Geekov sprievodca Londýnom

Londýn je mesto, do ktorého by sa chcel raz dostať každý geek. Navštíviť domov legendárneho detektíva Sherlocka Holmesa, prejsť sa po miestach, ktoré pred inváziou mimozemských entít zachránil náš najobľúbenejší pán času, alebo skúsiť, aké tvrdé sú steny medzi nástupiskami na King’s Cross Station. Londýn je ale naozaj veľké mesto a stratiť sa v ňom je až príliš ľahké (stačí len vstúpiť po prvý raz do metra). Preto vám prinášame geek sprievodcu touto metropolou, aby ste nevynechali ani jednu z tých najzaujímavejších atrakcií.

Kde začať?

Samozrejme hneď ako vystúpite z lietadla a vybalíte sa, musíte absolvovať obligátnu prehliadku mesta, lebo by vás vaše okolie zlynčovalo. „Ty si nevidel Tower?!“ „Nie ale bol som v Múzeu Sherlocka Holmesa.“ „To si tam bol zbytočne!“ Ale nie, žartujem, stačí sa nepriznať k tomu, že ste si nevšimli pozrieť komplet všetky pamiatka, ktoré pre vás pripravili editori turistických sprievodcov. Ak ale do svojich plánov zahrniete Buckinghamský palác a okolité parky, zistíte, že Green Park sa nachádza blízko Piccadilly Circus. Tento významný dopravný uzol, ktorý spája ulicu Regent Street s nákupnou ulicou Piccadilly, môžete poznať aj zo seriálu Sherlock – vidíte ho vždy v úvodnej zvučke. Tam vyzerá majestátne, obrovské reklamné plochy lemujú ulice. Keď sa však vyberiete do tejto časti, budete možno prekvapení – my sme boli, keďže celý uzol je len taký väčší kruhový objazd preplnený autami a autobusmi a vy sa modlíte ku všetkým božstvám, aby vás niečo nezrazilo, aj keď len stojíte na chodníku. Je to však skvelé miesto, z ktorého máte blízku k ulici Shaftersbury Ave – a tá vás láka hneď niekoľkými zaujímavosťami.

V srdci West Endu na vás zhora hľadí mladý Potter (Foto: PoP-Cult Magazín)

V blízkosti tejto ulice – v srdci West Endu – nájdete divadlo Palace Theatre, v ktorom sa hráva predstavenie Harry Potter and the Cursed Child. Pred vstupom do divadla sa nachádza majestátna brána, na ktorej uvidíte Albusa Severusa sedieť v obrovskom hniezde. Ak plánujete toto predstavenie vidieť, je potrebné si lístky naň kúpiť vopred, no upozorňujeme vás, že vstupenky ani zďaleka nie sú lacné a preto si treba dvakrát premyslieť, či investujete svoje úspory práve do tejto fanúšikmi nie až tak obľúbenej divadelnej hry.

Nákupy, suveníry a preplnené ruksaky

Neďaleko tohto divadla, smerom ku stanici Holborn, sme objavili miesto, do ktorého sme sa vracali každý deň. Obchodík The Noble Collection je takmer neprehliadnuteľný, keďže už z výkladu vás volá Gandalf s Jokerom a vznášajúcim sa Nimbusom. Toto miesto je pre každého geeka must-visit, keďže okrem prekrásnych filmových replík na predaj, ako napríklad dokonalé prútiky zo sveta Harryho Pottera v originál krabičke od Ollivandera, Veľprsteň či draci z Game of Thrones, vás čaká ešte jedno poschodie, ktoré obsahuje zberateľské kúsky podpísané hercami, režisérmi, spisovateľmi. Nájdete tam napríklad Gandalfovu palicu podpísanú Ianom McKellenom a podobné cennosti, od ktorých sa nebudete vedieť odtrhnúť. Predavači sú fanúšikmi rovnako ako návštevníci, preto napríklad aj kúpa takého prútika sa môže zmeniť na autentický zážitok u Ollivandera.

Keď vstúpite do Noble Collection, zabudnete na svet okolo vás (Foto: noblecollection.co.uk)

Ak sa vám od tohto miesta predsa len podarí odísť, odporúčame sa vrátiť na Shaftersbury Ave. Čakajú tam na vás ďalšie dva obchody, v ktorých si každý nájde to svoje. Jedným z nich je Orc’s Nest, obchod so spoločenskými hrami. My sme naňho narazali úplnou náhodou a vôbec sme neodchádzali nespokojní – a ani na prázdno. Je to malý rodinný obchodík, v ktorom nájdete úplne novinky v spoločenských hrách, ale aj staršie klenoty či kickstarterove špeciality. My sme si odtiaľ odniesli balíček kociek a RPG hru zo sveta My Little Pony (pretože poníky sú super).

