Divné anime, dobré anime #5: Pop Team Epic
Ak som vám doteraz tvrdila, že predošlé anime bolo divné, až teraz to začne byť naozaj absurdné. Grafika, príbehy a situácie, ktoré môže vymyslieť len človek, ktorý berie niečo návykové a chceli by sme to ochutnať všetci.
Takýmto nejasným úvodom vám predstavujem ďalšie pokračovanie zo série Divné anime, dobré anime, ktorým je Pop Team Epic. Túto snímku má na starosti štúdio Kamikaze Douga a seriálu predchádzala rovnomenná manga. Názov perfektne vystihol charakter tejto série. Je to doslova animované kamikaze. Hlavnými postavami sú dve 14-ročné školáčky. Popuko, krátkovlasá blondína a Pipimi, vysoká s modrými vlasmi. Neoddeľuje ich len vzhľad, ale aj povaha. Kým Popuko je, povedzme, agresívnejšej povahy, Pipimi je jej úplným protikladom. Je pokojná a nič ju len tak nerozhádže.
Úvod vás bude klamať. Bude sa tváriť, že je to obyčajné anime o dievčatách, ktoré sú popové hviezdy, no to však nepotrvá dlho. Anime ovládnu niekoľko sekundové až niekoľko minútové scénky, v ktorých sa prakticky nedozviete nič. Samotní autori hovoria o webkomikse s absurdným humorom. Ak si ale pamätáte Jetix, na ktorom kedysi chodili programy, ktoré takéto skeče spájali, tak ste na dobrej ceste k pochopeniu tohto žánru. Môžeme sa prikloniť aj k žánru, ktorý je podobný pre ASDF videá. Majú vás v prvom rade pobaviť. Či svoj cieľ splnili, už nechajú na vás.
Pop Team Epic obsahuje (najmä v prvej časti) veľa referencií na známe filmy, seriály a iné anime. Medzi nimi sú napríklad Dragon Ball Z, Pokémon alebo legenda z Ghibliho štúdia, Môj sused Totoro. Aby sme však nezabudli ani na milovníkov hier, v krátkej pasáži sa objavuje scéna, ktorá priamo odkazuje na Skyrim či Super Mario. Prijala by som, keby takýchto odkazov na mainstreamovú kultúru bolo viac, avšak ide o absurditu a tak môžeme byť aj celkom radi, že sme aspoň nejakú referenciu dostali.
Anime nemá ani stále vizuálne spracovanie. V tomto kĺbku sit down tragedy sa objavujú 3 základné animácie. Prvou je úvodná animácia v typickom manga a anime štýle (rozumej: veľké oči, dlhé vlasy, typické dievča z anime). Po nej nasleduje POP TEAM EPIC animácia, ktorú dopĺňa francúzska edícia Japon Mignon. Posledná je veľmi špecifická. Prirovnala by som ju ku kresleniu v hre Aktivity.
To, čo sa tvári ako zhluk nezmyselných a absurdných scén, vie veľmi dobre pobaviť na tých pár minút počas cestovania vo vlaku či v MHD. Pop Team Epic je však Netflixovou záhadou, ktorú som doteraz nerozlúštila. Dĺžka epizódy je približne 11 minút. Seriál síce má 12 epizód, každá je však duplikovane nahraná za sebou v jednej epizóde. Možno je to kvôli tomu, aby ste to naschvál videli znova, alebo je seriál len veľmi krátky. Presun na nasledujúcu epizódu nie je problém.
Ohodnotiť takto konkrétny žáner je naozaj náročné. Práve absurdný humor dokáže rozdeliť divákov na dva tábory. Jeden zhltne všetko naraz a druhý to vzdá po niekoľkých minútach. Najviac vás pravdepodobne bude otravovať predel medzi scénkami. Nachádza sa medzi každou z nich. Z hľadiska obsahu je hodnotenie ešte náročnejšie, keďže príbeh, aj keď len matný, môžeme zaregistrovať asi jedine v mainstreamovej časti seriálu, o ktorej som hovorila už skôr.
Po dlhom rozmýšľaní nad týmto výplodom, ktorý sa vysielal aj na americkej TV Adult Swim, som sa rozhodla, že anime Pop Team Epic udeľujem 3,6 z 5 Röntgenov.
Pop Team nemá oficiálny trailer, preto vám ponúkam aspoň jeden skeč:
- Zaber(!) vás preverí [RECENZIA] - 28. januára 2024
- Na Gemeri je vraj tak bizarne, že o tom Majling znova píše - 20. septembra 2023
- Oppenheimer: “Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov.” - 31. júla 2023