Ako dopadol Snowpiercer?

Takýchto príbehov tu už bolo. Nastane apokalypsa, tí pri moci si zachránia všetko a tí, ktorí v živote nemali také šťastie, zase raz v živote nemajú také šťastie. Prednedávnom začali na Netflixe pribúdať epizódy nového seriálu Snowpiercer, ktorý o jednej takej apokalypse hovorí.

Nastala pohroma. Bohatí ľudia, ktorí celé tie roky bojovali za fosílne palivá, fabriky a spaľovacie motory, znečistili Zem natoľko, že sa pomaly začala ohrievať. Na vyriešenie prehrievania vymysleli perfektný systém – stačí Zem schladiť a všetko bude v poriadku. Avšak chladenie planéty došlo do štádia, kedy sa to nedalo zastaviť a tak zamrzlo všetko na povrchu. Našťastie, tí bohatí mali dostatok peňazí a času postaviť Snowpiercer, vlak, ktorý bude obiehať okolo celého sveta, kým sa Zem nedá dokopy. To sa samozrejme nepáčilo pracujúcej triede a počas nájazdu naskočili do vlaku, kde ich ochranka vlaku vyhnala do posledných vozňov. Vlak sa pohol a už nebolo cesty späť.

Layton je povolaný vyriešiť zločin a zachovať poriadok vo vlaku (Foto: vulture.com)

Posledná skupina ľudí na svete sa tak v obrovskom vlaku, pozostávajúcom z 1001 vozňov, snaží prežiť najlepšie, ako sa dá. Ako to v dystopickych dielach býva zvykom, ľudia a vozne sú rozdelené podľa tried. Bohatí a vplyvní ľudia sú v prvej triede, kde sa okrem kasína a bazénov nachádza kabaretný či divadelný vozeň, a postupne až po koniec vlaku je to horšie a horšie. Ľudia vzadu hladujú, každým dňom im uberajú z prídelu jedla, ženy sú sterilizované a každý malý prehrešok sa rieši veľmi surovo. A presne v tom vidíme počiatok revolúcie o snahu o rovnaké práva pre všetkých obyvateľov vlaku.

Postavy sú uveriteľné od obyvateľov posledných vozňov, až po sprievodkyňu vlaku, ktorá musí riešiť banality ako rozvrh sauny pre prvú triedu alebo dôležité situácie akou je i séria vrážd. Prvé časti seriálu sledujú Andrého Laytona, ktorý v starom svete pracoval ako detektív. Na príkaz sprievodkyne a vlakovej polície sa dostane dopredu do “lepších” vozňov, kde ho presviedčajú, aby tieto vraždy vyriešil. Postupne spoznávame pre príbeh dôležité postavy, ich minulosť, ako sa dostali do vlaku a ich motiváciu a rolu v nastávajúcej revolúcii.

Poslední žijúci ľudia sa utiahli do bezpečia dlhého vlaku (Foto: theverge.com)

Snowpiercer sa s divákom nemazná a počas seriálu môžeme vidieť aj scény s vyššou mierou krvavosti a brutality. Neúspešný “nájazd” ľudí z chvosta vlaku, kedy sa dostali len o jeden vozeň dopredu, skončil preliatim nejedného litra krvi. Rovnako drastické sú aj tresty, prispôsobené myšlienke seriálu. Ukradol si niečo, ba nebodaj si spravil niečo horšie? Polejeme ti ruku vodou, vystrčíme na minútku z vlaku a potom ti po nej šmahneme perlíkom. Poriadok sa dodržiavať musí.

Seriál je založený na rovnomennom filme z roku 2013, v ktorom sme v hlavnej úlohe mohli vidieť Chrisa Evansa spolu s Johnom Hurtom. Film je však založený na francúzskom komikse Le Transperceneige, ktorý vyšiel už v roku 1982, no neskôr sa premenoval a anglickej verzie sme sa dočkali až po filme v roku 2014 od Titan Comics. Hudba podfarbuje dystopiu. Máte pocit, že sa niečo chystá a vy len čakáte na prvotnú iskru revolúcie. Hudba v úvode mi veľmi pripomína akciu v hernej sérii Mass Effect. Seriálu dávam hodnotenie 9/10. Pri sledovaní som stále čakal ako sa vyvinie situácia a čo bude nasledovať ďalej. Perfektne dávkovaná dystopia vás vezme na výlet do tisíc a jedného vozňa.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.