Od Orcs sa vyberte ďalej a narazíte na Forbidden Planet Megastore. Ten už hádam ani netreba predstavovať. Rekvizity, Funko PoP, merch, ale hlavne množstvo, MNOŽSTVO komiksov. Vyberiete si z obrovského počtu zošitoviek, hardbackov a možno aj Omnibusov (ak nie ste limitovaní váhou vašej batožiny), z ktorých sa mnoho u nás zohnať vôbec nedá. Ak sa od Forbidden Planet vyberiete spodnou ulicou Monmouth St. smerom ku Covet Garden, prídete k ďalšiemu komiksovému obchodu Orbital. V ňom tiež narazíte na rarity, my sme v ňom našli komiks podpísaný samotným Neilom Gaimanom za veľmi priateľskú cenu. Keď ste v tomto momente skončili ako my, s plnými ruksakmi a ovešaní taškami, tak nezúfajte, na teraz sú toto posledné obchody, ktoré by ste ako správny geek mali navštíviť.

Orkova nora skrýva klenoty medzi spoločenskými hrami (Foto: PoP-Cult Magazín)

Na ceste za Sherlockom Holmesom

V tejto chvíli môžete pokračovať smerom ku Covet Garden. V tejto obchodno-zábavnej časti Londýna nájdete obrovskú krytú tržnicu a vstup do Kráľovskej opery. Od Covet Garden odporúčame vydať sa po Charing Cross Road, keďže práve táto ulica inšpirovala J. K. Rowlingovú pri písaní príbehu o obľúbenom čarodejníkovi. Možno sa vám podarí nájsť paralely medzi týmto miesto a knižnou Šikmou uličkou. Pokračujte po ulici až k stanici Charing Cross a narazíte na podnik zasvätený hrdinom z Doyleovych románov. Po dlhom dni padne pivko v Sherlock Holmes Pube naozaj výborne.

Filmová Šikmá ulička sa trochu líši od tej knižnej (Foto: PoP-Cult Magazín)

Atraktívnym miestom, ktoré by ste mali navštíviť, je určite ulica Baker Street, na ktorej býval sám veľký majster dedukcie. Na detektívovej adrese 221B sídli múzeum Sherlocka Holmesa, ktoré sa oplatí vidieť. Vstupné sa pohybuje okolo 15 libier, za ktoré si budete môcť sadnúť do detektívovej stoličky a prelistovať si spisy jeho najznámejších prípadov. Neďaleko sa nachádza aj Speedy’s Café, malé bistro, ktoré sa preslávilo v prvej časti seriálu Sherlock. Pripravte sa ale aj na vysoké ceny a malý priestor prepchatý turistami.

Stanica King’s Cross a nástupisko 9 a ¾  

Po ceste ku Regent Parku prejdete okolo sochy Sherlocka Holmesa a dostane sa až k Múzeu voskových figurín Madame Tussauds. My sme túto atrakciu vynechali, ale ak chcete fotku s kráľovskou rodinou, inde ako v tomto múzeu sa vám toto prianie nesplní. Odtiaľto sa veľmi rýchlo dostanete na stanicu King’s Cross, ktorú preslávil čarodejník Harry. Nuž stanica nevyzerá ani trochu ako vo filme, ale hneď vedľa nej sa nachádza stanica St. Pancras, ktorú sme mohli vidieť v druhom filme, keď okolo nej presvišťali Harry s Ronom v lietajúcom Forde Anglia. Len pár metrov za vstupom na King’s Cross uvidíte obrovské rady fanúšikov čakajúcich na fotku pri nástupisku 9 a ¾. Ikonické miesto, ktoré sa len tak hemží ľuďmi v šáloch fakúlt Rokfortu, bolo na stanici vytvorené po tom, čo fanúšikovia pravidelne narážali do stien v okolí nástupísk 9 a 10. Potom, čo si konečne urobíte vytúženú fotografiu, môžete navštíviť obchod so suvenírmi, v ktorom nájdete veľa merchu, ktorý vlastne pochádza z Noble Gallery – tu však bude o niečo drahší. Nájdete tu ale aj sladkosti, ktoré čarodejníci vo filmoch obľubovali, či už fazuľky každej chuti alebo medové labky.

Pred stanicou Earl’s Court na vás čaká historická modrá búdka (Foto: PoP-Cult Magazín)

Neprehliadnite tieto zaujímavosti

Rada by som vás ešte upozornila na tri miesta, ktoré sa trochu vychyľujú trasám z turistických sprievodcov. Prvým z nich je stanica Earl’s Court, pred ktorou nájdete autentickú policajnú búdku zo 60. rokov. Je to prekrásna historická pamiatka, ktorá poteší aj fanúšikov Doctora Who. Ak spadáte do tejto skupiny, nemali by ste vynechať The Who Shop, ktorý sa nachádza v časti Upton Park asi 25 minút metrom od centra. Áno, je trochu od ruky, no ide o jediný obchod, ktorý je špecializovaný na DW merch a skrýva jedno tajomstvo – nájdete v ňom TARDIS v životnej veľkosti, za ktorou sa nachádza múzeum autentických replík zo seriálu (vstupné sa pohybuje v hodnote len okolo 2,50 libier). Je to maličké múzeum, ale zážitok, ktorý vám ponúka, stojí za jeho návštevu. Nájdete v ňom kostýmy Doctorov, Daleka, sochu Weeping Angel (nežmurknite!) a množstvo iných kuriozít. A čo je najlepšie, dostanete kľúč od TARDIS a sami ju môžete otvoriť a vojsť dovnútra. Ja som z toho mala zimomriavky.

