SeriálIné

Divné anime, dobré anime: Hataraku Saibou

Ak ste si mysleli, že anime je divný žáner, môžem už s vami čiastočne súhlasiť. Popri legendách akými sú Naruto, Tokyo Ghoul alebo Ghost in the Shell, sa môže zdať toto anime naozaj milé. Až kým ho nezačnete pozerať. V tom momente si uvedomíte, že vlastne sledujete súboje a veľakrát aj vraždu vo vlastnom tele.

Starší si určite budú pamätať sériu Bol raz jeden život. Toto anime je však zamerané primárne na funkciu krviniek v našom tele. Hataraku Saibou (Cells at Work!) divákom ukazuje, ako sa telo správa pri niektorých poruchách ľudského organizmu.

Vzniklo na základe rovnomennej mangy, ktorá dokumentuje životy a strasti bielej krvinky U-1146 a večne stratenej červenej krvinky AE3803. Každé vydanie mangy a anime série sa väčšinou venuje jednému ochoreniu alebo poruche ľudského tela.

Biely a Červená, ako sa postavy navzájom nazývajú, sú úplnými protikladmi. Biely je silný, nebojácny a objaví sa všade, kde to telo potrebuje. Červená sa aj s mapou v ruke dokáže stratiť, zľakne sa všetkého a jej najväčším úspechom je trafiť na miesto dodávky kyslíka v čo najkratšom čase.

Znova som sa stratila? (Foto: lostinanime.com)

Na úvod každej epizódy vám milý hlas povie, koľko buniek je v tele, ako pracujú.  Predstavte si, že krvné doštičky sú malé deti, ktoré sa starajú o bezpečnosť tela, priechodnosť ciev a uzdravovanie odrenín alebo rán. Červené dopravujú kyslík v nádobách k jednotlivým bunkám. Zrazu sa objaví vírus a nasleduje boj. Súboj s rôznymi ochoreniami sa vyostruje. Zvládnu to však biele krvinky, ktoré sú neľútostné pri zabíjaní baktérií, ktoré sa chcú dostať do ľudského tela. Skvelá predstava!

Tam to však nekončí. V epizódach sa objavuje aj napríklad T lymfocyt (má príliš veľa imutných funkcií v ľudskom tele), makrofág, alebo antigény. Nemusíte sa báť. Autori mysleli na všetko a tak sa o každej novej bunke, víruse, baktérií dozviete z krátkej charakteristiky.

Prečo si anime pozrieť?

To, čo ma najviac zaujalo na tomto anime, sú jeho najdivnejšie momenty. Keď sa pri boji s baktériami či vírusmi biele krvinky porania, krvácajú. Správne. Krvácajúca biela krvinka. Keď sa rôznym časovým rozpätím zobrazuje súbojov s rôznymi baktériami, alebo výzor takej Macrophage, ktorá napriek ochrane organizmu pred cudzorodými organizmami, vyzerá ako milá pastierka oviec z Toy Story.

Macrophage – nemilosrdný zabijak baktérii (Foto: knowyourmeme.com)

Autorom jednoznačne patrí veľké uznanie  za to, že sa pustili do témy, ktorá je doteraz veľkým tabu pre spoločnosť. A tou je rakovina. Rakovinové bunky zobrazujú ako mutantov, ktorí sa šíria po tele. Táto téma pokryla viac epizód v anime sérii a oplatí sa ich vidieť. lastne, oplatí sa vidieť celé anime. Tak pokiaľ ešte stále neviete, čo s voľným časom, animovaných epizód vyšlo zatiaľ 13 plus jeden špeciálny diel. 

Ivana Tomečková
DarkSites:

Ivana Tomečková

Zbiera figúrky Funko POP!.Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.