Koniec nelegálnemu sledovaniu filmov či seriálov?
Ako blesk z jasného neba k nám v posledný októbrový večer prišla správa, že webové servery Openload a Streamango prestali fungovať. To, čo zo začiatku vyzeralo ako skvelý halloweensky žartík, je v skutočnosti holá realita, a my sme tak zrejme na prahu nového obdobia, kedy dostať sa k svojmu obľúbenému filmu či seriálu zadarmo nebude jednoduché.
Za všetkým stoja spoločnosti ako Netflix, HBO, HULU a iné oficiálne a legálne streamovacie služby, ktoré už dlhodobo bojujú proti pirátskemu sledovaniu obsahu. Nebolo ničím výnimočné, že pár hodín po uvedení seriálu, resp. jeho novej časti, už bol dostupný na internete. Spomínané služby tak prichádzali o značnú časť ziskov. Niet sa čomu diviť, že sa spojili do organizácie ACE (Alliance for Creativity and Entertainment) v boji proti pirátom.
Ich najnovšou zásluhou je práve vypnutie týchto serverov, kde okrem legálnych videí bolo veľké množstvo videoobsahu, na ktoré jednoducho nemali právo. ACE k tomu uverejnila aj tlačovú správu v ktorej informuje, že „ide o výsledok mnohých mesiacov snáh, ktoré skončili žalobou podanou v Nemecku. Súd napokon nariadil vypnutie daných serverov“. Obidve stránky spravovali rovnakí ľudia. Navyše prevádzkovatelia súhlasili s úhradou odškodného v značnej výške. Presná čiastka však zverejnená nebola.
Skončili obľúbené topserialy.to a mnohé ďalšie weby
Krátko po vypnutí serverov ešte mnohé zo stránok, ktoré zdieľali ich obsah, fungovali. Portál topserialy.to, ktorý mal odenne navštíviť vyše pol milióna Čechov (v tomto čísle nie sú Slováci), sa rozhodol ukončiť svoju činnosť takmer okamžite. Dokonca zrušili aj svoj profil na Facebooku, kde mali niekoľko tisíc fanúšikov. Po zadaní odkazu naskočí nasledujúci oznam: „Sluzby verystream, oload, streamango a rapidvideo ukoncili svoju prevadzku, vzhladom na fakt, ze vsetky odkazy na videa boli z tychto zdrojov sme sa rozhodli ukoncit prevadzku aj my. Farewell, RIP.“
Pravdou však je, že servery StreamCherry alebo Verystream vypnuté neboli a nie sú funkčné zrejme len kvôli obrovskému náporu zo strany užívateľov.
Za obsah treba platiť – alebo nie?
Toto tvrdenie rozdeľuje ľudí na dva tábory. V našich končinách si ešte stále pamätáme éru napaľovania CDčiek a DVDčiek, crackovania hier a podobne. Doba sa však mení a ak chceme ozaj kvalitný obsah, musíme si zaň priplatiť. Na druhej strane je práve náš trh veľmi podceňovaný. Napr. Netflix u nás funguje niekoľko rokov, ale len pred pár dňami sme sa dočkali kompletnej lokalizácie, aj to „len“ v češtine, pričom ešte stále nie je všetok obsah dostupný v našom jazyku. Nehovoriac o tom, že sme museli spisovať petíciu, aby nám kompetentní povolili aspoň české titulky.
Navyše, nie všetok obsah je na takýchto streamovacích službách dostupný. Preto nemožno hovoriť o úplnom ukončení pirátstva, ale dátum 31. október 2019 sa s určitosťou zapíše do histórie internetu.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022
Dobrý článok s ktorým sa začínam stotožnovat čoraz viac. A najzasadnejšia vec ktorá má utvrdzuje v tomto “pokroku” je televízne vysielanie. Je skutočne nevyhnutné platiť za TV vysielanie? Ponúka TV program to pri čom chcem stráviť večer? Keď si to rozdelím na drobné a zhrniem čiastku ktorú zaplatím za TV a čiastku za predplatné napr. HBO a Netfix s tým že si zapnem niečo čo ma skutočne zaujíma tak budem na rovnakej sume. Je to isto individuálne v tom aký je človek náročný divák a koľko času straví pozeranim ale je to na veľmi dlhu diskusiu. Pišem to z pohľadu toho že roky nepozerám TV vysielanie a fungujem čisto na sream službách a necítim že by som bol o niečo ochudobnený. Pozdravujem a Dominika chválim za článok