Pozor! Obraz plačúceho anjela sa sám stane plačúcim anjelom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ak ste nadšencami spoločenských hier, možno máte podobný zvyk ako my – na každom výlete sa snažíme nájsť nejakú spoločensko-hernú kaviareň, v ktorej strávime popoludnie hraním. V Londýne sme navštívili Draughts. Nachádza sa v časti Hackney a povedzme si pravdu, tiež je dosť od ruky. Je to veľmi vkusné bistro nachádzajúce sa pod tunelom nadzemných rýchlovlakov, v ktorom nájdete stovky spoločenských hier. My sme si zahrali v tej dobe novinku Photosynthesis. Ak sa však chystáte na toto miesto, pripravte si peňaženky. Cena občerstvenia sa pohybuje vo vyšších sumách a priplatíte si aj za každú hodinu hrania.

Harry Potter Experience: Warner Bros. štúdio

Hlavným bodom nášho výletu v Londýne bola návšteva Warner Bros. filmového Harry Potter štúdia. Nachádza sa približne 45 minút od Londýna a jeho návšteva vám zaberie celý deň. Vstupenky si viete zakúpiť aj na hlavnej stránke štúdia (okolo 70 libier), avšak lacnejšie vás vyjdú, ak pôjdete s cestovkou. My sme si vybrali spoločnosť Golden Tours, ktorá ponúkala odvoz a dovoz do centra Londýna a vstupenky v cene 75 eur na osobu. My sme si priplatili za možnosť dostať prednostne šálku ďatelinového piva (ktoré nebolo vôbec také chutné ako vyzerá, ale museli sme ho predsa vyskúšať) a dokopy za celý výlet sme zaplatili 180 eur. Každý cent stál za tento zážitok – odporúčame každému fanúšikovi Harryho Pottera, aby sa aspoň raz za život do tohto štúdia vybral.

Na obrovskej záškodníckej mape ste mohli nájsť aj výroky obľúbených postáv (Foto: PoP-Cult Magazín)

Cestou v autobusoch, ktoré vyzerali ako Rokfortský expres alebo Rytiersky autobus mohli fanúšikovia na obrazovkách sledovať Harry Potter filmy, aby sa naladili na prehliadku štúdia. Hneď vonku vás čaká niekoľko exponátov, medzi ktoré patrí obrovská socha šachovej figúrky koňa, na ktorom Ron zahral tú najlepšiu partiu čarodejníckeho šachu. K prvej miestnosti prechádzate cez dlhú chodbu, ktorú lemuje záškodnícka mapa. Postupne si prezeráte úžasné rekvizity, miestnosti, tvory, parochne, šaty – jednoducho všetko, čo ste videli vo vašich obľúbených filmoch. My sme počas celých troch hodín strávených v areáli ani nedýchali. Videli sme mechanické hadie dvere z tajomnej komnaty, ozajstný Rytiersky autobus, obrovského Hrdozobca, skutočnú čarovnú kuchyňu Weasleyovcov, mechanického potkana Prašivca alebo rokfortský expres v životnej veľkosti, do ktoré ste mohli nasadnúť a cítiť sa tak na chvíľu ako vaši obľúbený hrdinovia na ceste za mágiou. Na záver vás čaká maketa rokfortského hradu, od ktorej nikdy nebudete chcieť odísť.

Rokfortský expres v životnej veľkosti! Čo viac si môže človek priať (Foto: PoP-Cult Magazín)

Samozrejme, aj v tomto areáli nájdete až niekoľko nástupísk 9 a ¾ podobne ako na King’s Cross, no čakacia doba na nich je tu tak päť minút. A samozrejme merch. Množstvo merchu. Napriek obrovskému počtu ľudí, ktorí denne navštevujú toto miesto, nikdy nemáte pocit, že by ste sa s nimi tlačili (narozdiel od obchodu so suvenírmi na King’s Crosse). Áno, ak idete do Londýna, je ťažké rozhodnúť sa, do ktorej aktivity vraziť peniaze a ktorú vynechať. My sme však toho názoru, že návštevou WB štúdia nič nepokazíte, dokonca budete mať zážitok na celý život.

Pri moste, ktorý spájal časti hradu, sme si veselo popíjali ďatelinové pivo (Foto: PoP-Cult Magazín)

Tu končí náš výlet v Londýne. Snažili sme sa nevynechať žiadne miesto, ktoré by každý geek mal aspoň raz vidieť, no sme si istí, že sme ešte veľa z nich vôbec nespomenuli. Kam sa najbližšie chystáte vy?

Magdaléna Horváthová
Najnovšie články od Magdaléna Horváthová (zobraziť všetky)

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.