Seriál

Recenzia: Stranger Things 3

4. júla, keď Američania po celom svete slávia svoj Deň nezávislosti, Netflix do sveta vypustil tretiu sériu svojho hitu Stranger Things. Dokázal si seriál aj naďalej udržať svoje kvality? Prekvapil niečím divákov? Aj na tieto otázky odpovedáme v recenzii, ktorá nebude obsahovať žiadne zásadné spoilery.  

Keď som na úvod spomenul jeden z najväčších, ak nie aj najväčší sviatok Ameriky, neurobil som tak len kvôli tomu, že išlo o dátum premiéry. Okolo tohto dátumu v roku 1983 sa odohráva aj dej tretej série Stranger Things. Po posledných udalostiach si už mestečko Hawkins myslelo, že od príšery z „Upside Down“ sveta bude mať konečne pokoj. Opak je však pravdou.

Za všetkým zlým v Amerike hľadajte Rusov

V 80. rokoch minulého storočia, kedy medzi USA a ZSSR panovala síce tichá ale napriek tomu Studená vojna, sa všetko zlé v Amerike hádzalo na dnešné Rusko. A inak tomu nebolo ani v tomto seriáli. Sovieti sa rozhodli v mestečku Hawkins postaviť supertajné laboratórium a to priamo pod novootvoreným nákupným centrom Starcourt. Všetko za účelom znovu otvorenia brány do iného sveta. Škoda, že sme sa nedozvedeli presne, čo tým Sovieti sledovali.

Otvorenie brány sa nezaobišlo bez následkov. Príšera, Demogorgon, sa opäť prebudila k životu a tentoraz plánuje niečo oveľa veľkolepejšie. Proti nej sa opäť postaví El, Dustin, Will, Mike, Lucas, Max a ďalší obyvatelia mestečka, ktorí neváhajú riskovať, či obetovať svoje životy a to žiaľ, pre obe strany.

Množstvo popkultúrnych odkazov

Ak by som mal vymenovať všetky, ktoré sa v seriáli vyskytli, článok by bol extrémne dlhý. Od pesničiek cez plagáty, filmy v kine (Back to the Future) až po obchodné značky (CocaCola). Garantujem vám však, že po zhliadnutí seriálu, si ešte aj niekoľko dní potom budete spievať známy hit, Neverending story. Dustin, ako moja najobľúbenejšia postava, na seba opäť strhla pozornosť a po tom, čo v predošlej sérii balil dievčatá s povestným „Grrrrrrrr“, to v tejto aktuálnej rozbalil v podobe coveru spomínaného hitu. Kvôli spoilerom vám už k tomu viac nemôžem povedať, ale rozhodne to stojí za to.

Dialógy a scény El a Max boli skvelé, občas ale trochu presýtené ženskými záležitosťami (Foto: studybreaks.com)

100x povedaný vtip už nie je vtip

Na seriál ako taký sa dobre pozerá, žiaľ popri sledovaní automaticky hodnotíte jeho predošlé série a nachádzate v ňom menšie či väčšie chyby. Napr. tvorcovia sa pre túto sériu rozhodli hlavné postavy rozdeliť do skupín, ktoré sa spoja až v poslednej časti. Divák tak prichádza o množstvo skvelých dialógov, ktoré hrali prím v predošlých sériách.

Príšera Demogorgon vyzerá vďaka CGI efektom vážne skvelo, ale chýba akýkoľvek kontext, prečo to robí, alebo čo tým chce dosiahnuť. Nehovoriac o tom, že z najlepšej dospelej postavy, šerifa Jima, sa stane človek, ktorého neviete v určitých momentoch vystáť. Áno, na konci si získa pozornosť, ale kto to mal tušiť. A keď sme už pri dospelých, ako je možné, že v mestečku sa po udalostiach z predošlých rokov nenachádza jediný vojak, agent, alebo niekto, kto by dozeral na jeho život? Veď Hawkins už nikdy nebude ako predtým. Alebo sa spoliehajú na to, že partička 15 ročných detí spolu s jednou sedemročnou nerdkou, ktorá je mimochodom strašne otravná, porazí vďaka ohňostrojom a praku mocnú príšeru z Upside down?

Konečnému hodnoteniu uberajú body aj množstvo nudnejších pasáží, či nezmyselných výstupov postáv. Nehovoriac o tom, že pribudlo málo nových postáv, niektoré sú tak nudné, že vám ani nie je ľúto, keď zomrú.

Will nám v skutočnosti dospel, ale v seriáli na neho tvorcovia akoby pozabudli (Foto: moviefone.com)

Zhrnutie

Možno by to chcelo ubrať zo všetkých tých popkultúrnych odkazov, ktoré sa v jednom kuse v seriáli objavujú, a zapracovať viac napr. na Upside down svete, ktorý sa v tejto sérii takmer vôbec nevyskytuje. Aj napriek tomu však seriál dokáže zaujať, vyvolať úsmev na tvári a preto mu udeľujem  7,5/10. Na to, že sme na tretiu sériu čakali trošku dlhšie než bolo zvykom, sa to dalo spraviť aj lepšie.

Dominik Cenkner

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.