Čakanie na zásielku bude odteraz príjemnejšie – Balíkáři (RECENZIA)

Každý z nás pozná situáciu keď si na e-shope objedná novú spoločenskú hru a po obdržaní potvrdenia o objednávke uteká v zime von, v pyžame a papučiach pozrieť, či kuriér náhodou neprišiel. Potom si uvedomíte, že je nedeľa a smutne odchádzate dovnútra, ideálne len s prechladením. Po dohraní českej hry Balíkáři budete voči kuriérom viac ohľaduplnejší.

Čoraz väčšej obľube sa tešia hry, v ktorých môžete kresliť. Týmto roll and write hrám postupne prichádzam na chuť aj ja, preto som bol zvedavý čo nám česká novinka ponúkne. V skratke; ste kuriérom a vašou úlohou je zber a doručovanie zásielok. To funguje princípom zakresľovania najlepších trás, po ktorých jazdí vaša dodávka. 

Hra obsahuje dosku mesta pre každého hráča a dosku prekladiska (skladu). V princípe máte na výber sedem akcií, z ktorých si na začiatku každého ťahu vyberiete štyri – nad vami zvolené akcie zapíšete čísla 1-4, ktoré určujú ich poradie v priebehu daného kola. Preto si vopred treba rozmyslieť, či pôjdete zbierať alebo doručovať balíky, či balíky odnesiete do skladu, alebo zmeníte kuriérovi trasu po ktorej má ísť. Tento princíp sa mi veľmi páčil, pretože dodáva hre logický aspekt, ktorý musíte použiť pri nadväzovaní akcií. Ľudia však čakajú na svoje balíky (aj v pyžame v zime) a vy ste preto limitovaní tým, že ak balík nedoručíte dnes, dostanete upomienku. Tá vám má pripomenúť, že ak ani na druhý pokus nevyzdvihnete či nedoručíte zásielku, stratíte body.

Ľudia čakajú na svoje zásielky. Podarí sa vám ich doručiť včas? (Foto: PoP-Cult Magazín)
Ľudia čakajú na svoje zásielky. Podarí sa vám ich doručiť včas? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra vyšla v spolupráci s českou kuriérskou službou PPL, čo naznačuje, že sa jej priebeh bude držať pravidiel ako v sklade reálnej prepravnej služby. Samozrejme v hre nájdeme aj prekladisko, do ktorého odovzdávate dovezené balíky a tie sa triedia podľa farieb hráčov. Jednoducho doveziete balíky, ktoré vám nepatria a pripravíte si balíky pre vašich klientov. Táto skladisková “aróma” hry sa mi veľmi pozdávala.  V Balíkařoch figuruje aj tzv. Automatizovaná Preprava (APka), ktorá posúva hru dopredu. Tá sa využíva v sólo variante, ale aj v hre dvoch hráčov. V prvej hre som voči nej mal veľké výhrady, avšak pri ďalších hraniach som zmenil názor a musím povedať, že má v tejto stolovke svoje miesto. Stále mi ale ostala jediná výhrada a to tá, že aj APka počas hry získava body. Pri sólo variante to chápem, ale pri prvých hrách môžu body APky odrádzať hráčov hlavne, ak vy máte ledva 5 bodov a APka ich má 13. Napriek tomu si myslím, že do hry je vložená veľmi funkčne a bez nej by sa balíky v skladisku posúvali len veľmi pomaly, čo by nepomohlo triediacemu systému v sklade.

Prekladisko vám postupne triedi a dávkuje balíky (Foto: PoP-Cult Magazín)
Prekladisko vám postupne triedi a dávkuje balíky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Komponenty sú naozaj pekné. V škatuli nájdete plochy pre štyroch hráčov, plochu prekladiska, žetóny s adresami, drevené balíky a kartónové výrezky vašej dodávky spolu s plastovým podstavcom. Okrem toho sú pre vás pripravené farebné fixky (červená a modrá) spolu s utierkou pre každého hráča. Utierkam by som vytkol len to, že sú zbytočne veľké a lepšie by fungovali ako napríklad fixky v hre Railroad Ink, ale vôbec to neovplyvňuje zážitok z hrania. Keďže sa balíky majú rozdávať náhodne, v hre je aj pripravené čierne nepriehľadné látkové vrecko na drevené kocky balíkov. Trošku som mal problém s pochopením pravidiel, hlavne pri opise jednotlivých akcií, no prehľadová karta mi pripomenula všetko dôležité. Pravidlám vytknem ešte jednu vec a to, že sme pri slovenskom preklade našli nezrovnalosti s českým textom. Preto sa aj vy radšej zatiaľ riaďte podľa českej verzie pravidiel. Mimo to sú ale pokyny pre hráčov celkom prehľadné a veľa textu vám vynahradia aj obrázky s popismi postupu.

Hra láka aj peknými komponentami (Foto: PoP-Cult Magazín)
Hra láka aj peknými komponentami (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra Balíkáři si zaslúži miesto na vašej polici. Určená je pre 1-4 hráčov a cena sa pohybuje okolo 17 €. Hru sme si užili a zistili, že roll and write hry naozaj majú dôvod byť obľúbenými. Za mňa môžem určite odporučiť aj ako takú dlhšiu “filler” hru medzi kapitolami napríklad v Tainted Grail.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.