5 strašidelných hier na október

Október je mesiac, počas ktorého máme všetci chuť zabaliť sa do teplej deky, spraviť si horúce kakao a sledovať, ako zo stromov padajú posledné listy. A okrem toho, máme chuť sa poriadne báť, keďže oranžové tekvice a strašidelné masky na nás vykúkajú z každého výkladu obchodov. My sme si pre vás pripravili zopár desivý spoločenských hier, s ktorými si tieto mrazivé dni môžete vylepšiť. Aspoň sa tak nebudete báť sami.

Fury of Dracula (Besnenie Drakulu)

“Píše sa rok 1898. Pred ôsmimi rokmi odcestoval krutý gróf Drakula do Londýna s túžbou vytvoriť ríšu nemŕtvych. Bol však zastavený skupinkou odvážlivcov, ktorým sa podarilo zmariť jeho plány a zničiť ho v jeho tajomnom hrade. Teda to si aspoň mysleli… Akokoľvek sa už pánovi upírov podarilo prežiť, plánuje strašnú pomstu na nič netušiacom svete živých.”

Drakula sa poučil z minulých chýb, a tak jeho dolapenie nebude tentoraz také jednoduché (Foto: boardgamegeek.com)

V tematickej semi-kooperatívnej hre Fury of Dracula hráte za skupinu lovcov, medzi nimi slávne mená ako Van Helsing či Mina Harker, ktorí sa snažia dolapiť prešibaného Drakulu. Jeden z hráčov v role grófa upírov uniká pred lovcami po celej Európe. Svoju polohu sa snaží utajiť, dokonca môže lovcov odlákať od správnej stopy. Ťahy sú rozdelené na deň, počas ktorého vykonávajú svoje akcie lovci, a noc, počas ktorej je so svojimi úhybmi na rade Drakula. Zatiaľ čo cieľ lovcov je jasný, Drakula sa snaží nazbierať 13 bodov vplyvu. Ak ho dovtedy lovci nenájdu, Európu od skazy už nič nezachráni.

Počet hráčov: 2-5 hráčov
Trvanie hry: 120-180 min
Odporúčaný vek hráčov: 14+

Dead of Winter (Zima mŕtvych)

”Jednu vec tomu koncu sveta musím dať za pravdu: rozhodne to nie je nuda! Keď už si začnete myslieť, že viete, aký je nový význam slova “normálny”, zásadne sa to zmení.”

Zimomriavky pri tejto hre nebudete mať len z tej ukrutnej zimy tam vonku (Foto: boardgamegeek.com)

Zima Mrtvých je semi-, alebo skôr meta-kooperatívna hra, v ktorej sa hráči ako členovia kolónie preživších nachádzajú v postapokalyptickom svete, kde väčšina ľudstva vymrela a ten zvyšok sa vďaka nákaze premenil na ľudožravé monštrá. Hráči sú nútení spolupracovať, aby sa im podarilo v tomto svete prežiť, ale zároveň každý z nich sleduje aj svoje osobné tajné ciele. A tak si hráči navzájom sťažujú cestu k víťazstvu. V skupine sa môže nachádzať zdradca, a tak treba byť ostražitý. Hra môže skončiť víťazstvom všetkých, niektorých alebo aj jedného hráča. Alebo v týchto studených podmienkach neprežije nikto. V tomto svete bojujete s mnohým, so ukrutnou zimou, nedostatkom potravy, nezhodami vo vašej kolónií či hrozbami vonkajšieho sveta. Podarí sa vám prežiť koniec sveta?

Počet hráčov: 2-5 hráčov
Trvanie hry: 60-120 min
Odporúčaný vek hráčov: 12+

Mansions of Madness (Panstvo hrôzy)

“Najstaršia a najsilnejšia emócia ľudstva je strach a najstarším a najsilnejším druhom strachu je strach z neznámeho” H. P. Lovecraft

Osem odvážnych vyšetrovateľov sa v hre Mansions of Madness postaví zoči-voči strachu, šifrám a záhadám, príšerám z iných svetov, šialenstvu a smrti. Táto hororová hra s mrazivou atmosférou je inšpirovaná svetom poviedok H. P. Lovecrafta, ktorý už môžeme poznať aj z hier ako Arkham Horror, Eldritch Horror alebo Elder Sign. Skupina detektívov sa ocitá v tajomnom dome, v ktorom na nich čaká desivá záhada – a iba prežitie im na jej rozlúštenie nepostačí.

