Recenzia: Captain Marvel
Je to už osem mesiacov od toho, čo sme v kinách mohli vidieť posledný film z Marvel Cinematic Universe (MCU). Druhé pokračovanie Ant-Mana si u fanúšikov vyslúžilo priemernú známku 7/10. Ako dopadla prvá superhrdinka v radách MCU, ktorá sa dočkala svojho vlastného filmu, Captain Marvel?
Recenziu si môžete prečítať, aj keď ste film zatiaľ nevideli. Článok neobsahuje spoilery.
Začnime samotným príbehom. Tak ako Vers, alebo ak chcete, Carol Danvers, dokáže skákať hore a dole, tak skáče aj samotný film. Hlavne úvod môže prísť divákom kostrbato, keď v priebehu niekoľkých minút navštívime hneď niekoľko planét a zrazu sa ocitáme na Zemi, resp. na planéte C-53. Režisérskej dvojici Anne Boden a Ryanovi Fleckovi sa nakoniec podarilo film ukočírovať a diváci sa tak dočkajú akčných scén, srdcervúcich rozhovorov i štipky humoru, na akú sú pri filmoch od Marvelu už zvyknutí. Je nutné dodať, že táto kombinácia tejto snímke sedí priam dokonale.
Brie Larson žiari
Ešte pred samotnou premiérou filmu sa ozývali hlasy, podľa ktorých sa herečka, ktorá stvárňuje postavu Captain Marvel, do svojej role nehodí. Opak je však pravdou. Brie Larson žiari po celý čas a to nie len v momentoch, kedy jej energia produkuje svetlo. Svojej postavy sa chopila dokonale. Captain Marvel ukazuje, že aj ženy sú silné osobnosti a hrdinky a divák nemá pocit, že mu je táto predstava nútená. Chválim tvorcov za to, ako uveriteľne vytvorili túto postavu a vybrali skvelé obsadenie. Pochváliť treba aj Bena Mendelsohna, ktorý skvelo zahral postavu Talosa/Kellera, jedného z hlavných predstaviteľov rasy Skrull.
Tie roky 90te
Ako už bolo známe, jadro filmu sa odohráva v roku 1995, čo uvítajú všetci, ktorí si tieto roky prežili. Vo filme tak máme možnosť počuť hity od No Doubt až po Nirvanu. Okrem toho film s humorom poukazuje na ďalšie „vychytávky“ – videopožičovne, pagery (malé osobné bezdrôtové telekomunikačné zaradenie), či pomaly sa načítavajúce počítače.
Vo filme sa objaví aj o 20 rokov mladší Nick Fury a Agent Coulson, samozrejme upravení prostredníctvom efektov, ktoré neboli vôbec rušivé. Tvorcovia sa skvelo popasovali aj s rasou Skrull, ktorí dokážu vziať na seba akúkoľvek inú podobu. Efekty tak príjemne dotvárali celkovú atmosféru filmu.
Spomienka na Stan Leeho za veľa nestála
Pred pár dňami sme vás aj na našom portáli informovali o tom, že začiatok filmu sa má niesť v znamení spomienky na Stan Leeho, ktorý nás navždy opustil v závere roka 2018. Veľkolepá rozlúčka, akú si určite zaslúži, sa nekonala. Aspoň z môjho pohľadu nie. A nejako nefungovala ani jeho cameo rola. Viac ma dojalo cameo v animovanom filme Spider-Man: Into the Spider-Verse.
Rozhodne však Captain Marvel predčí všetky očakávania a spokojne ho môžeme zaradiť medzi tie lepšie Marvelovky. Brie Larson žiari a dáva na vedomie, že s ňou treba rátať. Thanos sa má na čo tešiť. Aj vďaka potitulkovej scéne č. 1 – sú 2 mimochodom a tá druhá až v samom závere tituliek – som odchádzal dokonale naladený na Avengers: Endgame, ktorý sa do kín dostane už 25. apríla.
Filmu Captain Marvel preto môžem s pokojným svedomím udeliť známku 8/10.
- Geek 5: Na čom musí Disney+ zapracovať? - 19. júla 2022
- Doctor Strange in the Multiverse of Madness (recenzia) - 21. júna 2022
- Geek5 – Čo si pustiť ako prvé na Disney+? - 16. júna 2022