Ako sa vyhnúť spoilerom z filmu Spider-Man: No Way Home?

Dnes sme si pre vás pripravili jeden rýchly článok, ktorý však určite ocenia všetci fanúšikovia Spider-Mana, resp. najnovšieho filmu z Marvel Cinematic Universe. No Way Home sa už v týchto chvíľach v predpremiére premieta takmer po celom svete – okrem Slovenska. Pre zlú pandemickú situáciu sú totiž kiná u nás zatvorené. Aj preto sa premiéra dlho očakávaného filmu presunula na Slovensku na 13. januára 2022.

Pred tuzemskými fanúšikmi tak stojí neľahká úloha vyhýbať sa v online priestore všetkým možným aj nemožným spoilerom. Riešení je pritom hneď niekoľko. Buď sa jednoducho odpojíte z internetu – predsa len idú Vianoce – tak sa aj vaša rodina poteší nielen vašej fyzickej ale i duševnej prítomnosti. Ide však o drastickú metódu a, ruku na srdce, v dnešnom svete aj dosť nereálnu. Ďalšie riešenia vám nižšie prezradíme my.

Prečo toľko kriku?

Ak sledujete MCU produkciu pravidelne, viete, že tento rok sme sa dočkali novinky v podobe seriálov. Najskôr to bola WandaVision, neskôr The Falcon and the Winter Soldier a potom aj obľúbený Loki. Seriálov bolo samozrejme viac, ale tieto načrtli či priamo otvorili tzv. multiverzum. Ak ste videli Spider-Man: Into the Spider-Verse z roku 2018, tak viete o čo ide. A práve multiverzum by sa malo naplno po prvýkrát ukázať vo filme Spider-Man: No Way Home.

Čo to znamená? Špekulácií je veľa, aké postavy sa vďaka tomu vo filme objavia, akí záporáci, ako sa pripraví pôda pre ďalšie filmy, ktoré majú s multiverzom pracovať a podobne. Práve potvrdenie či vyvrátenie týchto špekulácií a dohadov, robia z tohto filmu tak očakávanú záležitosť (ale my vám o nich hovoriť nebudeme).

Ako sa chrániť spoilerov?

Z vyššie uvedeného je tak zrejmé, že akýkoľvek spoiler či narážka môžu úplne zničiť zážitok z filmu. Aj samotný Tom Holland prosí divákov, ktorí sa k filmu dostanú skôr, aby neprezrádzali nič z toho, čo videli. A keď to hovorí Tom, tak to už je vážna vec. Takže, ako sa chrániť spoilerov?

Aj Tom Holand prosí ľudí, aby nespoilerovali
Aj Tom Holand prosí ľudí, aby nespoilerovali (Foto: twitter.com)
Twitter

Na Slovensku nie až tak obľúbený, ale vo veciach spoilerov veľmi zradný nástroj na zdieľanie. Twitter vám totiž sám od seba vyhadzuje na oči trendy, ktoré hýbu svetom. A Spider-Man: No Way Home s ním pohne určite. Táto sociálna sieť však ponúka šikovný nástroj ako skryť všetky statusy resp. príspevky, ktoré by vám mohli prezradiť čo i len najmenší spoiler.

Stačí ísť do Nastavenia a súkromie, zvoliť Súkromie a bezpečnosť a tam vybrať možnosť Stíšiť a zablokovať. Následne si môžete vybrať, ktoré účty nezobrazovať prípadne niektoré môžete rovno bloknúť. My odporúčame zvoliť Stíšené slová.

Tam si budete môcť napísať slovo alebo slovné spojenie, ktoré ak bude obsiahnuté v nejakom príspevku, tak vám ho jednoducho Twitter nezobrazí. Teda napíšete – spiderman, no way home, Marvel, a od spoilerov od tejto sociálnej siete by ste mali byť uchránení.

Facebook, YouTube a ďalšie stránky

Na podobnom princípe by mali fungovať aj niektoré doplnky, ktoré si nainštalujete priamo do vášho prehliadača. Na Google Chrome či Mozilla Firefox sa najčastejšie používa Spoiler Protection 2.0. Aj tam si nastavíte, ktoré slová nezobrazovať a ak ich systém rozozná, tak by ste sa k spoilerom dostať nemali. Fungovať majú na Facebooku, YouTube, Reddite, či ďalších stránkach, ktoré by takúto informáciu mohli priniesť. Upozorňujeme však, že podľa užívateľov sa to týmto doplnkom nie vždy darí, takže obozretnosti nikdy nie je dosť.

Naše odporúčania

Odporúčame nastaviť si na rôzne stránky rýchly prístup pripadne cestu cez záložky. Napríklad na Facebook sa cez PC linkujte rovno na váš profil a nie na časovú os. Na YouTube choďte rovno na podstránku s vašimi odbermi, aby ste sa vyhli odporúčaným videám.

Hlavne si treba uvedomiť, že tak ako sa na film teším ja, teší sa aj niekto iný. Tým, že budem prezrádzať dôležité či menej dôležité momenty z filmu zo mňa nespraví väčšieho pána či kráľa internetu. Práve naopak.

Neostáva nám teda nič iné len sa spoľahnúť na vyššie uvedené tipy a na rozum ľudí. Aj keď technika bude v tomto prípade istejšia.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.