Videohry

Anno 1800 – Budovateľská stratégia, ktorá priam zhltne váš čas

To najhoršie, čo si môžete zapnúť tesne pred spaním, je strategická alebo manažmentová hra. Prečo? Stratíte sa tam akoby nič. Iste, aj open world hry dokážu zhltnúť čas ako malinu, ale stratégia… Ešte jeden ťah. Len dostaviam toto. Len zabezpečím prísun dreva. A takto až donekonečna. Nedávno som takto začul vtáčí štebot a uvedomil som si, že ich počujem, lebo svitá a to preto, že som nerozvážne zapol Anno 1800. Iba na hodinku… Pred siedmimi hodinami.

Free Weekend na Anno 1800 na Uplay. Čo zlé sa môže stať? Pokukoval som po tej hre už dávnejšie, lebo ma upútala grafika a historické zasadenie do priemyselnej revolúcie. Pred dávnymi časmi som hral staručké Anno 1404 a hoci nie som veľký fanúšik budovateľských stratégií, celkom ma to bavilo. Ďalších niekoľko dielov som vôbec nehral a tak nejak preplávali okolo mňa. Mykol som plecom, stiahol, hral, bavilo ma to, páčilo sa mi to, kúpil som to, hral pomerne dosť a cítil nutkanie nejako to ponocovanie ospravedlniť. Napríklad recenziou alebo tak. Tak pekne po poriadku:

Prístav je alfa a omega hry. Anno 1800 je predovšetkým o budovaní, ktorého nutnou súčasťou je obchod (Foto: PoP-Cult Magazín)

Herný mechanizmus

Princíp Anno 1800 je v zásade veľmi jednoduchý. Rozvíjate svoju osadu tým, že zabezpečíte všetky potreby vašich obyvateľov. Vaši poddaní sa delia na rôzne sociálne vrstvy, každá so svojimi vlastnými potrebami. Začínate s jednoduchými roľníkmi, ktorým stačí jedlo (ryby) a ošatenie. Plus ako luxusná komodita – šnaps. Ak naplníte ich potreby, môžete ich “povýšiť” na továrenských robotníkov, ktorí už budú chcieť aj chlieb, mydlo, klobásy atď. Z robotníkov vytvoríte remeselníkov, z nich zase inžinierov atď. 

Na to, aby ste svojim obyvateľom dodali všetko, čo chcú, potrebujete manufaktúry a továrne. Podobne ako reálna ekonomika, aj továrne v Anno majú potrebnú zásobovaciu líniu produktov. Nemôžete len tak postaviť továreň na odevy, ktorá bude vyrábať oblečenie zo vzduchu. Potrebujete ovčiu farmu, ktorá bude vyrábať vlnu pre pradiareň, ktorá zase bude dodávať priadzu pre samotnú továreň. Všetky tieto budovy musia byť prepojené cestami a byť v blízkosti skladu, ktorý uskladňuje všetko, čo na svojom ostrove vyrobíte/vypestujete.

V snahe zabezpečiť obyvateľstvu, čo potrebuje sa ľahko stratíte v zložitej priemyselnej sieti. Pozor však na znečistenie, či požiare! (Foto: PoP-Cult Magazín)

Navyše váš ostrov nemusí mať všetky suroviny, ktoré potrebujete, prípadne nemusí mať pôdu úrodnú pre daný typ potraviny. Chcete pivo pre vašich robotníkov? Potrebujete jačmeň na slad a chmeľ na… no chmeľ. Ten ale na vašom ostrove nemožno pestovať. Musíte teda osídliť susedný ostrov a zabezpečiť obchodnú cestu medzi nimi. Na to potrebujete postaviť loď, na to potrebujete drevo a plachtovinu, na tie potrebujete ťažbu a spracovanie dreva a manufaktúru na plachty. Už chápete ako sa to komplikuje? Popri tom ako sa snažíte prekonať gazilión prekážok na ceste k funkčnému pivovaru zároveň riešite aj iné problémy. Nedostatok pracovnej sily, pirátstvo, expedície, obchod a diplomaciu, náladu vášho obyvateľstva, vybalansované príjmy, a dokonca aj požiare, choroby, či nepokoje… No skrátka hrôza, ale v dobrom.  Vždy máte čo robiť a vaša schopnosť multitaskovať bude podstúpená tvrdému testu.

Z farmy do mlynu, z mlynu do pekárne, z pekárne na trh. Každý produkt vyžaduje niekoľko krokov a výrobný proces často zahŕňa aj päť rôznych budov, dielní a tovární (Foto: PoP-Cult Magazín)

Anno však nie je len o vašich poddaných a ich neustálych potrebách a otravnom skučaní, že nie je dosť klobás. Je to predovšetkým o budovaní mesta a na architektúre si dali autori silne záležať. Čakajú vás krásne viktoriánske budovy a parky, ktoré si môžete stavať a skrášľovať nimi váš ostrov. Dôležitú časť hry totiž tvorí aj turizmus, musíte teda vyvážiť priemyselné zóny, parky, prírodu a kultúrne pamiatky. 