Pozor, aby ste pri tejto hre neprišli o zdravý rozum… Šialenstvo na vás číha za každým rohom (Foto: geekandsundry.com)

Ide o plne kooperatívnu hru, ktorá je riadená pomocou aplikácie dostupnej na všetkých platformách. Aplikácia nie len že sprevádza hráčov príbehom, ale dotvára atmosféru rôznymi zvukovými a animačnými efektami. Mapa domu je hráčom odhaľovaná postupne, a tak nikdy neviete, čo vás v ďalšej miestnosti čaká. Je len na vás, či sa vašim vyšetrovateľom podarí zneškodniť všetky prekážky a príšery v ceste za rozlúštením záhady tajomného panstva hrôzy. (Ne)odporúčame hrať pri sviečkach v opustenej budove bez okien.

Počet hráčov: 1-5
Trvanie hry: 120-240 minút
Odporúčaný vek hráčov: 14+

Viac o hre si môžete prečítať aj v tomto článku. 

Mysterium

V 20. rokoch minulého storočia sa astrológ MacDowell ocitá na panstve Warwick, v ktorom bol kedysi spáchaný zločin. Obvinený z neho bol však nakoniec nevinný človek, ktorý neunikol poprave. A tak jeho duch teraz na tomto panstve straší. Astrológ ihneď vycíti prítomnosť nadprirodzenej bytosti a povolá k sebe skupinu detektívov, ktorí mu majú pomôcť vyšetriť záhadu panstva.

Aj vďaka vám bude môcť duch zosnulého odpočívať v pokoji (Foto: boardgamegeek.com)

Jeden z hráčov sa vžije do roly ducha, ktorý však nedokáže rozprávať, a tak sa snaží cez vízie (v hre reprezentované kartami) komunikovať s vyšetrovateľmi. Podarí sa vám v tejto jednoduchej párty hre vízie rozlúštiť a zistiť, kto bol skutočným páchateľom? Nájdete zbraň a miesto činu, alebo ostane zločin nevyriešený a duch navždy uväznený v panstve?

Počet hráčov: 2-7 hráčov
Trvanie hry: 42 min
Odporúčaný vek hráčov: 10+

Munchkin: Zombíci

Príbehy o zombie posadnutých ľudskými mozgami, príšerami, ktoré treba zničiť kým sa dá, všetci dobre poznáme. Ale čo ak sme tými skutočnými monštrami my? A čo ak sú zombíci neškodné obete, ktoré sa len snažia prežiť? Nuž áno, potrebujú k tomu sem-tam nejaký ten mozog, ale predsa…

Berte nohy na plecia (doslovne) a utekajte pred monštrami! (Foto: boardgamegeek.com)

Takýto pohľad na vec sa vám naskytne ako hráčom v zábavnej párty hre Munchkin Zombies. Uhádli ste, hráte za zombíkov, ktorý bojujú proti “monštrám”, teda normálnym ľuďom ktorí sa snažia zastaviť inváziu nemŕtvych. Ako zbrane vám poslúži prakticky všetko, čo dokážete nájsť, či už je to pasca na myši alebo noha vášho neživého bratranca. Postúpite na vyššiu úroveň? Alebo vás.. znova… dostihne smrť?

Počet hráčov: 3-6 hráčov
Trvanie hry: 90 min
Odporúčaný vek hráčov: 10+

Ktorú z hier si počas Halloweenu zahráte vy?

Magdaléna Horváthová
Najnovšie články od Magdaléna Horváthová (zobraziť všetky)

Magdaléna Horváthová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.