Genesis Noir – Indie hra o kozmickej láske, jazzovej hudbe a vzniku vesmíru

Viete, ako vznikol vesmír? Áno, na začiatku bol Veľký Tresk – Big Bang. Ale čo bolo pred tým a čo sa dialo okolo nášho rozpínajúceho sa vesmíru? To je zahalené v neznáme, ktorému radi dávame známe tvary skrz báje a mýty. Nuž, hra Genesis Noir od Feral Cat Den vytvára jeden z takých mýtov v podobe kozmickej noir detektívky.

Miesto činu a osudný výstrel, ktorým vznikol náš vesmír (Foto: PoP-Cult Magazín)
Príbeh

Zabudnite na všetko, čo si myslíte, že viete o pôvode nášho vesmíru a našej existencie. Všetko totiž začalo ako milostný trojuholník medzi chudobným predavačom hodiniek, krásnou jazzovou speváčkou a talentovaným, no namysleným hudobníkom. Keď dôjde ku konfrontácii medzi týmito kozmickými bytosťami, žiarlivý hudobník vytasí zbraň a potiahne spúšť.

BANG! Týmto výstrelom všetko začalo a letiaca guľka po sebe zanecháva horúcu stopu v ktorej sa postupne rozpína vesmír. Predavač hodiniek – vaša postava musí zastaviť čas, skočiť do vznikajúceho vesmíru a nájsť spôsob, ako celý Veľký Tresk zvrátiť a tým zachrániť aj svoju milovanú pred istou smrťou.

Hľadajte stopy a odpovede vo všetkých bodoch na časovej osi, sledujte, ako sa z horúcej magmy formovali planéty, zasaďte prvé rastliny a pomôžte vzniknúť životu vo vode, sledujte, ako sa na Zemi objavili prví ľudia i ako sa im viedlo v histórii aj budúcnosti.

David Bowie sa pýta, či je život na Marse (Foto: PoP-Cult Magazín)
Zvuk, grafika a vizuálny štýl

Genesis Noir si veľmi stavia na svojej umeleckej identite, ktorá dostala dokonca prednosť aj pred niektorými prvkami hrateľnosti. Tomu samozrejme podlieha aj hudba, zvuk a grafika.  Keďže hra je zasadená do akéhosi mýtického jazzového prostredia, celou hrou vás bude sprevádzať klasický aj experimentálny jazz, ktorý často nahrádza aj zvukové efekty. 

Vzhľad hry je založený na jednoduchosti a minimalizme, postavy aj prostredie sú vykreslené jednoduchými tvarmi s použitím čiernej a bielej farby, občas zlatej na vykreslenie dôležitých momentov alebo predmetov. Vizuálna stránka je urobená s veľkým dôrazom na ľahkosť a hravosť. Podnecuje snahu objavovať a experimentovať s tvarmi, čo je priamo prepojené s logikou niektorých levelov a vašou úlohou je často len bezcieľne prechádzať kurzorom po objektoch a sledovať, čo sa stane, prípadne počúvať, ako bude hra reagovať zvukom.

Po stopách kozmického žiarenia (Foto: PoP-Cult Magazín)

Je vidieť, že autori kládli obrovskú váhu práve umeleckej vízii, ktorú odmietli kompromitovať, čo síce vyústilo do občasnej frustrácie, keď niektoré pasáže vyžadovali X-krát zopakovať ten istý pohyb a čakať, či sa stane niečo iné. Za to však odo mňa získavajú uznanie, lebo to bol veľmi pekný, umelecký zážitok z hľadiska zraku aj sluchu, ktorý mi dal niekoľko príjemných hodín. 

Hrateľnosť

Táto jazzová indie hra má jednoduché prvky ovládania. Pohyb klávesnicou a myš. Nevyžaduje žiadne náročné platformové levely ani príliš zapeklité hádanky. Pracuje s princípom hravosti a zážitku z objavovania. Nedá vám žiadne inštrukcie, čo robiť a čo je konečným cieľom levelu. Proste hodí vašu postavu do prostredia a mlčky vás nechá skúšať. V prvých chvíľkach sa môže zdať hra mierne frustrujúcou, ale je to o nastavení mysle. Akonáhle sa uvoľníte a dostanete do rytmu experimentovania s kurzorom, hra je veľmi príjemná.

Jednotlivé levely sa od seba vždy pomerne dosť líšia a tak musíte stále hľadať niečo nové a iné. Keďže sa pohybujete naprieč časovou osou vesmíru – od jeho vznik až po zánik, je iný zážitok tvoriť prvé rastliny, a úplne iný hrať sa s prvým, jednobunkovým životom v primordiálnej vode… 

Život vznikol, až keď mali primitívne bunky potrebu zatlieskať po dobrom saxofónovom sóle (Foto: PoP-Cult Magazín)

Je veľmi dôležité vstupovať do tejto hry s prázdnou hlavou. Nemať očakávania, nebyť zaťažený niečím iným. Je to podobné, ako počúvať gitarové sólo Petra Framptona v skladbe Do You Feel Like We Do. Je to iné počúvať to len tak, popri práci a iné, keď ste uvoľnení a máte čas len zavrieť oči a nechať sa unášať. Podobné je hrať Genesis Noir. Spočiatku som narážal na stenu únavy, nechcelo sa mi, ale keď sa mi konečne podarilo uvoľniť, začalo ma baviť hrať sa a skúšať. V leveli, kde som jamoval s muzikantom, som strávil asi 15 minút tým, že som pohybom myšky vytváral zvuky a bavil sa, až potom mi došlo, že som vlastne mohol už dávno len kliknúť na jeden objekt a ísť ďalej. A podobne to vyzeralo aj v iných leveloch. Uchvátila ma radosť z hrania a objavovania.

Hrajte sa s hudbou v kozmickej, jazzovej jam session (Foto: PoP-Cult Magazín)

Do všetkého navyše autori zaplietli, občas humorný občas akýsi zneisťujúci pocit o ľudskej maličkosti. Ako vznikli jadrá planét? Boli to horúce ohorky z cigariet akýchsi naddimenzionálnych bytostí, ktoré svojím rozmerom aj existenciou ďaleko presahujú naše chápanie. Kozmické žiarenie, v ktorého vlnových dĺžkach vedci hľadajú informácie o samotnom Veľkom Tresku, je v podstate len kozmická, jazzová jam session, kde dvaja muzikanti spolu tvoria melódiou celé svety.

Záver

Nuž, čo dodať na záver. Hra ma upútala už keď ju ohlasovali najmä svojím zasadením do jazzového noir štýlu, ale naozaj si ma získala až hraním, keď sa to celé kompletne vymklo mojim očakávaniam. Nie je to však hra pre každého a pre hocijakú hodinu. Niekoho môže frustrovať experimentálny postup hrou (popravde – posledný level bol trochu zvláštny aj na mňa), avšak ak sa rozhodnete dať Genesis Noir šancu, urobte tak s čistou mysľou, nechajte sa vtiahnuť do hry a rozhodnej hrajte radšej v noci. Uvidíte, prečo…

Aká podivuhodná modrá planéta… (Foto: PoP-Cult Magazín)

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.