Komiks

White Donkey – Grafický román o ceste naprieč svetmi

Komiksy sú dnes už len jedným z mála dôvodov, prečo vôbec chodiť na sociálne siete. Malé oázy neutrality pomedzi správy, konšpirácie, niečie fotky z nejakej pláže atď. Mnoho webových sérií si získalo zaslúženú popularitu aj v našich krajoch. Terminal Lance je však u nás neznáma značka a poznajú ju asi len takí vojenskí nadšenci ako ja.

Autorom je Maximilian Uriarte, bývalý príslušník Námornej Pechoty Spojených Štátov Amerických – tzv. Mariňákov. A práve to je svet a kultúra, z ktorej si na striedačku robí srandu, kritizuje aj občas poľutuje. Ozbrojené zložky – to je vždy samostatný svet, pre nás – civilistov nepochopiteľný. Má vlastný jazyk, kultúru, hodnoty, humor a hierarchiu. Terminal Lance je o Mariňákoch pre Mariňákov, avšak ku každému komiksu je vždy komentár, kde je k nemu pripojený kontext, vtipná príhoda, a podobne. Mnoho tém, je však univerzálnych a poznáme ich veľmi dobre aj my – stupidita a nekompetencia nadriadených, nezmyselnosť činnosti, otravná politika, hlúposť ľudí okolo nás… Okrem vlastného webu komiksy pravidelne vychádzajú v Marine Corps Times – novinách určených príslušníkom Námornej Pechoty.

Webový Terminal Lance sleduje aj aktuálne dianie z pohľadu Mariňákov (Foto: terminallance.com)

White Donkey je Uriarteho prvá grafická novela. Postavy – Abe a Garcia, ktoré v nej vystupujú čitatelia poznajú z webového Terminal Lance. Hlavná postava – Abe, nesie isté autobiografické črty autora, vrátane výzoru. Cez White Donkey sa Max vrátil k svojim časom v službe, ale venuje sa aj univerzálnym témam, s akými sa stretávali všetci príslušníci. Počiatočný stres a napätie, prelínané s túžbou zažiť konečne akciu a stlačiť spúšť, aj ten desivý pocit, keď ju naozaj stlačíte. Nekompetentné vedenie, neustály pocit nebezpečenstva, postupné otupenie zmyslov, odcudzenie sa od domova, počiatočná snaha pomôcť miestnym, ktorú časom vystrieda nedôvera.

Novela je drsným, vážnym pohľadom do vnútra súčasnej americkej generácie. O ceste za hľadaním svojho účelu, ktorá vedie cez výcvik, Iracký prach naspäť domov, ktorý už viac nie je domovom. Venuje sa práve rozporuplným pocitom a náročnosti návratu, ktorému čelia veteráni. Keď opúšťajú jeden svet, aby sa vrátili domov, do krajiny, ktorá je vo vojne už tak dlho, že mnohých to nezaujíma, kde im nikto nerozumie a kde blízkych vystriedali cudzí ľudia, ktorí nosia známe tváre. Dotýka sa aj krehkej témy post-traumatického stresového syndrómu, alkoholizmu a samovraždy, proti ktorým mnohí veteráni často svoj boj prehrajú, podobne ako aj autorov blízky kamarát a spolubojovník. White Donkey je komiksový román, ktorý vás prevedie mysľou vojaka a ponúkne náhľad do sveta, ktorý je pre nás vtesnaný do krátkych správ a záberov v televízii.

Asymetrická vojna v Iraku z pohľadu obyčajných pešiakov (Foto: terminallance.com)

Pôvodné Terminal Lance komiksy sú (až na pár výnimiek a krátkych sérií) iba čierno-biele. Vo White Donkey autor pracuje aj s jedným farebným podtónom, ktorý mení v priebehu deja, vytvárajúc tak podvedomé členenie na kapitoly. Na každej strane je vidieť veľkú snahu o detaily, od veľkých vozidiel MRAPV, po najmenšie detaily výstroja a uniforiem, pričom však má román stále nádych náčrtku. Detailnosť v kombinácii s rozmazanými ťahmi podfarbuje atmosféru a upriamuje čitateľov pohľad na dej.

Za knihu autor získal pozitívne ohlasy u odbornej kritiky aj čitateľskej verejnosti, ako aj ocenenie Marine Corps Heritage Foundation v kategórii fiction writing. Autor sa aj mimo svojich komiksov venuje práci s veteránmi a spolupráci s viacerými nadáciami.

Knihu jednoznačne odporúčam, bez ohľadu na to, či si ťažký vojenský nadšenec alebo nie. White Donkey má čo povedať každému čitateľovi alebo záujemcom o kresbu a komiks všeobecne. O niekoľko mesiacov vyjde Uriartemu druhá kniha – Battleborn Lapis Lazuli, ktorá už bude bez autobiografických prvkov. Autor v nej bude sledovať čatu Mariňákov v Afganistane. Podobne ako White Donkey, ani Lapis Lazuli sa na Slovensko nedostane, avšak odhodlaní čitatelia sa ku knihe dostanú prostredníctvom Amazonu.

Náhľad chystanej knihy Battleborn – nové prostredie, nové postavy, nová téma aj nové grafické spracovanie (Foto: Instagram/Terminal Lance)

Adam Čížik

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.