhryznúť a otráviť. Môžete však zbierať drevo aj na okraji lesa, čo je síce bezpečnejšie, ale o dosť pomalšie. Preskúmaním vraku získate jednu kartu predmetu. Dych predsa pod vodou neudržíte večne a musíte sa vrátiť na ostrov. Predmety vám však môžu pomôcť so zásobami jedla, no v neposlednom rade môžete nájsť náboje a zbraň (ak by ste napríklad podozrievali niekoho, že vám zjedol posledný kúsok ryby).

Vrak lode, ktorý môžete prehľadať, skrýva rôzne predmety (Foto: PoP-Cult Magazín)
Vrak lode, ktorý môžete prehľadať, skrýva rôzne predmety (Foto: PoP-Cult Magazín)

Vizuálna stránka hry mi pripomína animácie niektorých rozprávok či komiksov. Najviac ma však zaujal vrak lode, ktorý musíte poskladať aby sa tam zmestili karty prieskumu. Rovnako zaujímavé sú drevené guličky, ktoré sa používajú pri love rýb a zbere dreva. Pri prvom kontakte s nimi som uvažoval, či sa nebudú používať ako hracie kocky, no neskôr som si uvedomil nezmyselnosť tejto teórie. Pravidlá sú síce písané na 14 stranách, avšak sú prehľadné, doplnené o mnoho príkladov a obrázkov k nim. Na zadnej strane je aj stručný súhrn všetkých pravidiel a akcií, ktoré môžete vykonať. Škatuľa je vo formáte podobnému A5, takže je vhodná aj na výlety alebo iné spoločensko-herné udalosti.

Počas hry si môžete pomáhať kartami predmetov (Foto: PoP-Cult Magazín)
Počas hry si môžete pomáhať kartami predmetov (Foto: PoP-Cult Magazín)

Trosečníci sú veľmi dobrou hrou ak chcete otestovať spoluprácu v tíme. Každý z hráčov cíti zodpovednosť za svoje akcie a ak sa vám nepodarí nazbierať dostatok vody či potravy, musíte sa rozhodnúť, ktorého z hráčov necháte napospas osudu. Hra nie je komplikovaná, keďže počas svojho ťahu máte veľmi obmedzený počet akcií, avšak zabaví a potrápi vaše schopnosti viesť tím, či prísť na správne rozdelenie úloh. Jednoduchosť hry však neuberá na jej prepracovanosti. Nech to znie akokoľvek nezvyčajne, Trosečníkov odporúčame do každej kancelárie, kde chcete naučiť ľudí spolupracovať. Rovnako odporúčame aj na zábavné cesty, na chatu či dovolenky. Keďže je hra určená pre 3-12 hráčov, vytvára skvelú príležitosť pre hranie vo väčšej skupine ľudí.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.