Formula 1: Drive to Survive 3. séria – alebo odklon od dokumentu k seriálu (RECENZIA)
V piatok 19. marca na nás Netflix vypustil hneď viacero noviniek. Jednou z nich bola aj tretia séria „dokumentu“ Formula 1: Drive to Survive. Keďže som uplynulú sezónu kráľovnej motoršportu sledoval pozorne, tešil som sa na to, keď si pred štartom novej sezóny pripomeniem momenty z tej predchádzajúcej.
A veru bolo na čo spomínať. Odložený štart sezóny kvôli koronavírusu, nové trate, zmeny v jazdeckom zložení jednotlivých tímov, odchod rodiny Williamsovcov z F1, či hrozivá nehoda Grosjeana v predposledných pretekoch. Bolo toho viac než dosť, až by som povedal, že tvorcovia museli poriadne premýšľať nad tým, ktoré momenty do tretej série Formula 1: Drive to Survive zahrnú.
Nie všetko sa do tretej série dostalo
Keďže minuloročná sezóna F1 bola poriadne nabitá, niet sa čomu diviť, že sa všetko do tretej série Formula 1: Drive to Survive nedostalo. Niektoré veci sa však mohli zvládnuť lepšie. Za zmienku stojí Hamilton, ktorý ako sedemnásobný majster sveta dostal pomerne dosť priestoru. Možno aj na úkor niekoho iného. V sérii sme totiž nedostali žiadne vyjadrenia spomínanej rodiny Williamsovcov. Tí sa po desiatkach rokoch v tomto motoršporte vzdali svojho tímu. Aj keď tím nezmenil svoje meno a teda navonok je všetko po starom, už to nie je ten tradičný Williams.
Séria láka na parádne zábery
Nič to však nemení na tom, že aj tretia séria bola z technického hľadiska priam dokonalá. Sledujete dôležité momenty z rôznych uhlov, vidíte zábery, ktoré v televízii nevidieť, a vy tak máte pocit, že ste súčasťou paddocku. V tomto smere rozhodne niet tvorcom čo vyčítať. Ako by povedal jeden známy fínsky pretekár – „BWOAH“.
Čo by sa však tvorcom vyčítať dalo, je odklon od dokumentu k dokudráme, či možno k hranému seriálu. Nezainteresovanému divákovi to možno nedôjde, avšak ak sledujete dianie vo Formule 1 pozorne, zrazu máte s viacerými scénami trošku problém. Vidíte množstvo záberov, o ktorých viete, že sú hrané, aj keď sa tvária, že ide o realitu. Spomeniem napr. rôzne telefonáty, alebo sedenia v tímoch. Samozrejme, je jasné, že nik zo sveta F1 neukáže procesy zvnútra. Tímy si nepustia štáb Netflixu a neukážu o čom sa bavia pred či po pretekoch. Je to pochopiteľné.
Menej je však niekedy viac. Osobne by som možno viac prijal, ak by bolo na rovinu povedané: “sem nemôžete, toto je tajné”. Ale to by potom tento projekt prišiel o istú dávku šou. Pripomeniem však, že si to všimne divák, ktorý dianie z tohto sveta sleduje skutočne pozorne. A možno ani ten nie.
Blížime sa do cieľa
Na Formula 1: Drive to Survive je zaujímavé to, že pre fanúšikov tohto športu ide o povinnú jazdu. Je to niečo, čo pred novou sezónou jednoducho chcete a musíte vidieť. Na druhej strane to ale nemusíte vidieť vôbec a o nič neprídete. Komu je tak tento „dokument“ určený? To je ťažko povedať, internetom však kolujú správy, že sa vďaka nemu rozhodlo sledovať dianie v F1 množstvo žien. Ak neviete svoju polovičku presvedčiť, aby si s vami v nedeľu poobede pozrela dvojhodinové preteky, možno skúste najskôr tento počin z dielne Netflixu.
Tí už inak pracujú na 4. sérii, ktorá by mala doraziť opäť niekedy začiatkom roka 2022. Ostáva nám tak už len dúfať, že táto sezóna prinesie ďalšie množstvo zaujímavých momentov, ktoré opäť raz tvorcovia po technickej stránke dokonalo spracujú. Avšak hádam sa priblížia viac k dokumentaristike ako ku seriálu. Za tretiu sériu teda dávam 7/10.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022