Zlatý geek 2017

V poradí dvanásty ročník Golden Geek Awards (Foto: BoardGamePrices.com)

Tak ako minulý rok aj teraz vám prinášame prehľad hlasovania a udeľovania cien Golden Geek Awards 2017. Ide o hlasovanie spustené portálom boardgamegeek.com, na ktorom registrovaní užívatelia majú možnosť podporiť svoju hru a samozrejme aj svojich obľúbených vydavateľov a dizajnérov. Poďme sa pozrieť na tohtoročných víťazov.

Gloomhaven v hodnoteniach dominovala (Foto: boardgamegeek.com)

Cenu za najlepšiu hru si tento rok odniesla hra Gloomhaven. Ide o RPG hru, v ktorej sa hráči vžijú do postáv dobrodruhov a spoločne prechádzajú ruinami a podzemím, vylepšujú si svoje schopnosti a poháňajú príbeh svojimi rozhodnutiami. Gloomhaven je najúspešnejšou hrou tohto ročníka, keďže vyhrala až v šiestich kategóriách (najlepšia hra roku, kooperatívna, inovatívna, sólo hra, strategická a tematická hra).

Pekne farebná a na zahratie jednoduchá rodinná hra (Foto: boardgamegeek.com)

Za zmienku stojí aj hra Azul. Tá si na minuloročnej výstave v Essene získala obrovský obdiv. Azul je abstraktná hra, v ktorej ukladáte dlaždice na podlahu. Vyberiete si stále  jednu farbu a z danej továrne si vezmete všetky dlaždice tejto farby, ktoré potom ukladáte na vyhradené miesto. Stať sa môže aj to, že vám dlaždice popadajú, rozbijú sa a za to získate záporné body. Azul získal prvenstvo v kategórii rodinná hra a druhé miesto v kategóriách najlepšia hra roku a artwork a prezentácia.

My Little Scythe plný jabĺk, poníkov a diamantov (Foto: boardgamegeek.com)

Čoraz viac sa dostávajú do popredia hry takzvaného Print & Play charakteru. Vytlačíte si A4, nastriháte a môžete hrať. Víťazom v tejto kategórii (nech to znie akokoľvek čudne) sa stal redizajn Scythe, minuloročného víťaza, do podoby poníkov. My Little Scythe si svojou pestrofarebnou verziou prvenstvo zaslúžil. Za ním sa umiestnili hry A4 Quest a Doctor Who: Solitaire Story Game (Second Edition).

Legends of Zelda: Breath of the Wild ako najlepšia videohra 2017 (Foto: zeldadungeon.net)

Okrem hier samotných sa hodnotia aj podcasty a videorecenzenti. Víťazom v kategórii najlepší podcast sa stal Rahdo Talks Through. Za ním sa umiestnili Ludology a Heavy Cardboard. Spomenúť musím taktiež to, že sa hodnotia aj videohry, hry na PS4 XBox, mobilné hry a podobne. Z tých spomeniem len Horizon Zero Dawn, ktorá vyhrala ocenenie za najlepšiu hru na PS4 alebo Legend of Zelda: Breath of the Wild, ktorá vyhrala ocenenie za najlepšiu hru vôbec.

Všetky kategórie a víťazov si môžete pozrieť TU.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.