Život kaskadérov nesie obrovské riziká

Vieme, že život hercov je ťažký. Nekonečné hodiny nakrúcania, fungovanie mimo domácnosti bez rodiny a v neposlednom rade paranoia z fotografov na každom kroku. Tento článok ale nebude o nich, pretože koniec koncov si A-čkoví herci užijú dostatok popularity a pozornosti. Mnoho filmov sa však nezaobíde bez profesionálov, ktorí namiesto hercov predvádzajú nebezpečné kaskadérske kúsky a neraz sa dokážu poraniť. Preto je článok venovaný všetkým kaskadérom (stunt doubles), ktorí riskujú svoje zdravie pre naše filmové potešenie. POZOR! Tento článok bude obsahovať popis detailov zranení, preto ho neodporúčame čítať mladšiemu publiku, alebo ľuďom citlivým na opisy poranení.

Harry Potter a Dary Smrti: časť 1
Pri produkcii došlo k nehode (Foto: mamamia.com.au)

Medzi hercov, ktorému nebezpečné kúsky robil niekto iný, patrí aj Daniel Radcliffe. Práve jeho dablérovi sa pri natáčaní stala nehoda. Daniel Radcliffe sa s ním počas natáčania spriatelil, koniec koncov mu David Holmes robil kaskadéra počas celej filmovej série. Vrámci scény s nastaveným výbuchom ho však odhodilo do steny, udrel si hlavu a museli ho odviezť do nemocnice. Tam sa dozvedel, že si zlomil chrbticu a ostal paralyzovaný na všetky štyri končatiny.

Avengers

Jeremy Fitzgerald bol ako kaskadér využitý v mnohých filmoch od Marvel Studios. Nešťastnou sa mu stala jeho akcia vo filme Avengers (2012), kedy mal skočiť z budovy. Jeremy sa bohužiaľ pošmykol a dopadol z vyše 9 metrovej výšky, rovno hlavou na tehlu. Odmietol ísť do nemocnice aj napriek tomu, že si odtrhol veľký kus skalpu, a miesto toho si hlavu ovil obväzom a vrátil sa na set. Podľa všetkého dopadol hneď vedľa odkvapovej rúry.

Top Gun
Porucha lietadla znamenala nešťastie (Foto: bbc.com)

Ak patríte medzi fanúšikov tejto akčnej snímky a tešíte sa na nový film, možno vás prekvapí to, že sa nehoda stala aj počas natáčania filmu z roku 1986. Art Scholl bol špičkovým pilotom, ktorého využili aj v iných akčných filmoch ako A-Team či Indiana Jones. Osudným sa mu stal práve film Top Gun. Scholl bol vo filme ako kaskadér a zároveň pilot lietadla, na ktorom bola pripevnená kamera. V zákulisí videli ako sa kamera rúti priamo do Tichého oceánu. Scholl mal v úmysle spraviť zopár otočiek, avšak nedokázal sa z nich dostať. Nikto nevie čo presne sa stalo, pretože lietadlo bolo v rukách profesionála, preto sa domnievajú, že padol kvôli poruche stroja. Jeho posledné slová, ktoré počuli cez vysielačku boli: “Mám problém. Mám vážny problém”

Kick-Ass 2

Talila Craig si v Hollywoode urobila meno ako kaskadérka aj napriek jej veku. Kúsky predvádzala na setoch Love Actually, Game of Thrones, Harry Potter a Dary Smrti či Fantastické zvery a ich výskyt. Počas produkcie Kick-Ass 2 nahradila v bojovej scéne Chloë Grace Moretz. Talila bola hodená o stenu a rozbila si hlavu. To mal údajne zapríčiniť hydraulický systém, ktorý sa zastavil neskôr, ako mal.

Resident Evil: Posledná kapitola
Žeriav s kamerou sa nestihol vyhnúť (Foto: filmschoolrejects.com)

Kaskadérskou dablérkou Milly Jovovich bola v tomto filme Olivia Jackson, ktorá pracovala na filmoch ako Mad Max: Fury Road a Star Wars: The Force Awakens. Počas jazdy na motorke nemala prilbu, pretože jej potrebovali vidieť do tváre. Rýchla jazda sa jej vypomstila vo forme nárazu do kovového žeriavu s kamerou, ktorá vyústila do viac ako dvojtýždennej vynútenej kómy. Keďže si pri náraze poškodila chrbticu, odniesla si to ľavá ruka, ktorú neskôr museli amputovať.

Deadpool II

Počas nakrúcania filmu Deadpool 2 sa stala nehoda profesionálnej motorkárke Joi Harris. Do filmu si ju zvolili kvôli jej skúsenostiam s jazdou na motorke, avšak nikdy predtým nepracovala vo filmovom priemysle. Joi mala na motorke prejsť po rovnom povrchu, pripravenej rampe. Podľa vyšetrovania vinu nesie spoločnosť 20th Century Fox, ktorá porušila predpisy pri produkcii filmu. K nim patril napríklad fakt, že jej zakázali nosiť prilbu, nezabezpečili presné ukončenie setu a rovnako nezabezpečili orientáciu v teréne pre nového člena. Joi Harris tak narazila do obrubníka, spadla z motorky a preletela sklom vedľajšej budovy a na mieste zomrela.

Toto bol naozaj len krátky zoznam filmov, pri ktorých sa stala vážna, alebo dokonca smrteľná nehoda. Rozbité hlavy, zlomené kosti, preseknuté a amputované končatiny či smrť. Kaskadéri riskujú svoje životy každý deň, či už ide o parkúr, jazdu na motorke, praktické efekty ako explózie alebo bojové scény s palicami či mačetami. Na týchto “hrdinov” filmového priemyslu sa často zabúda, pretože priznajme si, kto z vás ostáva po filme na celé titulky alebo vyhľadáva kto robil kaskadéra napríklad Harrymu Potterovi? Všetkým kaskadérom patrí veľký obdiv.

zdroj: screenrant.com, deadline.com

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.