V sieti sa zamotalo do vlastnej siete (recenzia)
Približne 60 % českých detí nemá rodičmi nijak limitovaný čas strávený na internete. Zároveň 41 % detí potvrdilo, že obdržalo od inej osoby pornografickú fotografiu. Každé druhé dieťa si píše s cudzími ľuďmi, 1/5 z nich by neodmietla osobné stretnutie.
Takto z ostra začína približne 95 minútový „dokument“ Barbory Chalupovej a Víta Klusáka. Prečo som dal dokument do úvodzoviek vysvetlím v ďalšej časti textu. Ten bude obsahovať aj menšie spoilery. Nejde však o film s príbehom, takže v prečítaní textu by vám nič nemalo brániť.
O čom to vlastne je?
V sieti začína kastingom. V ňom režiséri projektu hľadajú dievčatá, ktoré napriek tomu, že majú viac ako 18 rokov (niektoré dokonca presiahli vek 20 rokov) , vyzerajú mladistvo. A to približne ako 12 ročné deti. Paradoxne adeptiek je dosť, konkrétne 23. A je ich dosť aj takých, ktoré samé priznali, že v detstve boli vystavené akejkoľvek podobe zneužívania na internete.
Nasledujú zábery na prípravu detských izieb, na to, ako si vybrané herečky berú svoje vlastné veci z domu a potom to príde. Po tom, čo je všetko nachystané príde na rad tvorba profilov. Takmer v momente po ich vytvorení prichádzajú prvé správy. Bez okolkov, bez hanby ich muži v rôznom veku vyzývajú, aby im poslali nahé fotky, alebo im núkajú, že sa sami pred nimi prostredníctvom online hovoru vyzlečú. Nechýbajú ani prvé fotky penisov, ktoré sú našťastie vo verzii od 15 rokov rozostrené.
V čase, keď som film pozeral, bol legálnou cestou k dispozícii len v tejto verzii. 18+ bolo nedostupné, čo ma mrzelo, nakoľko som chcel vidieť film so všetkým, čo k nemu patrí. Toto presvedčenie ma prešlo po asi 15 minútach sledovania. Nasledujú hovory, ktoré vás nenechajú bez pocitov. Chce sa vám zvracať, odpojiť od internetu, meniť zákony a uplatňovať trest smrti pre takýchto ľudí. Paleta pocitov je rôzna. Nakoniec sledujeme aj niekoľko stretnutí s predátormi, kde sú herečky ešte stále herečkami. V úplnom závere potom dochádza na stret herečiek a režisérov s jedným mužom, ktorý mal na internete veľké reči, ale zoči voči stíchol. Teda ešte režisérom odkázal, že nech sa v filmoch zaoberajú dôležitejšími problémami.
Nejde o čistokrvný dokument
Aj keď sa V sieti prezentuje ako dokument, ja s tým nie som úplne stotožnený. Proti hovorí hneď niekoľko momentov. Vít Klusák je známy dokumentarista, ale taktiež je známy tým, že vo svojich dokumentoch mierne ovplyvňuje dianie podľa seba. V tomto prípade je to vidieť napr. pri scéne, kde sa približne 20-ročný mladík rozpráva s herečkou. „Akosi“ sa dali na internete do reči a skončilo to skypovaním. A „akosi“ náhodou sa z tohto mladíka vykľuje človek, ktorý sa len tak rozpráva s random ľuďmi alebo skôr deťmi a radí im, že na internete by si mali dávať pozor, že by nemali posielať fotky komukoľvek a podobne. Jedna z herečiek, ktorá sa s ním takto rozpráva, sa následne rozplače, lebo sa im podarilo „nájsť ružu medzi tŕňmi.
Osobne sa mi tomuto veľmi nechce veriť. Mladík, ktorý sa proste rád rozpráva s hocikým a spoznáva tak ľudí, mi do konceptu dokumentu príliš nesedí. Aj keď je to pekný príklad toho, že na internete nie sú len zlí ľudia. Ďalší dôvod, prečo si myslím, že ide o štylizovaný dokument, je ešte závažnejší a podľa mňa na to poukazuje až príliš okato.
Ide o to, že keď v poslednej časti filmu dochádza k stretnutiam s niektorými predátormi, jedna z herečiek situáciu nezvláda. Mužovi, ktorý ju láka domov na sex vynadá a dokonca naňho vyleje aj pohár vody, ktorá je na stole. Následne sa postaví, vezme si svoje veci a odchádza. Muž nechápavo sedí, a len tak premýšľa, akoby sa nič nestalo.
Chýbajúci odborníci
Film sa celkovo točí okolo jedného bodu až zbytočne dlho. Úvod je fajn, ako som spomínal, sledujeme casting, prípravy, zakladanie profilov. Potom sa to však zasekne a neustále, a podľa mňa až príliš dlho, sledujeme nekonečné písanie a volanie si. A to dokonca vo väčšine s tými istými predátormi, ktorí takto oslovili všetky tri herečky. Následne príde na stretnutie s troma mužmi a jedným párom, ktorý si chce vyskúšať trojku. No a na koniec dôjde aj na odhalenie identity a v prípade jedného muža ku konfrontácii s tvorcami.
V tomto ja vidím problém, ak by sa film nesústredil na písanie a telefonovanie, mohol by byť jeho vyústenie oveľa zaujímavejšie. Nielenže sme mohli sledovať aj viac zo stretnutí a nie len rýchly zostrih, ale najmä mohlo dôjsť ku konfrontácii s viacerými predátormi. Áno, uznávam, že konfrontácia v tomto jednom prípade mohla byť aj preto, že jedna z členiek štábu v tejto osobe spoznala človeka zo svojho okolia. Myslím si však, že by nebol problém, možno aj v súčinnosti s políciou, vypátrať aj ďalšie osoby. Poprípade by sa takáto konfrontácia dala spraviť aj pri samotných stretnutiach.
Keď už spomínam políciu, musím sa pozastaviť pri odborníkoch. Tí dostali vo filme až príliš málo priestoru. Pritom na filme ich spolupracovala celá rada, od psychológov až po právnikov. V sieti im však priestor nedáva. Nepočítajúc krátke vyjadrenia, tam ich úloha končí. A je to škoda, nebolo by možno od veci dozvedieť sa viac o psychologickom pozadí daného problému, o tom čo sa s tým dá robiť a podobne. Film sa skrátka zameral na niečo, na čo veľmi nemusel a mohol svoju pozornosť presunúť inam.
Záver
V posledných odsekoch som bol viac kritickejší. To však v konečnom dôsledku neznamená, že film sa neoplatí vidieť. Práve naopak. Svoju základnú úlohu si splnil dokonalo. Poukázal na veľmi závažný problém, ktorý v našej spoločnosti prevláda. Problém, ktorý sa nevyrieši len tak zo dňa na deň. Problém, ktorý musíme riešiť my všetci a nie len polícia a súdy. Musíme to byť totiž my, ktorí budeme sledovať svoje deti, čo na sociálnych sieťach a všeobecne na internete robia. Sledovať, ale samozrejme s láskou, s citom a otvorenosťou.
V sieti dokáže zaujať aj svojim technickým spracovaním. Len je škoda, že sa zameral len na jeden konkrétny prvok a nešiel aj v ostatných veciach do hĺbky. Aj preto by som tomuto filmu udelil 7/10.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022