Keď sa chcete báť

Halloween sa rýchlo blíži a aj keď sa u nás nezvykne oslavovať, je to jeden z tých sviatkov západnej kultúry, ktoré je veľmi ľahké si obľúbiť. A to či už pre množstvo sladkostí, kostýmové párty alebo strašidelné príbehy. Ak sa však na žiadnu oslavu nechystáte (a tiež neplánujete polnočnú návštevu miestneho cintorína), nepoznám lepší spôsob ako sviatok stráviť, než nakúpiť hromadu sladkostí a spraviť si spolu s priateľmi hororový maratón. A práve k tejto príležitosti som si pre vás pripravila zoznam tohtoročných hororových noviniek, ktoré sú dokonalým prídavkom takéhoto večera.

1. Scary Stories To Tell In The Dark

Predstavte si, že chcete urobiť dojem na niekoho, kto sa vám páči a tak ho zoberiete do miestneho strašidelného domu. V ňom následne objavíte tajnú izbu, z ktorej si zoberiete knihu, ktorej mŕtvy vlastník sa ale natoľko rozzúri, že vám začne desiť priateľov až na smrť. Takýmto spôsobom sa totiž odvíja príbeh v tomto veľmi podarenom snímku, natočeným na motívy detskej knihy strašidelných príbehov. A hoci nechýbajú ani tzv. “jump scares”, tiež sa môžete tešiť na napäté situácie, pri ktorých zabudnete dýchať. No snáď najlepšou črtou tohoto filmu je fakt, že tvorcovia uprednostnili masky a špeciálne kostýmy pred CGI, čo sa jasne odráža na nádhernom spracovaní. A ak vám to aj tak nestačí, na scenári filmu sa podieľal aj Guillermo del Toro – a už jeho meno je zárukou kvality.

Váš najväčší strach sa stane skutočným (Foto: screengeek.com)

2. Happy Death Day 2U

Ak ste videli prvý diel, alebo minimálne klasiku Groundhog day, tak viete o čo sa jedná. Vysokoškoláčka Tree sa ocitá v časovej slučke, v ktorej však, na rozdiel od Billa Murrayho, musí každý deň zomrieť aby sa znova prebudila do toho istého dňa. Vzhľadom na to, že rovnakej nepríjemnosti čelila už v prvom filme (aj keď v nej ju denne zabíjal neznámy vrah) sa po počiatočnej zúrivosti, snaží vyriešiť svoju situáciu vedeckým spôsobom za pomoci priateľov (hoci z inej dimenzie) a pritom sú jej samovražedné pokusy čoraz bláznivejšie. A hoci tento film nie je práve strašidelný, je rozhodne zábavný a je priam stvorený na filmový večer a zapálenú debatu o cestovaní medzi realitou a časom.

Prežívať ten istý deň znova a znova dookola by asi naštvalo každého (Foto: theithacan.org)

3. Brightburn

Superman, ak by sa rozhodol, že je lepší než ľudia. To je celý film. Stále však má svoje svetlé stránky. Ako napríklad veľmi grafické násilie, či postupná strata ľudskosti mladého Brandona (aj keď kto mu to môže mať s takýmto menom za zlé), ktorý sám o sebe vyzerá, že pre zábavu páli mraveniská lupou. Je tu však niekoľko napätých, brutálnych scén, ktoré potešia – a navyše je to sci-fi horor s prvkami nadprirodzena odohrávajúci sa na zemi. A v úlohe jeho matky sa predstavila Elizabeth Banks, čo vždy poteší. Každopádne ďalšia výberovka na filmový večer, ktorá ľahko rozprúdi debatu.

Aj zloduchovia majú radi kostýmy (Foto: austinchronicle.com)

4. The Curse of La Llorona

Späť k duchom a ľakačkám. Ovdovená matka dvoch sympatických súrodencov, pracuje ako sociálna pracovníčka a v snahe pomôcť potencionálne týraným deťom, otvorí dvere, ktoré nemala a tak na seba privolá hnev mocného ducha, oblečeného do svadobných šiat. Film je zasadený do universa filmov Conjuring a je aj nakrútený podobným štýlom. Spolieha sa teda na “jump scares” a démonológov, aby dej dotiahli až do bojového konca. Pri správnej atmosfére je však pomerne strašidelný a teda ďalší vhodný prídavok.