Musíte sa starať aj o to, aby vaše mesto lákalo turistov. V tom vám pomáhajú parky alebo Zoologická záhrada (Foto: PoP-Cult Magazín)

Herný svet sa delí na Starý svet a Nový svet – kolónie. Skôr či neskôr budú vaši obyvatelia chcieť aj luxusné predmety ako napríklad rum, ktorý môžete draho kupovať u obchodníkov alebo vyplávať do Nového sveta a osídliť nové ostrovy. Popri tom sú na oboch mapách aj počítačom riadení “hráči” (ak si zvolíte, že s nimi hráte), ako aj obchodné stanice a pirátske pevnosti. Hoci hra je primárne zameraná na budovanie a manažment, bojovnejší hráči majú možnosť postaviť vojnovú flotilu a vyraziť na more, i keď pozemný boj v hre nie je.

Okrem industriálnej architektúry 19. storočia vás čaká aj tropický raj Karibiku (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra ponúka príbehovú kampaň, multiplayer a sandboxový mód, kde si môžete detailne zvoliť všetky prvky obtiažnosti. Ak budete hrať kampaň, postupne sa naučíte všetky potrebné herné mechanizmy, avšak ak zvolíte rovno sandbox, nedostanete nijak zvlášť veľa tutoriálu. Hra je našťastie intuitívna a pomerne ľahko sa naučíte aj pokročilé techniky. Jednou z nich je aj novinka v sérii Anno – blueprint mód. Ak ste divne pedantní, tak ako ja, a máte nutkanie mať mesto symetricky rozdelené, môžete si ho načrtnúť aj bez toho, aby ste míňali suroviny. Vďaka Blueprint módu, môžete ukladať priesvitné kostry budov a načrtnúť si tak v priestore rozloženie ulíc. Len čo budete mať dostatok surovín, môžete budovy postaviť jediným kliknutím.

Denný cyklus vám umožní vychutnať si detaily vášho mesta v slnečnom i mesačnom svetle (Foto: PoP-Cult Magazín)

Grafika

Po grafickej stránke je hra úplne prekrásna. Autori sú si toho plne vedomí a dali si záležať na prepracovaných modeloch. Či už sú to ľudia, budovy alebo lode, všetko je veľmi detailne nakreslené. Hra ponúka aj striedajúci sa denný cyklus (ktorý môžete pozastaviť v ľubovoľnom čase), ako aj “režim pohľadnice”, kde môžete robiť krásne screenshoty aj bez otravného HUD. Môžete si tak vychutnať plody svojej práce a veľmi zblízka si prezrieť svoje mesto a to cez deň, pri západe slnka či dokonca v noci. Ulice, parky, prístav, továrne… všade sú ľudia, ktorí sa venujú svojej práci a navyše  majú rôzne náhodné komentáre. Môžete priblížiť na ulicu a počúvať brechot psov a útržok rozhovoru o myšiach v dome. Herný svet tak pôsobí veľmi živým a interaktívnym dojmom.

Nech už je to ktorýkoľvek herný aspekt, od mapy, cez NPC pevnosti až po exhibície vo vašej ZOO, všetko je vizuálne veľmi príjemné, tak aby ste sa dobre cítili a mali chuť tvoriť. Stromček sem, studňa tam, kvety sem… 

Ešte aj pirátska pevnosť je pastva pre oči! (Foto: PoP-Cult Magazín)

Záverečné hodnotenie

K hre Anno 1800 nie je veľmi čo rozprávať. Hrá sa príjemne, je sa na čo pozerať a aj základná hra má veľké množstvo obsahu, ktorý si vyžiada množstvo hodín hrania. Veľkou nevýhodou je však cena, čo bol nakoniec aj dôvod, prečo som hru kúpil až po roku. V plnej sume stojí 59€ len základná hra, kompletná edícia vás vyjde 99€. Dodatočný obsah pre hru kúpite v dvoch balíkoch a hoci názvy sľubujú zaujímavé veci, je to slušná investícia. Preto ak máte budovateľské stratégie len ako relaxačné hry, počkajte si na zľavy. Ak ste však veľký nadšenci do titulov ako Civilization či Tropico, Anno 1800 je rozhodne hra, ktorá by nemala chýbať na vašej virtuálnej poličke.

A teraz, ak ma ospravedlníte, idem len na chvíľočku zapnúť hru. Len kým dopijem kávu. Čestné hráčske!

Hor sa na more, vy morskí psi! Čaká nás bohatstvo a ďaleké kraje! (Foto: PoP-Cult Magazín)
Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.