Aký je život na Mesiaci? Artemis – recenzia

Po úspechu Marťana sa Andy Weir začal venovať bližšiemu telesu. Vitajte na Artemide, jedinému mestu na Mesiaci, ktoré ešte ani nevie, aké nebezpečenstvo ho čaká

Po Marťanovi sa presúvame bližšie k Zemi (Foto: elephantbookstore.com)

Presúvame sa z Marsu o niekoľko stovák miliónov kilometrov bližšie k Zemi. Na Mesiaci vyrástlo mesto, usadilo sa v ňom asi tisíc obyvateľov a uzákonila sa istá hierarchia a pravidlá. Mesto Artemis ako zatiaľ jediné mesto na Mesiaci bolo vybudované obrovskou kolaboráciou únie štátov s hlavným sídlom v Keni. 

Kniha sa dlhšie rozbieha, no príbeh vás zaujme. Jasmine Bashara je pašeráčka, ktorá sa chce stať sprievodcom turistov na povrchu Mesiaca. Nemá veľa peňazí, no prežíva vo vlastnej komore v ubytovni. Ako správna pašeráčka pozná aj podnikavých ľudí, pre ktorých sem tam dovlečie zaujímavý tovar. Jedným z nich je Trond Landvik, ktorý ju zamestná na špeciálnu utajenú úlohu, ktorou by si zarobila na krásny život. Bohužiaľ práca sa nevydarí podľa plánov a Tronda zabije brazílska mafia, ktorá pôjde aj po Jazz. 

Mapa mesta Artemis (Foto: vox.com)

V knihe vystupuje hneď niekoľko postáv z rôznych etnických skupín. Hlavná hrdinka, ktorá prišla na Atremis s otcom, pochádza zo Saudskej Arábie. Starostka mesta je ekonomická špecialistka z Kene a dobrý kamarát hlavnej hrdinky, špecialista na elektroniku, je Ukrajinec. Podľa toho autor využíval aj náboženstvá daného regiónu. Napríklad otec Jazz bol veľmi veriaci moslim. Natoľko, že si na Mesiaci urobil modlitebnú “miestnosť” ktorou vedel určiť smer k Zemi (mekke). 

V písaní sa autor veľmi nezmenil, keďže aj táto kniha sa číta ľahko, často využíva listy a prehovory k niekomu a celá kniha je písaná z pohľadu prvej osoby. Síce vysvetľovanie chemických procesov ako pri Marťanovi mi trochu chýbalo, veľmi dobre udržal pocit zníženej gravitácie. Hlavne pri bitkách, útekoch a iných aktivitách vyžadujúcich chôdzu.

Najväčší problém bol záver knihy. V predposlednej kapitole príbeh vyústil do perfektného konca. Hlavná hrdinka obetuje všetko čo má, aby zachránila celé mesto. Super. Bohužiaľ kniha pokračuje ešte jednou kapitolou, kde sa všetko zmení na happyend. Smutnou pravdou je, že keď som knihu dočítal, na druhý deň som zabudol meno hlavnej postavy. Kniha je dobrá, no podľa mňa trpí prílišnou snahou stať sa komerčným úspechom. Užil som si ju, no viac ma bavil Mark Wattney a jeho motivácia prežiť nehostinné podmienky červenej planéty.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.