Niekedy je lepšie počúvnuť zdanlivo bláznivú osobu (Foto: empire.com)

5. Annabelle Comes Home

Keď sme už pri Conjuring, tento rok pribudli dva filmy z ich dielne. V treťom dieli Annabelle sa vraciame k Warrenovcom a ich malej živnosti lovcov démonov. Aj keď tentoraz je ústrednou postavou filmu ich malá dcéra Judy, ktorá na svoju smolu zdedila matkin dar a vidí duchov, kade chodí. Pomaly si na to však zvyká, no problém nastáva vo chvíli, keď sa objaví priateľka jej varovkyne s úžasným nápadom preskúmať mega strašidelnú pivnicu Warrenových, kde držia všetky svoje zakliate suveníry. Duchovia z každého kúta krajiny sú vypustený v jednom malom dome a majú jednu noc na to aby vystrašili (a snáď aj zabili) tri dievčatá a jedného nešťastného chlapca, ktorý sa sem tam pripletie. Klasická duchovská ľakačka, od ktorej si netreba sľubovať veľa, no ktorá vie miestami pekne vydesiť.

Zbieraním prekliatych predmetov si koledujete o katastrofu (Foto: inverse.com)

6. IT Chapter Two

Kingovkého pokračovania úspešného hororu bolo v dobe premiéry všade plno, a preto ste ho možno už aj videli. Film je však napriek jeho prehnaným očakávaniam dosť dobrý, i keď ešte menej hororový než jeho prvá časť. Klub lúzrov sa vracia domov do Derry, kde sa ešte raz a naposledy postavia na odpor podobu meniacemu klaunovi (v iných kruhoch známemu pod menom Pojedač svetov), aby ho tak konečne zastavili v zabíjaní miestnych detí. Herecké hviezdy hollywoodskeho kalibru sú vo svojich úlohách skvelé a film je vďaka nim, rovnako aj vďaka ich detským verziám naozaj vydarený. Najlepšou časťou však zostáva Bill Skarsgård so svojím Pennywisom a jeho desivým úsmevom. Rozhodne stojí za pozretie.

Aj prastaré bytosti radi uvítajú známe tváre (Foto: theverge,com)

7. Pet semetary

Aj tento film je založený na knihe od Stephena Kinga. Namiesto mimozemského netvora sú však veľkým zlom tohoto príbehu desivé bytosti z indiánskych legiend a miesto, na ktorom ožívajú monštrá (doslova). Štvorčlenná rodinka sa nasťahuje do domu v malom meste, kde sa presťahovali, aby unikli tlaku veľkomesta (a jeho mnohým nehodám). Nanešťastie však bývajú rovno vedľa cesty smrti a netrvá dlho, kým si vyžiada svoju prvú obeť. A potom aj druhú, oveľa devastujúcejšiu. Mŕtvi však takými dlho neostávajú, no nevracajú sa ako zombie. Skôr ako niečo oveľa, oveľa horšie. Film má koniec aký sa na dobrý horor patrí a nadhodí otázku, čo všetko by ste riskovali, ak by ste mohli priviesť späť milovanú osobu.

Oživené tvory sa málokedy vrátia rovnaké (Foto: polygon.com)

8. Midsommar

Netradičný horor od režiséra Hereditary, ktorý sa na rozdiel od takmer každého filmu v tomto žánri ani na moment neodohráva v noci. Skupina amerických študentov antropológie s priateľkou jedného z nich dostanú jedinečnú príležitosť zúčastniť sa slávností odľahlej a uzavretej švédskej komunity. Vďaka polohe dediny na samom severe Švédska slnko nikdy nezapadá a nám tak nič neujde (aspoň nie kvôli tme). Najprv sú ich tradície iba trocha zvláštne, no už na prvý pohľad podivný kult, veľmi rýchlo odhaľuje svoju šialenú vieru. Film, aj napriek neustálym spoilerom v podobe malieb na budovách, vyvoláva napätie a aj s jeho nezvyčajným formátom, ho nebudete môcť prestať pozerať až do konca. Hlbšie sa tiež zameriava na psychológiu postáv, ktorá je v tomto prípade tou najzaujímavejšou stránkou filmu. A pri príbehu, kde sa starkí namiesto presúvania do domova dôchodcov zhadzujú zo skaly, to už je čo povedať.

Niekedy je hrôzostrašný výlet tým pravým rozptýlením od ešte horšieho života (Foto: rebelnoise.com)

Predvečer všetkých svätých, je ako stvorený na strašidelné príbehy, no aj pri nich treba byť opatrný. Ako nás naučili nespočetné filmy, nikdy neviete čo svojimi slovami privoláte 😱. Užite si noc plnú duchov a príjemné pozeranie. A ak by ste si predsa len povedali, že Halloween chcete stráviť v dobrej spoločnosti a skvelým čajom, pozývame vás na Príšerne dobrý Halloween v prešovskom Abarate. Viac info na našom FB. 🙂

Daniela Dujčaková
Najnovšie články od Daniela Dujčaková (zobraziť všetky)

Daniela Dujčaková

Beznádejná fangirl, ktorá rada spoznáva nielen fantasy krajiny. Pozerám filmy a seriály, hrám konzolové hry, Xbox One aj PS4, prečítala som viac kníh než si pamätám a viac než nadšene píšem. Som zberateľkov príbehov a mojím najväčším snom je prežiť svoj život ako jeden z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.