Alan Moore oznámil ukončenie kariéry
Jeden z najlepších, ak nie aj najlepší, komiksový scenárista všetkých čias odchádza na dôchodok. Alan Moore prisľúbil, že posledné číslo komiksu The League of Extraordinary Gentlemen bude zároveň aj jeho posledným prínosom do tejto formy umenia, ktorú chce premeniť, pretože sa cíti zúfalo. Jeho práca v osemdesiatych rokoch na Miracleman zničila superhrdinský mýtus a inšpirovala ďalších umelcov, kvôli čomu boli zatienení detský hrdinovia, za čo sa Moore viackrát ospravedlnil.
Moorov vplyv bolo cítiť všade, či v literatúre, na obrazovkách, alebo aj v politike. Veľa spisovateľov sa ním inšpirovalo, napr. China Miéville alebo Ta-Neshi Coates. HBO dúfa, že po skvelej sérii Game of Thrones, bude práve Moorová adaptácia Watchmen rovnako populárna. Od roku 1987 sa predali milióny kópii tohto diela. V seriáli The Simpsons stvárnil samého seba a skupina The Anonymous sa inšpirovala nosením masiek z jeho diela V for Vendetta.
Moore kreslí veľmi zriedka, namiesto toho píše komiksové skripty, kde na stovkách strán podrobne opisuje pozadie a každý charakter. Pre spolupracovníkov Moorea bolo vždy výzvou preniesť jeho vízie z papiera do oku lahodiaceho vizuálu. Pred Mooreom bola myšlienka, že komiksový seriál by sa mohol rovnať literatúre smiešna, ale bol to práve on, ktorý chápal zložitosť žánru superhrdinov. Moore ako spasiteľ superhrdinov je ironický veľa spôsobmi. Jeho štýl práce by sme mohli zhrnúť najlepšie tak, že jeho superhdinovia sú v najlepšom prípade bezchybní a v najhoršom fašisti.
Spolupráca s DC Comics, kde publikoval svoju prácu v dvoch plodných obdobiach v polovici 80. rokov a koncom 90. rokov, ho pohltila natoľko, že prácu na vlastných superhrdinoch odmietal. Jeho prínos do pop-kultúry sa dostavil aj v podobe videohier, figúrok, ale aj iných produktov. Časom sa však dostavil problém medzi Mooreom a DC. DC ma zákonné práva ako spolutvorca Watchmena a V for Vendetta. Moreovi a Gibbonsovi bolo prisľúbené, že sa k ním vrátia všetky práva, ak Watchmen zmizne z tlače, ale to sa nikdy nestalo. DC tak dlhé roky zarábalo na Watchmenovi rôznymi výročnými vydaniami, vydaniami prequelov, či filmami. Svet Gibbonsa a Moorea sa zlúčil do spoločného universa vo svete Wonder Woman, Superman, Green Lantern.
Mooreove snahy u superhrdinov, ako napr. From Hell, Lost Girls a Small Killing, sa často uvádzajú ako dôkaz jeho literárnej hodnoty. Veľa fanúšikov sa ocitá v nepríjemnej situácii, keď majú Mooreové komiksy radšej než on sám.
Keď Miracleman doručí svoje dievčatko a otočí sa tvárou k čitateľom so slzami v očiach a vnútorným monológom vyhlasuje „toto sú chvíle keď sme skutoční“.
Zdroj: theguardian.com
- Juraj Bachár: „Rád si zahrám hry, ale človek ako ja ich už vníma inak“ - 9. júla 2020
- The Last of Us Part II – Recenzia - 30. júna 2020
- 168 hodín vo svete filmov, seriálov, spoločenských hier a videohier #12 - 29. júna 2020