Carmen Sandiego – Príjemne pozeranie pre vás aj mladších spoludivákov

Bez ohľadu na vek, všetci radi spomíname na sobotné rána nášho detstva. V mojom prípade to bolo predovšetkým Káčerovo, Kúzelný školský autobus a Rýchla Rota Chipa a Dalea, ale nejedny cereálie som chrúmal aj pri kadejakých iných rozprávkach. Je jedno, či sme pozerávali Inšpektora Gadgeta, Ninja Korytnačky, Simpsonovcov, Večerníčky… Všetko sú to animované diela spájajúce sa nám s teplom a pohodou. Skrátka nostalgia. Ak hľadáte, ako si nenápadne pripomenúť tie pekné časy, predstavujem vám seriál Carmen Sandiego.

Možnože hľadáte niečo ľahké na oddychové pozeranie, možno máte deti, synovcov/netere, súrodencov alebo hoci aj vnúčatá a chcete s nimi pozerať niečo zábavné a možno aj zľahka máličko poučné? Carmen je tu pre vás.

Seriál sleduje špičkovú zlodejku, ktorá používa meno Carmen Sandiego. Carmen kedysi navštevovala tajnú školu pre zlodejov – V.I.L.E. Avšak keď sa po maturitách dozvedela, že cieľom školy nie je len kradnúť pre zábavu, ale páchať organizované zlo, rozhodla sa od nich odtrhnúť a aktívne proti nim bojovať. S pomocou etického hackera menom Player a súrodencami Zackom a Ivy cestujú po svete a sústavne kazia plány V.I.L.E. Ak záporáci niečo ukradnú, Carmen to zas ukradne im a vráti pôvodným majiteľom. Do toho sa však zamotáva aj medzinárodná detektívna agentúra A.C.M.E., ktorá bojuje proti svetovému zločinu a často nesprávne sleduje aj Carmen, keďže nesúhlasia s jej metódou zlých skutkov s dobrým úmyslom. A tak kým Carmen cestuje po svete a koná veľké lúpeže s cieľom poškodiť svojej bývalej škole, za pätami jej neúnavne beží detektív Chase Devineaux, ktorý je často až komicky neschopný. 

Carmen Sandiego, jej pomocníci i protivníci (Foto:medium.com)

Celková premisa seriálu je veľmi jednoduchá. Dobrá partia proti zlej partii, každý má rôzne technologické vychytávky a tiež čo najviac cool hlášok. Do toho sa motá komediálny, nafúkaný francúzsky detektív s prímesou špiónstva a tajných organizácií. Ak vám to v mnohom pripomína jednoduché premisy animákov z nášho detstva, tak je to fajn, presne tak to malo byť. Na nostalgickú strunku hrá aj animácia postáv či prostredia. Jednoduché dvojrozmerné kresby, ktoré sa ale snažia zachytiť čo najviac historických detailov. V jednom dieli sa Carmen snaží ukradnúť vzácne historické masky skôr, ako sa to podarí V.I.L.E.. Medzi nimi je aj známa Zlatá maska kráľa Agamemnóna. Animátori si dali záležať, aby maska vyzerala čo najviac ako originál. Napokon – hlavným cieľom seriálu je aj vzdelávať.

Carmen Sandiego totiž zďaleka nie je žiadna novinka. Značka Carmen existuje už od polovice osemdesiatych rokov a združuje široké spektrum videohier, televíznych a filmových adaptácií a rôznych zábavných produktov pre deti, ktorých hlavným cieľom je učiť. Najnovšia – Netflixová Carmen síce používa už zabehnuté postavy, ale autori urobili niekoľko zmien v naratíve. Kým pôvodná Carmen bola hlavnou zlodejkou a veliteľkou V.I.L.E. a teda zväčša predstavovala hlavnú zápornú postavu, nová adaptácia je jej pravým opakom. Jej hlavnou motiváciou je konať dobro a nedovoliť nikomu, aby si svetové dedičstvo ukradol pre seba, keď má patriť všetkým.

Osviežte si geografiu so zlodejkou Carmen! (Foto: whats-on-netflix.com)

Carmen je posadnutá cestovaním a svetovými dejinami i umením a svoje nadšenie zdieľa aj s divákmi. Vždy, keď dorazí do novej krajiny, nezabudne urobiť malý “brífing” ohľadom kultúry, známych pamiatok, či tradícií. Občas je to trochu silené, ako keď “nenápadne” vedie rozhovor o tom, že hlavným vývozným artiklom Indonézie je ryža. Tieto brífingy sú aj tak zaujímavé a pekne animované, tak je vcelku jedno, či nám (skoro) dospelákom príde taký rozhovor prirodzený alebo nie. Okrem geografie, histórie a umenia však Carmen nenápadne učí deti aj abstraktnejšie koncepty ako morálka či etika alebo národná identita a kultúrne dedičstvo. Ani Carmeniny protivníci – organizácia V.I.L.E. – už nie sú len klasickí zaporáci, čo len vo svojej tajnej pevnosti stavajú raketu. Používajú aj moderné nástroje ako manipulácia trhu s cieľom umelo vytvoriť dopyt alebo korporátna sabotáž. Vzdelávanie nezaškodí ani v oblasti rozpoznávania ozajstného dobra a zla v našom svete.

Skrz-naskrz hodnotím seriál veľmi pozitívne. Snažím sa ho ponúkať ďalej pod nálepkou – dobré pozeranie s deťmi, ale musím povedať, že ma to bavilo pozerať aj samého. Dostal som sa k tomu cez odporúčanie od priateľky, privábili ma aj známe dabingové mená ako Liam O’Brien, Troy Baker či Sumalee Montano. Pozeral som Carmen aj cez prestávku v práci a vyhováral som sa, že je to na recenzné účely. Teraz sa vyhováram vám, že je to dobrý animák na sledovanie s mladšími súrodencami, synovcami/neteriami, deťmi atď. ale úprimne – bavilo ma sledovať Carmen pri jej odvážnych lúpežiach po celom svete aj bez zámienky.

Malo to veľmi príjemnú, nostalgickú príchuť klasického zápasu dobra a zla, zápletiek, ktoré sa rozuzlia v jednom, nanajvýš dvoch dielocha a všetko vždy skončí dobre. Zároveň mám slabosť na filmy o zlodejoch a lúpežiach, takže to hralo dobre aj na túto strunu. A tak či už sa rozhodnete pozerať s mladšími divákmi alebo sami v pyžame a s miskou cereálií, verím, že Carmen vás bude baviť. 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.