Concrete Genie ako metafora na medziľudské vzťahy

Jestvujú hry, ktoré zasiahnu vašu logickú časť mysle, no čoraz častejšie môžeme nájsť hry, ktoré otvoria brány druhej časti – kreatívnej. Jedna taká vyšla koncom roka  2019 a počas februára ste ju mohli nájsť aj v predplatnom PlayStation Plus. Prečítajte si, čo vám Concrete Genie ponúka.

Príbeh sa začína v opustenom meste Denska, kde si partia štyroch detí kráti čas šikanou chlapca, z ktorého by možno niekedy mohol vyrásť dobrý umelec na concept art. Štvorica mu však vezme skicár, ktorého strany sa rozleteli po celom meste, a vtlačia ho do lanovkového vagóna, ktorý mieri k majáku. Koluje zvesť o tom, že maják posadol zlý duch, ktorý tam teraz straší a tak sa hlavný hrdina Ash musí vysporiadať aj so svojim strachom. V majáku však nachádza jediného priateľa, ktorého kedy mal – džina menom Luna, ktorá mu daruje magický štetec a požiada ho aby vyčistil mesto od šíriacej sa temnoty.

Denska sa mení každým pohybom štetca (Foto: amazon.com)
Denska sa mení každým pohybom štetca (Foto: amazon.com)

Počas hrania si postupne Ash vytvára nových priateľov, ktorí mu neskôr pomáhajú. Ide o džinov, ktorí môžu nabiť elektrické spínače, vyčistiť vám cestu, alebo posunúť objekty a umožniť vám pokračovať v príbehu. Džinovia môžu nadobudnúť akúkoľvek formu. To všetko záleží od počtu dizajnov vo vašom skicári a vašou trpezlivosťou pridávať im ďalšie prvky. Hra je plná hádanok v podobe starých novín, billboardov a ukrytých okamihov. Vaši džinovia vás miestami nasledujú a žiadajú od vás istý dizajn; predsa nemôže niektorá budova ostať prázdna. Vašim najväčším spoločníkom v hre bude váš skicár. Áno, presne ten, ktorý vám na začiatku roztrhali. Postupne nachádzate vytrhnuté stránky, ktoré vám pridávajú nové prvky na džinov či maľby na steny.

S každou stranou skicára sa vám pridávajú možnosti maľovania (Foto: PoP-Cult Magazín)
S každou stranou skicára sa vám pridávajú možnosti maľovania (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra nám viac ráz ponúka pohľad na minulosť jednotlivých detí, ktoré doma zažívajú rôzne problémy – rozvod rodičov, násilie, odvedenie rodiča do väznice a podobne. Osobne si však myslím, že problémy by sa mali riešiť komunikáciou a nie je správne ospravedlňovať násilie páchané na iných tým, že to mám doma ťažké. Samozrejme ide o hru, no určite si mnoho ľudí pri hraní povie: “Aha, tak preto si taký agresívny, chudák.” Po čase sa pridajú na stranu Asha, najmä keď si uvedomia, že existuje väčšia hrozba a na jej zastavenie potrebujú spojiť svoje sily napriek rozdielom.

Ovládanie nie je zložité, aj keď miestami bude ovládač lietať vzduchom. Ide o hru, ktorá bola dizajnovaná na VR zážitok a využíva tak gyroskopy v ovládači. Preto pri maľovaní nerobíte nič, len hýbete ovládačom po miestnosti na to, aby ste určili polohu a tvar kresleného objektu. Jednou z výhod Concrete Genie je, že na hranie nepotrebujete VR headset. Hra je dokonca dostupná s českým dabingom. Ten však nie je najlepší a už po chvíľke som si nastavil originálny ENG dabing, ktorý už mojim ušiam znel oveľa lepšie. Je to ale veľmi pekné plus.

Špinavé a chladné mesto sa mení na umelecké dielo (Foto: PoP-Cult Magazín)
Špinavé a chladné mesto sa mení na umelecké dielo (Foto: PoP-Cult Magazín)

Concrete Genie ponúka veľmi peknú myšlienku spracovanú do abstraktnej hry plnej farieb a mágie. Jednoduché ovládanie z hry robia super zábavu aj pre mladšie publikum, ktoré pritiahne aj tvorivá stránka hry. Kreslenie kvetov, stromov, ohnísk, ľadovcov či motýľov a polárnej žiary rozsvieti chladné ulice opustenej rybárskej osady. Príbeh je pútavý a postavy ponúkajú aké také pozadie a vývoj. Aj napriek malým nedostatkom som si hru užil a odporúčam ju ďalej.

Ak vás nepresvedčila recenzia, možno to urobí príbehový trailer.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.