Forever Alone: BGG Edition – XCOM The Boardgame
Výroky “To si robíš srandu.” prípadne “Nieeeee!” alebo “No ja sa na to môžem…” budete používať veľmi často. Úspešná videohra XCOM, v ktorej máte za úlohu zachrániť svet pred inváziou mimozemských entít, sa v roku 2015 dostala aj na naše stoly. Ja si ju ale nemám s kým zahrať, tak som si to vyskúšal sám.
V prvom rade sa vám chcem pochváliť mojimi namaľovanými figúrkami. Je všeobecne známe, že namaľované figúrky majú o 40% lepšie štatistiky a padajú vám priaznivejšie výsledky na kockách (zdroj: mojevymyslenefakty.sk). Samozrejme som namaľoval aj mimozemské lode a tým smradom padali kocky lepšie ako mne. Ale čo by to bolo za zábavu keby to všetko šlo ľahko. Mimo toho, bavíme sa o XCOM-e a tam nikdy nejde nič ľahko.
Hra je určená pre 2-4 hráčov, čomu zodpovedá aj počet funkcií postáv. Keďže ste veľmi dobrý vedúci výskumu, ktorý dozerá na obranu základne a kontinentov pred inváziou, prečo si neprilepšiť tým, že budete ešte dozerať na financie a komunikáciu satelitov na orbite… Každý cent je predsa dobrý. Začneme rozložením hry, ktoré vám vyrazí dych. Kvantum kariet, na ktoré musíte dozerať, všetci vojaci, lode, výskumníci a satelity sa vám priam smejú do očí. Usporiadajte si ich tak, aby ste v nich mali poriadok a vedeli kedy ich použiť. Keďže je hra riadená aplikáciou, v prvej časti (fáza reálneho času) ste nútení pracovať v časovej tiesni, a preto je fajn mať po ruke karty, ktoré viete využiť práve v tejto fáze.
Prejdime k hraniu. Po tom, čo vám aplikácia určí nepriateľov, vyberiete hlavnú misiu a konečne pochopíte čo robí ktorá karta, so strachom spúšťame prvé kolo. Ako som spomínal vyššie, hra je riadená aplikáciou, ktorá vám presne hovorí, čo máte robiť. Pri hre viacerých hráčov sa spoliehate na to, že každý pozná svoje karty a spoločne sa snažíte o úspech. Ak ale hráte bez podpory, musíte poznať a riešiť všetko, čo vám aplikácia nadiktuje. Teda, dotiahnuť si dostupné karty výskumu, umiestniť stíhačky, vyberať menšie zlo z krízových situácií, počítať všetky peniaze a určovať, kto z vašich vojakov pôjde obraňovať základňu. Úprimne, na jedného hráča je to niekedy veľa.
Ak ste prežili fázu reálneho času, mám pre vás dobrú správu. Môžete si na chvíľu vydýchnuť. Druhá fáza, fáza vyhodnotenia, je bez časového obmedzenia a môžete teda pokojne hádzať kockami. Postupne, počínajúc kontrolou financií, sa vyhodnocujú všetky výskumy, obrany, úlohy a krízové situácie. Tu sa už musíte spoliehať na vaše šťastie. Pri každej úlohe (kde je nasadený vojak, výskumník a pod.) hádžete jednou kockou za nasadenú jednotku – teda ak pri úlohe máte troch vedcov, hádžete troma kockami a máte väčšiu šancu na úspech. Po vyhodnotení všetkých úloh pokračujete ďalej druhým kolom, fázou reálneho času.
Aplikáciu som si nastavil na NORMÁLNU obtiažnosť a náhodne vybral z piatich hlavných misií. Prehral som. Mimozemšťania, ktorí útočili na základňu boli tuhší, než som si myslel a tak som ostal bez nej. Hra sa správa skoro úplne rovnako ako pri hre viacerých hráčov, avšak ste na to sami. Zistíte, či vám to pod stresom myslí tak, ako keď máte na rozmyslenie čas a priestor. Hra je úžasná a zahral by som si to znova. Teraz však s niekym, na koho by som mohol zvaliť vinu za zle hodené kocky.
- Nový vietor do plachiet s Catan: Energie [RECENZIA] - 21. novembra 2024
- Odhaľte históriu čajového rituálu spoločenskou hrou – Čajová zahrada [RECENZIA] - 18. novembra 2024
- Pripravte svoju noru na zimu – Syslíci [RECENZIA] - 12. novembra 2024
Pingback: Spoločenské hry pre všetkých: tipy, čo hrať - INDEX MAG